Tortikolis doktor önerisi

Nur2016 soruyor: 10

Merhaba. Oğluma 4.ayından itibaren egzersiz yaptırıyoruz. 17 aylık ve hala tortikolisi tam olarak düzelmedi. Doktorlar resmen bu hastalığı önemsemiyor. Bu konuda İstanbul'da doktor önerisi olan var mıdır?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


cantoprak

Dr.Ozlem Karahasanoglu. Cok titiz ve deneyimli bir doktordur. Guvenebilirsiniz. Gerekirse sizi dogru kisilere de yonlendirir, oyalamaz. Cok gecmis olsun.


guta

Benim büyük oğlumda da vardı. 20 günlükken anlaşılmıştı. Kaç tane doktora gittim, hepsinin söylediği aynıydı. Egzersiz çok önemli, onun dışında eğer çok kötüyse fizik tedaviden yardım alınabilir. 6-7 aylıkken geçmeye başladı, zaman içerisinde de hiçbir şey kalmadı. Ama egzersiz gerçekten çok önemli, layıkıyla yapmanız lazım. Bir doktora gitmiştik, memorial Tuncay Certel di sanırım adı. Mahvetmişti beni hiç unutmam, çok kötü kesin ameliyat olacak diye. Sonra kaç tane doktora gösterdim, hiç gerek Yok, emin olun geçecek dediler ve gerçekten öyle oldu. O doktoru da bir daha görmek istemedim, saatlerce ağlamıştım onun yüzünden . İnşallah sizin de aynı şekilde bir hatıra olarak kalır. 


Nur2016

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Egzersizlerini 4.aydan itibaren düzenli bir şekilde yapıyoruz ama 17.ayda hala geçmemiş olması beni çok üzüyor. Sizin ne zaman tam olarak iyileşti? Bu süreçte gidip en memnun kaldığınız, sizi doğru yönlendiren, takibi yapan doktor kimdi? Tuncay Centel'e biz de gitmiştik ve ben de ağlayarak çıktım.

Egzersiz olarak germe ve kafayı çevirme dışında başka birşey yapıyor muydunuz? Egzersizlere ne zamana kadar devam ettiniz? 


guta

Tekrar merhaba. Bizimki çok erken farkedildi, 21 günlük filandı. Hemen başladık egzersizlere. 1 yaşına gelmeden artık biz söylemesek kimse anlamayacak duruma gelmişti. Doktorumuz Şeref  Aktaş dı. İlk önce Tuncay Beydi ama ameliyat tavrı, anneye eziyet etmesi psikolojik olarak, hemen vazgeçtik o doktordan. Tuncay Bey illa bizim yapamadığımızı, egzersizi mutlaka bir fizik tedavi uZmanının yapması gerektiğini de söyledi. Götürdük bir hastanenin fizik tedavi bölümüne. Baktılar baktılar, yanlış anlamayın ama sizi buraya boşuna çağırmış oluruz. Başı iki yana esnetmek, sağdan sola ve soldan sağa çevirmek dışında yapacağınız hiçbir şey Yok dediler. Biz de vazgeçtik onun üzerine. Sizinki büyümüş artık, oyun oynarken hep sorunlu tarafta oturup oradan baktırmak önemli. Egzersiz 1 yaşında kestik biz ama uzun süre oyun oynarken o tarafa bakmasına dikkat etmiştim. 


Nur2016

Çok teşekkürler. Bir de Şeref beye gideriz. Bizim de biz söylemesek kimse anlamıyor, götürdüğümüz doktorlar da çok minimal düzelir diyor ama ben sürekli beraber olduğumdan ve çok dikkat ettiğimden bana eğiyor gibi geliyor. Bazı doktorlar çocuğa şevkatli yaklaşmıyor. Şeref beyin yaklaşımı nasıl? Bizimki doktordan da korkuyor çünkü. zeldas

Oğlumda da tortikolis var. Düzenli egzersiz yapmamıza rağmen 11. Aylık halen tam iyileşme olmadı. Çok az bir fark kaldı. Sizlerin tam  olarak ne zaman geçti? Yaş ilerledikçe ameliyat riski arttığı için endişelenmeye başladık. Tavsiyelerinize ihtiyacımız var sevgili annelerim


Nur2016

Merhaba. Oglum su an 2,5 yasinda. 1,5 yasina kadar hem fizyoterapist hem de ortopedist kontrolundeydik. Sonrasinda doktor gelmenize gerek yok 2 yasa kadar egzersize devam dedi. Hala ara ara saga egmeler oluyor ama doktor bu egmeleri onemsiz buldu. Kendi kendine tamamen duzelecek dedi. 


zeldas

Çok geçmiş olsun nur2016. Darisı başımıza inşallah. Peki biraz büyüdükten sonraki egzersizleri nasıl yaptınız? Oğlum büyüdüğü için uykusunda uzunca egzersizleri yapabiliyorum. Uyanıkken yaptırmıyor çünkü.  Oyun telefon ve sağa bakmasını sağlıyoruz. Yeterli olur mu bilmiyorum. Nur2016

Allah sifa versin en kisa zamanda. Bizim fizyoterapistimiz uyurken yapilan egzersizin ise yaramayacagini, uyurken zaten kaslarin gevsek oldugunu ve bu sebeple faydasi olmayacagini soylemisti. Ben hep uyanikken yaptirdim 2 yasina kadar. Duvarda asili olan televizyonun konumunu egzersize gore ayarlayip o seyrederken yaptirdim. Normalde televizyon seyrettirmedigimiz icin, cok dikkkatini cekiyor yaptiriyordu egzersizleri. Aradaki egmelere uzulup kendinizi olumsuz yonde etkilemeyin. Doktor dis, hastalik vb donemlerde kendini salacagi icin daha cok egme olur demisti. 


zeldas

Amin inşallah. Aktif olan egzersizler büyüyünce daha etkili evet. Germenleri biz de telefonla yapmaya çalışıyoruz. Peki gün içinde egzersiz süreleriniz ne kadar sürüyor? Biz de şu an diş çıkarıyoruz ve baş sağ tarafa meylini artırıyor :(Cevaplamak için Üye ol