kardes

ozlemada7 soruyor: 8

Sadece ve sadece ilk bebege kardes olsun,bebek yalniz buyumesin,ilerde yalniz kalmasin diye,yani sadece ilk bebek icin ikinci bebek yapilmali midir,bu konuda dusunceler nedir acaba,??

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ema

Ben oğlumu büyütürken çok zorlanıyorum aklıma gelecek en son fikir ama allah ne isterse o olur.Psikolojik ve maddi anlamda kaldırabilecek bir güç varsa neden olmasın ama sizin için erken bence ikisinede yetmek çok zor en azından ben böyle düşünüyorum illaki bir şey eksik kalır.Yetememek bence kardeş olmasından daha kötü...


ozgu_naz

yok o fikirde değilim ben.bazen kardeşin kardeşe ettiğini kimse etmez:) gerçekten doğurmak istiyorsanız ve 2 çocuğun hayatını da garanti altına alabiliyorsanız yapılmalı. düşünüyorum 2. çocuğu ama henüz kararsızım ben


ozlemada7

Ayni fikirdeyim,o yuzden soruyorum,ben SU ANDA zaten dusunmuyorum,fakat herkes aaaaa kardessiz olmaz dedigi icin soruyorum,kizim zor bi bebek,yalniz buyutuyorum,ikinci bebek ilerde de cok zor olacagi icin soruyorum


polen

bebeğiniz daha çok küçük daha düşünmemeniz çok normal.henüz ihtiyaçları için size çok bağımlı.bebeğiniz ayaklansın,konuşmaya başlasın,sosyalleşsin,zaten o size sormaya başlayacaktır anne benim niye kardeşim yok,istiyorum diye.bu arada siz de önceden çektiğiniz zorluklar geride kalınca ve rahatlayınca bu konuyu düşünmeye başlayacaksınız,bebekleri gördükçe ya da ilkinin fotolara baktıkça bir tane daha olsa? diyeceksiniz.
kardeşi olması ilk çocuğu büyütüyor,olgunlaştırıyor.bence çocuklar kardeşsiz büyümemeli,şahsi düşüncem bu.ama zamanı önemli.pedagoglar ilkinin en az 3 yaşında olmasını öneriyorlar.
ha bir de ikinciler daha kolay büyüyor,bütün bebekler birbirinden çok farklı ama zor bir bebek olsa da daha kolay geliyor.zaten evde dışarda heryerde çocuğa programlı bir yaşam yaşanırken,ufak tefek eklemelerke ikinci de büyüyor.zor gelmiyor.CokBilmis

Ben tek çocuğum. Kızımı tek bırakmaya hiç niyetim yok. Yaşım ileri, zor bir işim var. Ama keşke becerebilirsem 3. hatta 4. çocuk da istiyorum.

Ama sorunuza cevabım şu: Bir başkası için çocuk yapılmaz. Her çocuğun istenildiği için, anne-babası arasındaki aşkın büyüklüğünden dolayı doğduğunu bilmeye hakkı var.


kedidirkedi

Ben kendim tek çocuk olarak eşim istekli olmasa ikinciyi yapmam heralde. Bir eksikliğini hissetmedim. Kardeş nasıl bir şey bilmediğim için de, olmaması bir anlam ifade etmiyor.


ozlemada7

Benimbe yasim 34,ikinci olsa 38 korkutuyor beni,ve bende istenildigi icin dogmasindan yanayim,ilkine kardesi olsun diye degil,su anda ki fikrim bu tabi,ilerde ne olur bilemiyorum su anda tabi,


jildando

Bence sadece kardeş olsun diye ikinci yapılmamalı, biz 4 kardeşiz ama ahh canlarım onlar herşeyim dediğim bir durum da yok, evet severim hepsini, eğlenceli bir çocuklukta geçirdim ama şu an hayatımda kardeş başka da demiyorum.
Bizim iki çocuğumuz var ama ilki doğmadan zaten iki tane olmasını istiyorduk, yani ilkinin kardeşi olsun diye değil biz iki çocuk istediğimiz için varlar.
Kardeş tabi ki de güzel, çok yakın olanlar var gerçekten, umarım benimkilerde öyle olur. Ama eğer şartlarınız zorlanıyorsa, siz gerçekten ikinciyi kendiniz için istemiyorsanız şart da değil bence.


Cevaplamak için Üye ol