Bebeği uykuya alıştırma

baharmuto soruyor: 10

kızlar bebişlerinizi kaçıncı ayda ve nasıl bir uyku düzenine alıştırdınız ? teknikleri var mı ??

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


saie

4. Aydan sonra duzene girdi. Tracy hogg un kitabiyla bir rutin yakaladim. Hem emmeden kendi kendine uykuya alistirmak icin rehber oldu. "Bebek bakim sorunlarina mucize cozumler" 4 saate bir dongu veriyordu uyaninca emzir. Aktivite zamani uyku ve senin zamanin. Tam hatirlayamadim. Biraz vakit gecti ustunden. Ayni ayda anneler yardimci olabilir size guzel gunlerde buyusun kuzu


rezi

benim kızım emerek uyuyordu hala da ayn şkilde uyuyor. sabiha paktuna nn bir sözü var.. bebek 3 yaşına gelene kadar nerde, nasıl, ne şekilde uyumak istiyrsa öyle uyumalı. ister anasının kucağında, ister çingene salıncağında ister ayakta sallanarak.... bu onun içi önemliymiş. biliyorsunuzu ilk 3 yaş kritik dönemdir ve annesine bağlılık söz konusudur. öyle beşiğine bırakıp, ağlatarak uygulanan uyku düzenlerine kesinlikle karşı çıkyor. bebeğe ağlatılarak uyuyu öğrettiini zannediyorlar fakat bebek çaresizliği öğreniyor. ağlaya ağlaya güçsüz düştüü i.in uyuyor diyor.... ben de aynı şekilde düşünüyorum. ve bu beni çok etkilemişti.. şimdi kızım emerk uyuyor ama zaten hep aynı saatte uyuttuğum için uyuyacağını biliyor kendisi odasına gidiyor ve birazcık emip kendini yatağa atıyor :) arada uyanıyor gece uçağıma geliyor tekrar uyuyor... ama hep aynı saatte ytırmayı adet edinin. benim kızım her öğlen 12 de ve akşam 19:30 dedin mi uyur taaki sabaha kadar... sizin bebeğiniz daha çok küçük çok daha fazla uykuya ihtiyacı ve tabi size daha çok ihtiyacı var. 3 yaşına kadar ne isterse o :)


babel

Dr. Sears'ın Doğal Ebeveynlik kitabını öneririm acil alın okuyun hatta :) ve arkadasıma katılıyorum uyku ritüeli önemli. Uyku oncesi aynı seyleri yapmak ve hep aynı saatte yatırmaya gayret etmek.

Güle güle büyütün bebeğinizi.


rezi

eveet kesinlike hep aynı şeyleri yapın. biz bebekken mesela hafif bir müzik dinliyorduk. sonra onunla konuşuyordum. şimdi bebeğmle uyucaz ben kızımı uyutucam iyi geceler bebeğim deyip öperdim ve asıl uyumak istiyorsa öyle uyuturdum. hala aynı... şimdi de pijamalarımızı giyiyoruz, kitabımıza bakıyoruz sonra şimdi napıcaz diorum piş pişşşş diyor odasına koşuyor yatağa çıkıyor ve emmeyee başlıyor iyigeceler bebeğim deyip öpüyorum ve hemen uykuya dalıyor :) büyüdükçe her şey daha kolay olacak şimdi zor bi dönem ama anlamıyor zaten demeyin. her şeyi kaydediyor. siz şimdiden bir ritüel belirleyin ve meyvelerini biraz daha büyüyünce toplayın derim ;)


mutluannelif

İlk günden beri kusursuz uyurdu.Özel bir şey bana göre yapmadım.Herşeyi doğal akışında yaşadık.Kızımla hep birebir kendim ilgilendim.Asla uyandırıp emzirmedim.Uyku düzenini aslında kendisi oluşturdu.Tabii ki de bazı geceler uyumak istemediği ya da düzeni bozduğu oldu.Bazen benden kaynaklı da bozuldu.Ama genel anlamda uyku sorunu yaşamadık hala da aynen devam ediyoruz geceleri deliksiz uyur.Bir dönem gece 1 kez uyanıp emer uyurdu.Artık emmiyor.Bazen kalkıp su içmek ister.Çocuğun tabiatıyla da ilgili bir durum.Doğuştan gelen özellikleri de var ama bebeğe müdahale ve durduk yere Sallama hiç anladığım şeyler değil.Ve bebeğimin ilk yılı çok huzurluyduk çok mutluyduk ona da hep yansıdı diye düşünüyorum.Şimdi de iyiyiz ama biraz hayırcı dönemdeyiz malum 2 yaş.Şu an 26 aylığız.6 aylıkken odasına geçirmiştim öncesinde bizim odada park yatağında yatardı ama 1 yaş civarı kendi isteğimle yatağımıza aldım ve mutluyum şimdilik :) Büyümeden bunu yaşamak istedim.Beraber yatağa yatar uyuruz öncesinde 5-10 dakika boğuşuruz.Öğlen uykularını bıraktı gibi bazen direniyor.Bazen de uyuyor belli olmuyor.Kendi kendine uyuyan çocuğun sadece bu handikapı var eğer uyumuyorsa uyumuyor :)yellbass

