Bebekler aglamasin diye herşeyi yapmak ne kadar doğru.

blueangel soruyor: 10

ayrılma korkusu vs herşeye ağlayan hiçbir şekilde tatmin olmayan bebeklerin her istediğini yapmaya uğraşmak sürekli yapışık yaşamak tuvaletin kapısının önüne koyup kendini izletmek ne kadar doğru ? uzmanlar tam tersini söylerken . bırakın ağlasin derken . ağlamak bebeğe zarar verir mi yoksa tatmin olmayan bebeğe yetemediğini düşünen annenin psikolojisi mi zarar verir.?

Bu soruyu cevapla


77 Cevap


fistikcik

Burda sözü edilen kişilerden biri benim galiba.
Blueangel, sizin anneliğinizi sorgulamadım. Sizinle yolda, bir tanıdığın evinde ya da herhangibir yerde karşılaşmadık. Durduk yerde, üzerime vazife olmazken "Yaptığınız yanlış" demedim. Siz bir soruya cevap olarak "bebeği bırakın ağlar ağlar susar" diye öneride bulundunuz. Ben de bu önerinin yanlış olduğunu söyledim. Bir öneride bulunuyorsanız, bunu görüşlerin belirtildiği bir platformda yapıyorsanız, önerinizin yanlış olduğunu duymaya da hazır olmanız gerekir.

Ayrıca nerede benim "Bebek ağlasın diye herşeyi yapmak lazım" yazdığımı okudunuz ? Dönüp cevabıma tekrar bakın lütfen. Bebeğe sınırların öğretilmesi gerektiğini ama bunun farklı yolları olduğunu yazdım.

Tuvalet mevzusu sizi şaşırtmış herhalde. Ayrılık kaygısı gibi doğal bir süreç yaşayan, üstelik tuvalet eğitimini de anneyi izleyerek öğrenecek bir bebeği karşıma oturtmakta sakınca görmüyorum, evet. Siz sakınca görebilirsiniz. Doğru bulmayabilirsiniz. Bunu ifade ederseniz ben üzerime alınmam. Kalkıp "Anneliğim sorgulanıyor" diye ayrı bir soru başlığı açmam, merak etmeyin.


blueangel

bebeğine göre değişir ama doğuştan inatçı bir erkek bebeğiniz olmadığı için beni anlamanız mümkün değil hiçbir ihtiyacı olmayan rahatsızlığı olmayan bir bebek keyfi ağlıyor yani.siz herşeyi bırakıp onunla ilgilensen ona mama bile yapmayacaksin demektir çünkü doğduğundan beri benden başka kimseye gitmez sürekli yapışık. tuvalette kapının önünde sizi görmesi de sağlıklı birşey değil..


fistikcik

Bebekler 18 aylık olmadan şımarıklık ya da keyfi ağlama yapmazlar. Her ağlamaları mutlaka bir ihtiyaca denk düşer. Size "hiçbir ihtiyacı olmayan, rahatsızlığı olmayan" gibi görünebilir. Ama bebeklerin en büyük ihtiyacı yemek yemek, altının temizlenmesi vs değildir. En  büyük ihtiyacı sizin varlığınızdır. Hayatlarında kısacık bir dönem var, bizim varlığımıza hiç durmaksızın ihtiyaç duydukları. Bu dönem geçip gidecek, sonra isteseniz de yanlarında istemeyecek sizi.

Sizin şımarıklık olarak değerlendirdiğiniz bebeğinizin çok temel bir ihtiyacıdır.

Tuvalette beni görmesi neden sağlıklı değil ? 16 aylık bir bebekten bahsediyoruz. Herşeyi annesine bakarak öğrenen bir bebek. Tuvalete nasıl gidileceğini de elbette benden öğrenecek. Biraz daha büyüdüğünde zaten bana yapışma ihtiyacı olmayacak (hatta şimdiden azalmaya başladı bu). O zaman tuvalete birlikte gitmemiz gibi bir durum zaten söz konusu olmayacak.


blueangel

kucağımda dursa herşeyi yaptım sussa zaten yapardım demi arkadaşım . bütün gün üstümde yine yetinmiyor benim oğlum. at bile oluyorum sırtıma biniyor gezdiriyorum oynuyorum yine de hiçbir iş yaptırmıyor aç oturacak halimiz yok.


