adet geciktirici

GulcanDeniz soruyor: 10

Çok sinir, Ağustos'taki tatilim tam menstruasyon dönemime denk gelecek :((
Hiç adet geciktirici kullanmadım. Kullanan varsa biraz anlatabilir mi acep?
-Zararlı mıdır, yoksa bir kereden bir şey olmaz mı?
-Çeşitleri var mı, varsa hangisini kullanmak lazım?
-Geciktirmek yerine erken getirici de var mıdır? Bunu da şundan sordum; adet döneminde vucutta şişlik, sinirlilik gibi haller oluyor ya, geciktirici kullanınca bunlar da ertelenmiş oluyor mu? Ertelenmiyorsa mesela, erken getirici varsa belki bu sorun da giderilmiş olur.

Bu konuda ne kadar cahilim di mi :))

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


elajan

ben cok uzun yillar once bi kez kullanmistim geciktirici...ama adini filan hatirlamiorum :(( ..eczaneye girip almistim ne tavsiye ediolarsa...herhangi bi sorun yasamadim..sislik filan da pek olmadi...bence bi kereden bisey olmaz ;)) ...yani eger normalde duzenli ve sorunsuzsa tabii...erken getirici guzel fikirmis ama hic duymadim oyle bi ilac ;)))


yuksel_

Ben primolut diye bir ilacı birkaç sefer aynı amaçla kullanmıştım. Bir kereden bişey olmaz. Bir de uzun süre değil de 3-4 gün en fazla kullanmak gerekiyor. sonraki adetin de düzeni biraz bozuluyor ama sonra geçiyor. (bende öyle olmuştu)


perihan

Primolut-N kullandım altı yıl kadar önce, gördüm günümü. Zaten polikistik over hastasıyım, adet düzensiz, bununla birlikte iki ay kadar adet göremedim, sinirlerim gerim gerim gerildi. Benimki normal rahatsızlığımdan ötürüydü belki, uç bir örneğim ama hayatta kullanmam bir daha.


breeze821

tampon kullansan kimyasal almasan vücuduna daha iyi olmazmı?


semay

Ben de Breeze ile aynı şeyi yazacağım.Tampon kullanmak daha iyi sanki.mayaberry

evet benimde geciktirici tecrübem aynı kızlarla ..primolut-n kulanmıştım ve tatilmi yaptım yoksa burnumdan mı geldi tatil bilmiyorum. çok şişerim ben regli iken . felaket şişmiştim. bi daha denk geldiğinde de kesinlikle kullanmadım . tampon ile denize girdim sık sık değiştirdim ve inanılmaz rahat ettim. ondan sonrada zaten regli dönemlerini tamponla geçirdim. deniz için kulandığım şey hayatımın en önemlisi oldu. ped yerine tampon kulandım hep. gerçekten büyük rahatlık tampon pede göre


evren

gülcan ben de tavsiye etmiyorum, bir  kere kullandım, ondan sonraki adetim acayip karın ağrısı, şişlik, neredeyse 15 gün süren kanama şeklinde sonuçlandı.  Ben de tampon kullanıyorum ve  ob'nin tamponları acayip çeşitlenmiş şimdi.


GulcanDeniz

Ya hayatım boyunca adetlerim çok düzenli, ağrısız, en fazla 3 gün süren az miktarda kanamalar şeklinde geçmişti.
Deniz doğduktan bir süre sonra adet görmeye başlayalı beri kanamalarım inanılmaz arttı. İşyerimde her yanımın battığı, mağazaya koşarak gidip etek/pantalon vs alıp değiştirdiğim zamanları çok sık yaşar oldum.
Bir de acayip ağrılar eklendi. Sanki rahmim aşağıdan çekiliyormuş, o da gelmeyeceğim diye direnip bana işkence ediyormuş gibi oluyor.

Bu yüzden hiç kullanmamış biri olarak sorayım dedim geciktiriciyi. Ama kullanmamam gerektiğini anlamış bulunmaktayım.
Lakin derdime çare de bulamadım. Kanama miktarı nedeniyle tampon kullanmam da imkansız gibi görünüyor :(((
offffmayaberry

doktorun ne diyor bu duruma gkaplan. ben henüz doğum yapmadım ama benimde seninki gibi yoğun geçer. bu da bende kansızlık sorunu yaratmıştı 3-4 sene d.k hapı kulandım o düzenledi. mutlaka bi çaresi vardır diyorum. ayrıca tamponların 3 yada 4 çeşit en en büyük boyunun tutmaması mümkün değil diye düşünüyorum. 6 saat max süre ama sen 2 saatte bir yada bir denize girip çıkma süresi boyunca kulansan bence herhangi bir kaçak sorunu olmaz diye düşünüyorum ama tabi sen daha iyi bilirsin durumunu..


GulcanDeniz

mayaberry, doktor bir dolu ilaç verdi, magnezyum vs içeren. Kansızlık da var.
Ama İzmir'de hala iyi bir jinekolog arayışım sürüyor. Zira gittiğim doktor bende pek güven duygusu yaratamadı.
Tampondan tırsıyorum, ama çare yok deneyeceğim artık.Cevaplamak için Üye ol