ben doğduğu günden bugüne, hep aynı düzeni oturtmaya çalıştım. saat 19:30 da banyo zamanı, sonra masaj, sonra emme ya da biberonda formül süt. ayağımda sallamadan uyumuş oluyor. ama uyumadıysa azıcık ayağımda sallıyorum. hemen uyuyor. oda karanlık ve sadece gece lambası yanmış oluyor. saat 20:00 gibi gece uykusuna geçmiş oluyor böylelikle.

bir de çok huysuz olduğunda ninni söylüyorum o zaman sakinleşiyor.
eğer çok inat ettiyse ve uyumuyorsa o yatarken emziriyorum onu, memede uyuyor. 
tabi bütün çocuklar bir değil =) ama bir düzeniniz varsa ve hep o düzende gidiyorsanız mutlaka alışıyor ve o düzeni istiyor bebek.


littledumblonde

40 gunlukken gunduz uykularını duzenlemekle basladım cunku hic uyumuyordu. Tracy hogg sst patt ve yatır kaldır yapacaktım ama 2-3 gun icinde duzene girdi ve yatır kaldıra hic gerek bile kalmadı. Bebeklerin aglatılarak egitilmesi bana gore değil. ama Tracy konsept olarak cok dogru bence, ama ozveri sart 20 gun evden cıkmadım uykusunu duzene sokmak icin, bebegı de sadece aktivite zamanlarında cıkardım, fazla uyursa uyandırdım, uyumasa bile yatakta tuttum. sonra yavas yavas o nasıl istiorsa oyle oluyor cok zorlamadım. 5. aya kadar hafif pıspısla uyuyordu simdi yataga birlikte uzanalim yuzume sacıma dokunup uyumak istior.


Hamster

Kızım gazlı bir bebek olduğu için ilk 3 ay hamakta sallayarak uyuttum.3.aydan sonra tüm uykularında yatağa yatırdım ve pışpışlayarak bazen ninni söyleyerek uyuttum.Uyku öncesi rutin oluşturmak faydalı olabilir ancak ben tercih etmedim.Rutinin dışına çıktığınızda sıkıntı yaşama olasılığı var çünkü.Hem çalışan,hem gezgin bir anne olduğum için rutin bana sağlıklı görünmedi.Hatta mümkün olduğu kadar farklı ortamlarda uyuttum.Şimdi bunun faydasını gördüğümü düşünüyorum.Nerede olursak olalım uykuya geçişte ve yabancı ortamda uyanmaktan dolayı çok sıkıntı yaşamıyoruz.Kızım bir yaşına girmek üzere hala yatırır yanına uzanırım,döner,kalkar,oturur,elleriyle ve battaniyesiyle oynar,kendi kendine ninni söyler,biraz mızmızlanır ve uyur.Bu esnada pışpışlamıyor ve ninni söylemiyorsam asla iletişim kurmam,gözlerinin içine bakmam,konuşmam,emziğini düşürürse veririm en fazla çıkardığı seslere eşlik ederim.Kolaylıklar diliyorum.Hamster

Bu konuda bebeğin uykusu geldiğinde verdiği tepkileri takip etmekte önemlidir.Uykusu geldiğini anladığınızda çok vakit geçirmeden uyku pozisyonu almasını sağlamanız faydalı olacaktır.Uykusu geldiğinde uyuyamayan bebek huysuzlaşır ve uyuması zorlaşır.Kızım bir çok bebek gibi uykusu geldiğinde gözlerini kaşır.Bir kaşıdı sorun yok,iki kaşıdı sorun yok ancak üçüncü kez kaşıyor ve hala uyku pozisyonu almamış oluyorsa huysuzlanıyor ve uykuya geçişte zorlanıyor.Takipte olun.


baharmuto

benim bebeğim doğduğundan beri sese karşı çok hassas. neler denedik neler televizyonun yanında uyutmayı denedim olmadı son ses müzik açtım olmadı yüksek sesle konuşuyoduk bilerek oda olmadı uyumuyodu ses olunca hala aynı kapı gıcırtısına uyanıyor. yani mutfaktaki tabak sesine kalkıyor sıçrayarak. aglamıyor ama uyanıyo. gece allahtan bir sıkıntı yaşamıyorum en geç 8 de uyutuyorum gece 1 de , 3 te, 6 da muhakkak kalkar. sanırım kucaga çok alıştı birde çok ilgi isteyen bir bebiş anliyacagınız uykudayken iş görüyorum uyanınca ya oyun yada kucak :)Cevaplamak için Üye ol