Kanala yerleşme

algolagnie soruyor: 6

herkese merhaba,


gebeliğimin başından beri doğal doğum hayalleriyle doğuma hazırlandım. şu anda 40+4'teyim, bebeğim uzun süredir baş aşağı pozisyonda fakat başını henüz kanala sokmuş değil, rahmimde de doğal olarak herhangi bir açılma ya da olgunlaşma görülmüyor. durum bu olunca doktorum bir süre bekleyebileceğimizi, fakat bebeğim kanalda olmadığı için vajinal doğumun suni sancı ile tetiklemenin de mümkün olmayacağını, ayrıca şimdiden 4 kg olarak ölçülen bebeğimin normal doğum için bekledikçe daha da irileşerek normal doğumu riske sokabileceğini belirtti. gebeliğim boyunca aktif olmaya çalıştım, şimdilerde de her gün yürüyüş, merdiven tırmanma, squat vb egzersizler yapıyorum.  en büyük isteğim bebeğimin kendi belirlediği zamanda,  medikal müdahelelerden mümkün olduğunca uzak kalarak ona kavuşmak. başının kanala yerleşimine yardımcı olabilmek için yapabileceğim, önerebileceğiniz başka birşey var mı? benimle aynı sorunu yaşayıp doğum yapmış annelerin deneyimlerini okuyabilmeyi çok isterim, şimdiden herkese teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


eltemtn

Merhaba,


Sorunuzu şimdi gördüm, durumunuz nedir merak ettim, bir değişiklik var mı?


algolagnie

merhaba,


bugün 42. haftaya giriyorum, ve doktorum bir gün daha bekleyebileceğimizi, bir gelişme olmadığı taktirde müdahalade bulunmak istediğini söyledi. bebeğim hala pelvise girmiş değil. her koşulda öncelikle suni sancıyla vajinal doğum tetiklemek istediğimi belirttim, önce bu şekilde deneyeceğiz, ama suni sancı ve epidural gibi müdahalelerin durumu sezaryene doğru götürme oranları düşünüldüğünde pek ümit verici değil tablo :( acılı yemekler, uzun yürüyüşler, pilates topuyla hareketler, ahududu yaprağı çayları, seks, pelvis egzersizleri, araştırıp ne bulduysam denedim doğumu başlatmaya yardımcı olmak adına ama pek ikna edici olmadılar şimdiye kadar, tek umudum yarın..


samanyolu

Sezeryan olmaz inşaallah ama öyle olursada sorun etmeyin kucağınıza alinca dünyalar sizin oluyor cennetten bir parça kokluyorsunuz masaallah 4 kiloysa tombiktir ısırmalik :) hayırla kucağınıza alın insaallah


burcuveduru

Benim durumuma çok benziyor anlattıklarınız. Yine iyi beklemiştiniz. Ben 40+2 de sezaryen olmuştum. Doktorum beklesek 43'e kadar yolu var bunun demişti, ben de doktoruma güvendiğimden sezaryene olur demiştim. Çünkü benimle beraber aynı doktora giden birçok arkadaşımın normal doğumunu yaptırmıştı. Yani illa sezaryenci değildi :) Sezaryen olursa da moralinizi bozmayın, önemli olan bebek ve annenin sağlıklı olması, bebeğinize kavuşmanız. Sonrasında çok hesabını yapmaya, keşkesine çok takılmaya gerek yok bence. İyi doğumlar dilerim.


algolagnie

cevaplarınız için teşekkür ederim :)


41+2 de 9 saat süren doğum sancıları, üzerine suni sancı denemesi ve doğumhanede sonuç vermeyen ıkınma seanslarından sonra sezaryene alındık, bebeğimin başı kanala giremedi, ve kordonu çok kısa olduğu için onu sürekli geri çektiğini ve normal doğumu imkansız kıldığını söyledi doktorum. hayallerimin çok dışında, istemediğim her türlü müdahaleye maruz kaldığım bir doğum oldu, ama en azından bebeğimle ve doktorumuzla elimizden geleni yapmış olmanın rahatlığı var içimde, ve bebeğime sağlıkla kavuşmuş olmanın mutluluğu.


eltemtn

İkinizin de sağlığı yerindeyse hiç üzülecek bir şey yok. Güle güle büyütün bebeğinizi, tebrik ederim.Cevaplamak için Üye ol