adet geciktirici

GulcanDeniz soruyor: 10

Çok sinir, Ağustos'taki tatilim tam menstruasyon dönemime denk gelecek :((
Hiç adet geciktirici kullanmadım. Kullanan varsa biraz anlatabilir mi acep?
-Zararlı mıdır, yoksa bir kereden bir şey olmaz mı?
-Çeşitleri var mı, varsa hangisini kullanmak lazım?
-Geciktirmek yerine erken getirici de var mıdır? Bunu da şundan sordum; adet döneminde vucutta şişlik, sinirlilik gibi haller oluyor ya, geciktirici kullanınca bunlar da ertelenmiş oluyor mu? Ertelenmiyorsa mesela, erken getirici varsa belki bu sorun da giderilmiş olur.

Bu konuda ne kadar cahilim di mi :))

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


breeze821

benim dr um çok iyi biridir hemde çok babacan.özel muayenesi var tahlilleri tepecik kadın doğumda ücretsiz sıra beklemeden yaptırıyor.memnun kalacağına eminim.sadece tavsiye..


GulcanDeniz

Breeze, doktorunun adını, varsa iletişim bilgilerini vs yazar mısın rica etsem


arbugra

ben Zehra Mete 'ye gıdıyorum , karsıyaka yalıda yerı.Inanılmaz memnunum tavsıye edebılırım.Bende tatıl ıcın gecıktırıcı kullandım doktorumun tavsıyesıyle , prımolut-n adlı ılacı 4-5 gun kadar sabah-oglen ve aksam olacak sekılde kullanıyorsun bıraktıgından 3-4 gun sonrada reglı oluyorsun.


Loxodonta

Ben gençken kullanmıştım geciktirici, 2 sefer, ama sonra çok pişman oldum. Çünkü sonraki regl dönemlerinde aşırı bir kanama oldu ve düzen çok bozuldu. Herkeste aynı olmayabilir ama bana pek iyi gelmedi.


busraa

benim tatillerim de genellikle regl dönemlerimle çakışır malesef.Tampon kullanmışlığım da vardır ama siz hiç kullanmadıysanız dikkat edin -prospektüsünde de yazar-bazı bünyelerde toksik şok sendromu yaratabiliyor.
Ama kaplıcaya gittiğimde -o dönemler doğum kontrol hapı kullanıyordum zaten- adet olmamak için kutu bitince ara vermeden yeni kutuya başladım ve tatil dönüşü bıraktım 3 gün sonra gecikmeli olarak regl oldum sadece adet günüm kaymış oldu.Dr umda bir sakıncası olmadığını söylemişti.Ulku

gulcan, spiral kullaniyor musun?


ADA


 Biz de ağst. ta çıkıyoruz, bende de aynı şey olacak...geciktirici alırım diye düşünüyordum ama tedirgin oldum şimdi biraz. Tamponda da hangi boy almam gerektiğiniz bile bilmiyorum, zır cahilim yani.

  Süt veriyorum hala...bu geciktiricinin süte bir etkisi var mıdır acep ? gkaplan , doktorun ne diyor, danıştın mı ?


ADA


 Biz de ağst. ta çıkıyoruz, bende de aynı şey olacak...geciktirici alırım diye düşünüyordum ama tedirgin oldum şimdi biraz. Tamponda da hangi boy almam gerektiğiniz bile bilmiyorum, zır cahilim yani.

  Süt veriyorum hala...bu geciktiricinin süte bir etkisi var mıdır acep ? gkaplan , doktorun ne diyor, danıştın mı ?EBRUUSTUNER

Benimde bu sene Haziran da tatilimde regl dönemine denk geldi. Aynı ikilemde kaldım. Hatta eczaneden geciktiricide aldım. Eczacı ve doktorum kullanmasan iyi olur dedi. Ben de ilk defa tampon (cesaretimi toplayıp)kullandım. İlk kullanan olarak önceleri tedirgin oluyorsunuz. Denize girip çıktıktan sonra mutlaka değiştirmek gerekiyor. Daha sonra alışıyorsunuz. Sonrasında iyi ki geciktirici kullanmamışım dedim. Belki bir kereden birşey olmaz ama,vücudun da dengesini bozmamak lazım.  


yuksel_

Bu adet geciktiriciyi ben hamile kalmadan evvel 2 kere felan kullanmıştım, ama o zamanlar hap kullandığım için adetlerim çok düzenliydi, hiç ağrım sızım olmazdı, 3 günde biterdi, ve geciktiriciyle de hiç sorun yaşamamıştım. Doğumdan sonra spiral taktırdım ve adetlerim bir kabusa döndü. hem çok ağrılı oluyor, hem çok uzun sürüyor hem de gkaplan'ın dediği gibi çok fazla kanama oluyor. kaç defa işyerinde, evde üstüm başım battı  rezil oldum yani..buna rağmen geçen sene tatilde büyük boy tamponlardan kullandım ve hiç sorun yaşamadım. 2-3 saatte bir ve denizden çıkınca hemen değiştirmek gerekiyor, onun dışında hiç problem olmadı. bence de, geciktirici gibi sonuçta ilaç ve kimyasal bişey almaktansa tamponu denemek daha mantıklı. Cevaplamak için Üye ol