blueangel

kucağımda dursa herşeyi yaptım sussa zaten yapardım demi arkadaşım . bütün gün üstümde yine yetinmiyor benim oğlum. at bile oluyorum sırtıma biniyor gezdiriyorum oynuyorum yine de hiçbir iş yaptırmıyor aç oturacak halimiz yok. kucağımda dursa herşeyi yaptım sussa zaten yapardım demi arkadaşım . bütün gün üstümde yine yetinmiyor benim oğlum. at bile oluyorum sırtıma biniyor gezdiriyorum oynuyorum yine de hiçbir iş yaptırmıyor aç oturacak halimiz yok.blueangel

kucağımda dursa herşeyi yaptım sussa zaten yapardım demi arkadaşım . bütün gün üstümde yine yetinmiyor benim oğlum. at bile oluyorum sırtıma biniyor gezdiriyorum oynuyorum yine de hiçbir iş yaptırmıyor aç oturacak halimiz yok. kucağımda dursa herşeyi yaptım sussa zaten yapardım demi arkadaşım . bütün gün üstümde yine yetinmiyor benim oğlum. at bile oluyorum sırtıma biniyor gezdiriyorum oynuyorum yine de hiçbir iş yaptırmıyor aç oturacak halimiz yok. kucağımda dursa herşeyi yaptım sussa zaten yapardım demi arkadaşım . bütün gün üstümde yine yetinmiyor benim oğlum. at bile oluyorum sırtıma biniyor gezdiriyorum oynuyorum yine de hiçbir iş yaptırmıyor aç oturacak halimiz yok.


blueangel

18 aylık olmadan keyfi ağlamaz diyorsunuz da istediğnı yaptırmak için doğduğundan beri ağlıyor benim oğlan.altını aldırmaz doğduğundan beri ağlar almayalım mi . 6 aylıkken ağlama taklidi yapan bir oğlum var.doğduğu gün bile benim yanımdan başka yere koy ağlıyordu . şimdiki bebekler herşeyin farkında .


annevebebisi

5.5 yillik cocuk yetistirme tecrubem bir yana, 34 yillik omrumde gordugum orneklere dayanarak, son gunlerde soyle dusunuyorum; bir cocugun iyi yetistirilmekte oldugu ya da iyi yetistirildigi; ne 16 aylikken, ne 3 yasinda, hatta ne de 5 yasinda belli oluyor :) bir cocugun iyi yetisip yetismedigi bence ancak 20'sinden hatta 25'inden sonra belli oluyor :) o yuzden, herkes bildigini okusun :p 20 sene sonra bu konuyu bir daha konusun :paraszay

Yorumları okudum ve herkez kendince haklı aynı see benzer bu kimi kadın sabah kalkıp esine kahvaltı hazırlar kimide yapmaz yatar uyur.

Yani bu tamamen karı koca ile alakalı bu durum,

Biz oğlumuzu hiç bişeyden eksik etmedik kendimize ilgili herzaman yanımızda oldu onu bırakıp hiç bi yere gitmedik, ama böyle bi isteğimizde olmadı çünkü onsuz hersey eksik olurdu.

Evdede çok isim varsa mama sandalyesine oturttururdum çizgi film acardim yada yanımda durmasına izin verdim çünkü biz evimizi ona göre değiştirdik onun yıkıp dönebilecegi hiç bisey yok ulaşabileceği yerde çekmeceler kilitli, pirizler emniyeti yani heryerde gönlünce gezebiliyor banada is çıkarmıyor aldığımız önlemler sayesinde :)

Wc meselesine gelince kapı açık kaldı hep ve istediği zaman yanıma gelmesine izin vardı, banyodan korktuğu dönemler birlikte yıkandık sonra atlattı. Geceleri esiminde istegi üzerine nezaman uyansa yanımıza gelebilir hiç ayrı yatacaksın demedik, ağlatmadık yatağında.

Belkide bu yüzden hiç bir zaman arkamızdan ağlamaz başka odaya giyeceksek nebilerin biz hiç ayrılmadıkki ayrılık kaygısı olsun :S

Kısacası bizim oğlan pek ağlamaz çünkü yada hic gibi arada mizmizlanir alışverişde ama belkide biz zaten ne istediğini tahmin edip hemen yerine getirdiğimiz için aglayip isteme gereği duymuyodur herhalde.

Uzun lafın kısası biz bağımlı anne baba olmayı karı koca olarak birlikte sectik ve böyle mutluyuz aksi takdirde mutlu olamazdik ama bu biziz ve belki bu yüzden oğlumuz 10 aylıkken ikinci cocuğu yapmaya karar verip yaptık ve bidaki ay ins kucağımıza alacağız.

O yüzden herkez içgüdusel olarak nasıl mutluysa doğru ola da odur :)


araszay

Katılıyorum mar,

Ben mesela oğlumdan ayrı 1 saat bile geçirmedim oda bensiz çünkü böyle mutluyuz karı koca olarakta yani herseye fırsat buluyoruz herseyi birlikte yapıyoruz .

Bence en büyük sorun doğru eşi bulup cocuk yapmakta böylece karı koca ortak karar alip mutlu oldukları sekilde yasarlar

Eee anne baba mutlu cocuk zaten mutlu :)Cevaplamak için Üye ol