Adet döneminde süt azalması olur mu?

egebebekk soruyor: 4

Merhabalar,

benim kafamı kurcalayan bir durum var. Doğumdan 4 ay sonra ilk adetimi oldum. Şunu merak ediyorum. Adet dönemindeyken süt salgısında herhangi bir azalma olur mu? Şu an ikinci adetimi de olduktan sonra farkettim ki, bu dönemde hep sütümde azalma oluyor. Önceden göğüslerim süt dolup gerginleşirken, bu dönemde hep yumuşak. Bu konuyla ilgili tecrübesi olan arkadaşlar var mı? 

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


neretva

Olabilir. Bazı kadınların yumurtlamadan adete kadar olan dönemde kanlarındaki kalsiyum seviyesi düşer, bu durum geçicidir ve adetin 2.-3. günü eski haline gelir. Size tavsiyem yumurtlamadan adete kadar olan dönemde bir kalsiyum-magnezyum hapı için. Ben bu şekilde sütümü normal seviyede tuttum.

Burada daha ayrıntılı bilgi var (ingilizce):

http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/herbs/natural-treatments/#calcium

Buraya da kopyalıyorum:

Some women experience a drop in milk supply from ovulation (mid-cycle) until the first day or two of the next menstrual period. A woman’s blood calcium levels gradually decrease during this period of time, and for some women the drop in blood calcium causes a drop in milk supply. For women who have this problem, calcium/magnesium supplements may be helpful. This practice has also been reported to eliminate most uterine cramping and some premenstrual discomfort such as water retention.

The recommended calcium supplement dosage is between 500 mg calcium/250 mg magnesium and 1500 mg calcium/750 mg magnesium (the higher dosage is generally more effective). Calcium dosages this high should not be taken alone, but as a calcium/magnesium (or calcium/magnesium/zinc) combination. Otherwise the calcium will not be adequately absorbed into your body. The amount of supplement depends on the composition of your diet — the more animal protein, the more calcium/magnesium needed. If you are a vegetarian or vegan, the lower dosage may work fine for you.

Start the supplement when you ovulate, and continue through the first few days of your menstrual period. If periods are irregular, then begin calcium/magnesium at 14 days after the beginning of your last menstrual cycle, or simply take the supplement every day.egebebekk

Teşekkür ederim :))


gesnur

asklepios bilir:)

 


derya_kuzusu

3.ayın sonunda adet oldum sütüm yok denecek kadar azaldı...artık sütüm gelmicek endişesi yaşadım hatta mamaya geçmeyi bile düşüm...allahtan ilk zamanlar fazla gelen sütlerimi sağıp dolaba koymuşum bu dönem onlarla idare ettim ve adetimin sonunda sütüm eskisi gibi oldu. sanırım hormonlarla alakalı olabiliyo endişelenmeyin.Cevaplamak için Üye ol