Allerjik rinit ve grip aşısı

felah soruyor: 3

merhaba anneler oğlumun mevsimsel alerjisi var. eylül ayından beri devam eden burun akıntısı, gözlerde ve burunda kaşıntı gibi durumlar var. dün tekrar muayeneye gittik şikayetlerimiz devam ettiği için doktorumuz ilaçları değiştirdi. bir de grip aşısı yaptırabilirsiniz faydası olur dedi. doğduğundan beri sık sık karşılaşıyoruz bu durumla. test gibi bir tetkik yapılmadı yaşı ile alakalı olarak.

deneyimleriniz ve bilginiz varsa bilmek isterim. aşıyı yaptırıp yaptırmamakta kararsız kaldım.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


neretva

Bebeğimde yok ama bende var a. rinit. Grip aşısıyla şöyle bir ilgisi olabilir. A. rinit nedeniyle fazla burun akıntısı üretiyor burnu, bu nemli ortam da grip mikrobunun üremesi için iyi bir ortam sanırım. Bu nedenle grip aşısı önerilmiş olabilir. Doktorunuz önerdiyse uygulayın derim. Ben yıllarca oldum grip aşısı. Gribi daha rahat atlattım veya hiç olmadım. Ama şu anda insanlarla temas halinde değilim, evdeyim. Bu nedenle yaptırmıyorum. Çocuğum da evde. Kreşe gitse, doktoru tavsiye etse düşünürdüm.

A. rinit ya da saman nezlesi mevsim geçişlerinde bebeğinizi rahatsız edecek bir durum. Havalar soğuyunca ağaçların havada uçuşan tozları yok olacak ve onun da sorunları hafifleyecek. Hoş, küresel ısınma nedeniyle bazı ağaçlar kışın da yeşermeye başladı. İki yıldır Ocak ayında alerjim azıyor. Yani dikkatli olmasınız, mevsim geçişlerinde dışarı çıkarmayabilirsiniz, dışarı çıkarken gözleri, ağzı korumak işe yarıyor. Ben ilk semptomda antihistaminik alırım. Yoksa göğsüme iner ve öksürüklü macera başlar. Burun damlaları, aspiratör, odası için buhar makinesi, biraz büyüdüğünde burnunun içini ılık suyla yıkamayı (eczanelerde bunun için satılan setler var) öğretmeniz işe yarayacaktır. Alerjik bünyesi olan insanların sonradan başka alerjileri de çıkabiliyor. Yaşı geldiğinde test yaptırmayı ve çocuk doktoru yerine alerji uzmanına gitmeyi düşünebilirsiniz.


GOGO05

oğlumda hiçbir sorun yoktu sadece kriptik tonsilite 3 ayda bir 2 kere geçirdi yalnız çok ağır geçirince alerjiden şüphelendiler alerji uzmanına götürdük test yapıldı koldan delme testi sonucunda polen,küf ve kedi tüyü alerjisi çıktı 1 aydır ilaç kullanıyoruz rahatız ama anlamadığım şey benim oğlumda hiç öyle gözlerde yaşarma,burun akıntısı vs şeyler olmamıştı siz alrji uzmanına götürürseniz o test yapılıp yapılmayacağına o karar verir geçmiş olsun


felah

teşekkür ederim neretva ve gogo05. neretva çok fazla dışarı çıkmıyoruz ama çıkmak zorunda kaldığımız zamanların neticesinde kendini belli ediyor rahatsızlığı. dediğin gibi antihistaminik vermek işe yarıyor ama bu sefer sonuç alamadım. sen de aynı durumu yaşadığın için biliyorsundur tabii oldukça sıkıntı verir oldu. mevsim geçişlerinden korkar oldum artık.
size de geçmiş olsun gogo05 oğlun daha iyi olur umarım bundan sonra. neye karşı alerjisi olduğunu bilmek kurtarıcı bir durum olsa gerek. ben de dediğiniz gibi alerji uzmanı araştırp götürsem daha iyi olur sanırım. bu arada koldan delme testi nasıl yapılıyor bilgim yok bu konuda normal kan tahlili yaptıkları gibi mi yapıyorlar yoksa farklı bir tetkik mi söz konusu?Cevaplamak için Üye ol