adet geciktirici

GulcanDeniz soruyor: 10

Çok sinir, Ağustos'taki tatilim tam menstruasyon dönemime denk gelecek :((
Hiç adet geciktirici kullanmadım. Kullanan varsa biraz anlatabilir mi acep?
-Zararlı mıdır, yoksa bir kereden bir şey olmaz mı?
-Çeşitleri var mı, varsa hangisini kullanmak lazım?
-Geciktirmek yerine erken getirici de var mıdır? Bunu da şundan sordum; adet döneminde vucutta şişlik, sinirlilik gibi haller oluyor ya, geciktirici kullanınca bunlar da ertelenmiş oluyor mu? Ertelenmiyorsa mesela, erken getirici varsa belki bu sorun da giderilmiş olur.

Bu konuda ne kadar cahilim di mi :))

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


oyabes

gkaplan, Ben eczaciyim. primolut-N tum hormonal duzenini altust edeek, ve buyuk ihtimalle bundan sonraki adet donemlerinde de yogun agri, sislik ve duzensizliklere neden olacaktir. Adetinin birkac gun erken gelmesini istersen, bekledigin gunden 4-5 gun once gunde 400mg E vitamini almani oneririm. birkacgun erken gelmesini ve daha agrisiz olmasini saglayacaktir. ayrica surekli duzensizlik yasiyorsan da adetin bittikten sonra da gunde 100mg E vitamini ile devam edip hormon kullanmadan adetlerini duzene sokabilirsin.


GulcanDeniz

Oyabes, bilgiler için çok teşekkür ederim.
Bir sorum daha olacak: Tamponlar hayati tehlike yaratabiliyor mu? Sanki yıllar evvel kullandığımda böyle şeyler duymuştum ve sanki üzerinde de yazıyordu diye hatırlıyorum.


GulcanDeniz

Pamukelma, (ya sana Pamukelma mı demeliyim bu arada?:))
spiral kullanmıyorum.
Ada, haftaya doktora gideceğim, senin sorularını da sorar, buraya yazarım.


sevda

gkaplan, daha önceki yaz yine üç aile gitmiştik tatile ve ne tesadüf ki üçümüzün regel dönemi aynı döneme denk geldi. ya insan gerçekten tatilde regel dönemi ile uğraşmak istemiyor. benimde ilk iki gün çok fazla oluyorum tampon bile kullansam bazen ped de koyuyorum ki işyerinde yoğunlukta senin durumuna düşmemek için. her neyse üçümüzde tabi bunları konuşurken kullanmaya karar verdik. bu ilaçları birkaç gün önceden başlamak gerekiyor yani adet gününden en az 4 gün önce yoksa yinede oluyorsun. arkadaşın biri öyle oldu. diğer arkadaş ve ben adet olmadık ama tabi biraz sıkıntı yapıyor yani karnın şişiyor ve sinirlide oluyorsun, ama o sıcakta sürekli ay dışına mı çıktı ay şöylemi odlu demekte istemedim. ben kullandım şişkinlik ve sanki her an hastalanacakmış hissi oldu ama ne zaman ilaçı bıraktım birkaç gün içinde regel oldum bir sonraki ayda extra şikayetim yoktu.


sevda

ben yıllardan beri kullanıyorum tamponu özellikle yoğun dönemlerimde. evet bir sendrom oluşuyormuş ama uzun süre değiştirmediğinde sanırım hani normal kullanımda değil birde akıntın olduğunda kullanmamlısın sadece regel döneminde onun dışında gece kullanmıyorum ben oda saat olarak uzun süre kalacağı için.sevda

oyabes, ilacın ismi nedir peki erken gelmesini sağlıyorsa süper olur.


oyabes

Sevda ilacin ismi Evicap ya da herhangi bir E vitamini preparati da alabilirsiniz. E vitamini adet duzenleyici etki gosterir, guvenle kullanabilirsiniz.  Yalniz 400mg kullanildiginda adet sokturucudur, dolayisiyla hamilelik riski durumunda dusuge neden olabilir,bu durumda kullanmamalisiniz.


Gkaplan.tampon uzun sure kullanildiginda toksik sok sendromuna neden olabiliyor, evet kullanim talimatinda da bu riskten bahseder. Ancak sik degistirerek kullanirsan, boyle bir sorun olmayacaktir.Ben de tampon kullaniyorum ve cok rahat ediyorum. Ama 2 kere ustuste tampon kullanirsam, 1 kere ped kullanarak ara veriyorum. Ozellikle gece tampon ile cok rahat ediyorum ama gece kalkip degistirmek onemli, cok uzun sure kalmamasi icin. 


ABIDE

 Bende primolut-N kullandım yalnız ben hastalığım başladıktan sonra kullandım fakat hiç bir işe yaramadı.Tatil boyunca hiç denize giremedim:(( İnt. araştırmıştım  başladığı zaman bile kullanılırsa kesilir diyordu.Bir dahada kullanmam keşke tampon kullansaymışım.iptal_uye

bebeğimden önce tatil dönemlerime denk geldiğinde primolut-N kullanmıştım, herhangi bir sıkıntı olmamıştı. bu sene tatilimin son gününe denk geldiği için kullansam mı diye düşünürken, prospektüsünde emzileren anneler için herhangi bir araştırma yapılmamış olduğunu farkettim ve kullanmadım. tampon kullanmaksa hiç aklıma gelmedi. böylece son günüm yandı tabi :)


ADA


 arkadaşlar biraz saçma olabilir ama sormak zorundayım; benimde Ağst sonundaki tatilimizin tam orta yerine denk geliyor reglim. geciktirici alırım diyordum ama hala süt veriyorum. Tampon hiç kullanmadım... hangi boyunu alacağımı nerden bileceğim ? Daha önce bir arkadaşım doğumdan sonra ( normal doğum yaptım ) büyük boy kullanmak gerektiğini söylemişti ama neye göre, nasıl ?Cevaplamak için Üye ol