adet geciktirici

GulcanDeniz soruyor: 2

Çok sinir, Ağustos'taki tatilim tam menstruasyon dönemime denk gelecek :((
Hiç adet geciktirici kullanmadım. Kullanan varsa biraz anlatabilir mi acep?
-Zararlı mıdır, yoksa bir kereden bir şey olmaz mı?
-Çeşitleri var mı, varsa hangisini kullanmak lazım?
-Geciktirmek yerine erken getirici de var mıdır? Bunu da şundan sordum; adet döneminde vucutta şişlik, sinirlilik gibi haller oluyor ya, geciktirici kullanınca bunlar da ertelenmiş oluyor mu? Ertelenmiyorsa mesela, erken getirici varsa belki bu sorun da giderilmiş olur.

Bu konuda ne kadar cahilim di mi :))

Bu soruyu cevapla


32 Cevap


rana_defne

Henüz doğum yapmadım, sonrasında nasıl olur bilemiyorum, ama ikisini de kullanmış birisi olarak bugüne kadarki tecrübelerimi paylaşabilirim.
Geciktirici ilacın adı Primolut-N'dir. Regl tarihinden en azından birkaç gün önce başlanmalı, günde 3 tane içilmelidir. İlaç bırakıldıktan birkaç gün sonra regl olunur. Kullanım süresi max 10 gün olabilir. Sonuç olarak, bünyeye göre değişmekle birlikte, regl öncesi ve esnasındaki muhtelif sıkıntılar katlanarak yaşanabilir, düzen bozulabilir, miktar ve süre artabilir. Diğer taraftan bunların hiçbiri yaşanmayabilir de..
Tampon seçimi kanama miktarına göre yapılmalıdır. Benim hamilelik öncesinde kanamalarım çok yoğun olmadığı için küçük boyuyla tatile gitmiştim, eğer yoğunsa ona göre boy seçimi yapmalısınız. Ben sadece günün suya girdiğim bölümlerinde, sık değiştirmek kaydıyla kullanmış; gece normal pedle yatmıştım.
Bugün tercih etmem gerekse, o hormon bombardımanını asla vücuduma almaz, kapar tamponu tatile giderdim. ;))
Neyi seçerseniz seçin, önemli olan tatilin güzelliğidir, denizdir, dinlenmedir. İyi tatilleeeeer! :))


emrege

Gülcancım çok faydalı oldu. Sağolasın...
Cevaplamak için Üye ol