öğünlerimiz çok düzensiz.

sema_melis soruyor: 6

bizim kız gece çok geç yatıyor sabahta saat 10-11 e dek uyuyor.o saatte kahvaltı yapınca azıcıkta üstüne meyve yiyince saat 2 gibi uykusu geliyor ama çorbasını yemiyor.uyutuyorum saat 4 yada 5 gibi uyanıyor.öğle çorbasını saat 5 te yiyor dolayısıyla.sonra sırayla yoğurt ve babamız saat 7 de geliyor asıl öğünüde ozaman yiyoruz et balık tavuz yada sebze yemeği.sonra bi bardak ıhlamur.annesinin yaptığı kekler börekler falan derken gece yine 12 yi aşıyor uyuması.erken kaldırdığımda oldu ama busefer günde 2 kere uyumak istiyor uyutmazsak hırçınlaşıyor ve mecburen saat 7-8 gibi uyanıyor buda onun gece uykusunu taa gece 2 ye atıyor.kızlar fikir verin yada enazından benimki gibi olan varsa söylesin yalnız olmadığımı bu düzenin sadece bize özgü olmadığını bileyim.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


kuzum

Benim kızım da 20 aylık ve sizinki gibi düzensiz öğünlerimiz. Anne sütü de alıyor, normal yemeklerini de yiyor, meyve, sebze, et, süt. Alması gereken herşeyi alıyor gün içinde. Sadece saatleri düzensiz. Uyku saatlerimiz de aynen sizin gibi. Geç yatıyor, geç kalkıyor. Ama yine uyuması gerektiği kadar uyuyor. Yani aslında hiçbirşeyden (yemek, uyku) geri kalmıyor. Dolayısıyla ben sorun etmiyorum. Boyu, kilosu, gelişimi gayet iyi ve hatta fazlası var. Okul dönemi başlayınca illaki erken saatlere kayacak tüm düzeni. Bizim bir de bırakacağımız kimse yok, olsa da bırakır mıydım bilmiyorum, o yüzden eğer akşam erkenden yatan bir çocuk olsaydı ne yapardık bilmiyorum. Her akşam evde, hiç bir yere gidemeyen, uyanır diye kimseleri evine çağırmayan insanlar olurduk ki bu ruhen çok yorardı bizi. Yetişkin bir insan örneğin akşamüstü yatıp da kalkınca belki aptal gibi oluyordur ama bunun vücut saatinden ziyade günlük rutinlerimiz, yeme saatlerimiz gibi şeylerin düzeninin bozulduğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Örneğin vücudumuzun yaz saati uygulamasından haberdar olduğunu sanmıyorum. 


kuzum

http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=10254&PID=294899

“Uyku çocukların kontrolündedir. Uykusu geldiğinde diskotekte bile uyurlar, her bebek ihtiyacı kadar uyur. Siz bile çok yorulduğunuzda, vücudunuz sizin erken yatmanızı sağlar.
Büyüme hormonu devamlı salgılanan bir hormon değildir.İhtiyaç olduğunda, bir an salgılanır ve durur. Bunun içinde kısa bir uyku bile yeterlidir, bunlara kafa yormayın.”

Dr Kadir Tuğcu’nun bu konuyla ilgili söyledikleri:
“Şu büyüme hormonu uzmanlarını bir bulsam, iki çift laf edeceğim.Bunlar resmen akıl yoksunu.
İskandinav ülkeleri halkı bizden uzun boylumu? Evet..Bu ülkelerde 6ay gündüz, 6ay gece oluyormu?Evet…Eee.. Nerede kaldı “en yüksek karanlık” ..Bunlar boş laflar. Yani orada yaz başında doğan bebekler cüce kalıyor, öylemi??
Böyle saçma sapan şeylere inanmayın, hepsi palavra..Büyüme hormonu gece salgılanmaz, uykuda salgılanır. İster gece uyuyun, ister gündüz. Böyle şeylere kafanızı yormayın. Hatırlarsanız bir ara “Melatonin” modası vardı? Ne oldu? Oda unutuldu gitti..
Siz çocuğunuza karışmayın, yuvaya gidene kadar disiplinize etmenizede gerek yoktur.”

Eğer çoğunluğun düşündüğü gibi büyüme hormonunun karanlıkta salgılandığını düşünüyorsanız, yani kızınız sabah erkenden uyanmak yerine gündüz de gece uykusuna devam ediyor gibi kaygılarınız varsa,


kuzum

Teknik bir sorundan dolayı yukarıda kopyala yapıştır yaptığım yazının paragrafları yer değiştirmiş, düzelmiyor. Sadece en alttaki paragrafı ben yazdım ki o en başta olmalıydı, diğer paragraflar Dr. Kadir Tuğcu*ya ait.


sedademirez

gece 23.30 da yatıp sabah 7.30da kalkıyor benimki:)ne yaptıysam değişmedi:))


kuzum

Gece bar kafe gezmiyoruz tabii ki, gezmekten ziyade ailece birileriyle görüşmek benim kastım. Bilmeden ithamda bulunmayın. Cinsel enerjinin kol gezdiği yerlerde çocuğun işi ne. Akşam saat 10a kadar aile dostlarımızı evimizde ağırlamak, onlara gitmek, yazın akşam biraz yürüyüş yapmak. Bunlar kastettiğim şeyler. Siz kafanızda nedense gece 2lere kadar barda bir elinde bebek, bir elinde kocası bir tip yaratmışsınız. Ayrıca dediğiniz gibi olmuyor. 8de yatarsa 8de kalkar zamanlarını da yaşadık vaktiyle, sonra olmadı. İstemedi, kendisi değiştirdi. Her çocuk bir değil. Artık genelleme yapmasak keşke. Dediğim gibi, benim kastettiğim çocuğa uygun yer ve insanlarla görüşmek. Elbette ki çocuğumun nerede, hangi ortamda gezmesi gerektiğini çok iyi biliyorum. Örneğin ben de sırf gezip eğlenelim diye çocuğumun bana ihtiyacı varken, annesinin memesini arayacakken onu başkasına bırakamam. Ama genelleme de yapmam. 


sema_melis

kuzum çok doğru söylüyorsun aile gezmeleri bizim en önemli parçamız çünkü melisi başka arkadaşlarla biraraya getiriyoruz ve o eve birisi geldiğinde çok mutlu oluyor. aishwarya erkene aldığımız oldu ama en fazla 2 gün sürdü oda erken kalktığı için yemek yemeyi reddetti ama gec kalkınca çok iştahlı bi çocuk oluyor.zaten melisin doğduğunda gece gündüz karmaşası vardı gece uyumaz ağlar gündüzde uyandıramazdık 6 ayda döndürdük tersine ama işte gece 12 de başlayıp saat 2 de sallaya sallaya zar zor uyutuyoruz sanki bıraksak sabaha kadar oynar cee yapıyor bize hep oyun peşinde sabahta doktor randevularımız olurdu uyandıramazdık uyandığındada kahvaltıyı reddeder.bu düzeni sevmiyorum ama maalesef değiştiremiyoruz belki havalar ısındığında park bahçe derken değişir düzen diye umudum varCevaplamak için Üye ol