Bebekler aglamasin diye herşeyi yapmak ne kadar doğru.

blueangel soruyor: 10

ayrılma korkusu vs herşeye ağlayan hiçbir şekilde tatmin olmayan bebeklerin her istediğini yapmaya uğraşmak sürekli yapışık yaşamak tuvaletin kapısının önüne koyup kendini izletmek ne kadar doğru ? uzmanlar tam tersini söylerken . bırakın ağlasin derken . ağlamak bebeğe zarar verir mi yoksa tatmin olmayan bebeğe yetemediğini düşünen annenin psikolojisi mi zarar verir.?

Bu soruyu cevapla


77 Cevap


aakin

bebek anlamaz diyoruz ama herşeyi anlıyorlar. pes etmeden anlatmak lazım. herşeye ağlamasın diye evet demem mümkün değil. bazı kurallar var uyması gereken, çok iyi bildiği halde şansını her seferinde deniyor. ben de pes etmeden açıklayarak hayır diyorum anlıyor. moduna göre bazen hemen vazgeçiyor bazen ağlıyor ama ben asla taviz vermiyorum. hayatta her istediğimiz her zaman olmaz şimdiden öğrenmeleri lazım:)


blueangel

bıraktım ağladı susmayı öğrendi diyorum ya anneliğimi sorgulayan anneler oluyor. kendileri tuvaletin kapısının önüne oturttuklarını ii birşeymis gibi anlatıyorlar yemek yapma ev işi yapma kendine bakma o aglamasin yeter ki diyorlar . bence çok yanlış bir davranış bebeklere küçüklükten en önemli dünyanın merkezinde sen varsın politikası aşılıyorlar her istediklerini yapıyorlar özgüvensiz kendi işini kendi yapamayan ileride okulda arkadaşlarıyla uyumsuz benmerkezci çocuklar yetiştiriyorlar.


blueangel

ağlamak bebeği olumsuz etkilemez . bebeği sürekli anne eteğinde durmak sosyal olamamak her istediği yapıldığı ortamdan çıkıp dis dünyada zorlanmak olumsuz etkiler. tabiki kaliteli zaman geçirilir sevgi verilir onların yeri ayrı . ama ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar hiçbir bebeğe taviz verilmemesi gerekir diye düşünüyorum. bebeklikten başlar öyle gider ileride hiç tatmin olmayan çocuklar çıkıyor ortaya.


Smryna06

Kendinizi biraz bebeklerin yerine koyun hanımlar, daha yeni yeni dünyayı tanımaya çalışıyorlar ve bu da korkulu bir süreç olmalı, tamam aglamasın diye her isteği yapılmaz ama aglayan bebeğe sırt da dönülmez, oyalamaya dikkatini başka yöne çekmeye çalışılır bence.

Blueangel ayrılık kaygısı geçici bir süreç zaten, önemli olan bu süreci zarar görmeden atlatmasını sağlamak, bu da onu yalnız bırakarak, ağlamasını seyrederek olmaz.

Melisanın annesi önce bebeğinizi kucağınıza alın hayırlısı ile inşallah sonra bu konuyu tekrar değerlendirin bakalım görüşleriniz değişecek mi?

Kusura bakmayın ama annelik özellikle bebek küçükken özveri ve sabır işi, bu dönemde biraz kendinden geçmek lazım, aman azıcık ağlasın da kendime zaman ayrıyayım diyemem şahsen ben, o zaman bebek dile gelip niye doğurdun o zaman derse şaşmam :)


blueangel

tuvalete bile girememekten bahsediyoruz burada kendine zaman ayırmaktan değil arkadaşım. benim oğlum doğduğundan beri ihtiyaçlarını karşıladığım halde sürekli ağlıyor aglamasina izin verdim düzeldi .blueangel

annelerimiz de böyle yetiştirmişler bizi emzirmışler yatırmışlar işlerini yapıp ilgilenmişler. aman aglamasin diye hiçbiri tuvalette kendini seyrettirmemis. ama bizler daha saygılı büyüklere daha terbiyeli yetinmeyi bilen insanlar olduk . şimdiki çocuklar istediklerini yaptıracak diye anneye tekme atıyorlar diğer çocuklarla hiçbirşeylerini paylaşmıyorlar benim diyorlar sadece.


Smryna06

Düzeldiyse neden soruyorsunuz arkadaşım içiniz mi rahat değil.


blueangel

herşeyin zamanı var keyfi ağlayan bebek ağlıyor diye yemek yapma yeme aç oturalım tuvalete girmeyelim dus almayalım sefil olalım çocuğa öyle daha çok iyiliğimız dokunur yani bunu mu demek istiyorsunuz.fattololo

ne icin/ ne zaman/ nerede agladigina gore degisir. evet 10 aylik doneminde ben wcye gittidimde gelir kucagima otururdu,  misal tuvalet egitimi icin de izlemesini tavsiye ediyorlar.

misal bir ara babasi gitmisti, cok uzun bir sure, cocugum o donemde bana cok yapismisti, beni de gidecek saniyordu ve ben ona oyunlarla, sakalarla ve uzun suren yorgunluklarla asla gitmeyecegimi ogrettim. evet ben de birsey yiyemeyip, wc'ye gidemedigim olurdu ama sonucta gecti. kresinin en sosyal ve sevilen bebegi, kendisi de oynar, benim gitmayecegimden, onu yalniz birakmayacagimdan da emin. ben aglatamiyorum, yapi meselesi. isterse 1001. oyuncak icin aglasin, asla kendi haline birakmiyorum, oyuncagi da vermiyorum, istedigini de yapmiyorum ama dikkatini dagitamazsam bile sariliyorum sadece birsey yapmadan. sakinlesince, "anne sana vermedi, cunku o senin degil, herseyi alamayiz, anne onu yapamaz" gibi acikliyorum. kafasini salliyor.

zaten 1 sozumu ikiletmez, annecim birak o bizim degil diyince birakir, cikar hemen magazadan. yani aslinda aglatmadan da o noktaya gelmek mumkun. ama dedigim gibi yapi meselesi; ben aglatamam. uzmanlar oyle dedigi icin degil, istemiyorum, gozunde yas gormek. zaten hayatimda gordugum en uslu ve aglamayan bebeklerden biri. bilmem benim bu yaklasimimin etkisi olmus mudur? bence olmustur.


fattololo

yazdiklarimi kimsenin anneligini elestirmek icin yazmadim, kendi yaklasimimi yazdim. ben aglayinca cok uzuluyorum ama istedigini de yapmiyorum, dikkatini dagitamazsam, sarilip oksuyorum, anne burda yaninda diyorum, zaten 20 saniye sonra susuyor.

10 aylik civari basladi ucun aglamalar, ayrilmamalar, onda da tezgahin ustune oturtup kek yaptik, herseyime onu da kattim ve de evet wc, ye gittigimde pitipiti gelir kucagima otururdu, asla kapiyi kapatamazdim cunku. sonra ona da lazimlik aldim ve o da yanima oturdu. 18 aylikken tamamen bezsiz bir bebekti diyebilirim. hala yanyana cis yapariz :)

ben ayrilamadigi donemde onu da yaptigim islere kattim. yaptigim icler 3 kati zaman alsa da cok egleniyorduk. bulasiklara bile yardim etti, plastik catal, bicaklari verirdim, suyla oyalanirdi, her yaptigim ise bir cozum buldum. supurgeyi itme gorevini 1 yildir zevkle yapiyor, toz alma da loloda. bir puskurtmeli siseye su koydum, azicik sikip siliyor mobilyalari...Cevaplamak için Üye ol