Bebekler aglamasin diye herşeyi yapmak ne kadar doğru.

blueangel soruyor: 10

ayrılma korkusu vs herşeye ağlayan hiçbir şekilde tatmin olmayan bebeklerin her istediğini yapmaya uğraşmak sürekli yapışık yaşamak tuvaletin kapısının önüne koyup kendini izletmek ne kadar doğru ? uzmanlar tam tersini söylerken . bırakın ağlasin derken . ağlamak bebeğe zarar verir mi yoksa tatmin olmayan bebeğe yetemediğini düşünen annenin psikolojisi mi zarar verir.?

Bu soruyu cevapla


77 Cevap


selencem

Yazilanlari okurken bir yandan da kendi dusuncelerimi toparliyordum kafamda, yazmak icin. Neredeyse Hic gerek kalmadi, babu bire bir tum dusuncelerimi yazmis. Ufak bir ekleme yapayim, kendi tecrubemle ilgili: Cok kolay bir hamilelik, normal bir dogum yasadim. Yine de cok cok zor bir bebegim oldu. 3 ay boyunca agladi, mesela gunde 16 saat agliyabiliyordu. Meme-kucak hic birakmadik, ama susmadi... 3-9 ay arasi az aglamaya basladi. 9-18 arasi ise hemen hic aglamadi. Yani surekli kucak illa ki daha aglak/simarik cocuk yaratmiyor. Oglum cok inatci ve her istedigi olsun istiyor ama ben hayir dedigimde sozumu (cogunlukla-robot degil) dinliyor. Tabi "simartan" kisiler yanimizdaysa ola degisiyor :) Uzun lafin kisasi her cocuk farklidir ve mizacina uygun davranilmalidir. Ve kolay bebek annelerini sevgiyle selamliyorum, kimse sizinle ilgili kotu dusunmuyor ama cocugunuzun degerini bilin. Ve ben yaptim sen yapamadin demeyin, cunku bu gercek degil ve esas kötülük bu...


mstf

Bu konuyla ilgili olarak hem  Tracy Hogg'un kitabını hem de bir Türk pedagogun kitabından ilgili bölümleri okudum. Yabancılar ile Türkler arasında ciddi farklılıklar olabiliyor. Bu konuda ne yapmamız gerektiğini bizde şaşırmış durumdayız...Mesela bu sabah işe gelirken arkamdan ağlayınca kucağıma alıp kapıya kadar götürdüm, orada annesine verdim. Biryerde de kıyamıyor insan :)


CokBilmis

Babasının arkasından ağlayan bir 7 aylık bebek mi? Maşallah size, nasıl kurdunuz henüz 7 aylıkken bu bağı?


mstf

Aslında bu bebeğin farkında olmadan ba-ba demesi gibi birşey :)
Sabah odada beni görünce yanına gittim ve sevdim, sonra direkt odadan çıkınca sanırım kucağına almam ve gezdirmem için arkamdan ağladı. Emeklediği için arkamdan gelmeye çalıştı. 
Her zaman yaptığı birşey değil ama sonradan kucağıma alıp kapıya kadar getirdiğime pişman oldum. Sonuçta bugün ağlayınca babasının kucağına aldığını anladı.
Ama bana da hak verin ilk defa arkamdan ağladı :D


selencem

Ağlayan bebeğinizi kucağınıza almaktan korkmayın rica ediyorum. Bebek daha çok küçük, onun size, kendisine ve dünyaya güven duymaya ihtilacı var, çaresizliği öğrenmeye değil.mstf

Ya zaten insan kıyamıyor ki. Kesinlikle haklısınız bebeği kucağa almak ona sevgimizi göstermek zorundayız. Ama bunun bir ölçüsü olmalı. İşte o ölçüyü bilemiyorum, bilsem de ölçünün ayarını tutturacağımı sanmıyorum. Bu işin çözümü yok bence :)


ipekkusgoz

Kapıya kadar gelip sizi giderken görünce ağlamaya devam mı etti,sustu mu?.Babasının ağlayınca kucağına aldığından ziyade ,babasının sabahlari işe gittiğini de görmüş olup bunu da algılamış olabilir.Onu öylece ağlarken bırakıp gitseydiniz nasıl geçerdi gününüz bir düşünsenize. Ayrıca bu ağlayarak bir şey yaptırmaması gerekliliği sizin belirlediğiniz sınırlar, kurallar  için geçerlidir. Eminim siz ona öyle baban işe giderken arkasından ağlama diye bir sınır çizmeyeceksinizdir zaten.Siz onun sizinle bağ kurma ihtiyacına karşılık verdiniz aslında ,içiniz rahat olsun.


mstf

Doğru, benle dış kapıya geldikten sonra orada annesinin kucağına verdim, gittiğimi gördüğü halde ağlamadı. Zaten bende o yüzden sadece kucak istediğini düşündüm.

Ya açıkcası odadayken arkamdan ağlaması acayip hoşuma gitti. Bunu da itiraf etmeliyim. Yani hergün arkamdan ağlasa hoşuma gitcek sanki :)

Bak bu kadar konuşunca özledim, öğle arasında eve mi kaçsam napsam :DCokBilmis

Tekrar maşallah diyeyim size, Allah ayırmasın :)

Sevginin fazlası olmaz, sevgiye sınır da çizilmez. Kucağa lınacak, öpülebilecek boyutlardayken bol bol keyfini çıkarmak lazım. Ben daha şimdiden yalvarmaya başladım bir küçük öpücük için :)


mstf

Amin, cümlemizi inşallah.Cevaplamak için Üye ol