Tek çocuğum mutluyum arkadaşşş:-))))diyen var mı?

iflah_olmaz soruyor: 10

hep soruları okuyorum face de falan da denk geliyor.yavv nedir bu 2.olsun hatta 3.olsun bisürü olsunlar mutlu mutlu kardeş kardeş yaşasınlar fanatizmi???

TEK ÇOCUK HİÇ ÇOCUKTUR!!!TEK ÇOCUK BENCİL VE PAYLAŞIMSIZDIR!!TEK ÇOCUK HAYATTA YANLIZ KALMAYA MAHKUMDUR!!!EŞ DOST KUZENDEN YOLDAŞ OLMAZ!!!YAŞASIN ÇOK ÇOCUK!!!

bunlarda miting sözleri gibi ağızlarında:-)))yanlış anlaşılmasın annem de bunlardan biri:-))ama bana çok korkutucu geliyor.zaten koşullarım karı-koca başka şehirde olmak ve çalışmak yüzünden sıkıntılı.bakıcı-kreş-maddi durum...

ama bi de zor yav.uykusuzluğu,yemeği,şusu busu.tüm özgürlük ayaklar altında.çocuk büyüdü.ohhh rahatladık derken hooppp bi tane daha....

bi tanede kızım olsa hiç de fena olmaz.hatta 3 de olabilir.ama ben maddiyatla ilişkili görüyorum bunu.evde yatılı bakıcı olsa.yada annem yada kv.temizlik,yemekle de ilgilenen bi yardımcı.bizde işimize gitsek gelsek sosyal hayatımızdan kopmasak ne güzel olurdu.ama yok:-)))

siz ne düşünüyorsunuz? KARDEŞ olmasa da olurmu?ÖZELLİKLE TEK ÇOCUK OLANLARIN FİKİRLERİNİ MERAK EDİYORUM???

Bu soruyu cevapla


123 Cevap


luna

arkadaşlar ben tek çocuğum :) üstelik boşanmış bir çiftin çocuğu, bide üstüne tek torunum :)))

bencil olsam keşke zaman zaman... benim için de arkadaşlarım çok değerlidir bir anda canımı veresim gelir en büyük sıkıntısı yediğim kazıklar :)
korkmayın tek çocuk olmak bireyin kendisini yetiştirmesi ile ilgili. ben de çok şımartıldım ama yaş ilerledikçe bilinçleniyorsunuz. ona bakarsanız ne kardeşler var ::) her durumun iyisi kötüsü vardır. önemli olan bilinçli anne baba olabilmek. 


gunher

biz iki kardeşiz, hiç anlaşamazdık hep kavga ederdik, beraber oynamayı da beceremedik, 

mutsuzduk yani, aramızda da 3 yaş fark vardı sadece,
17 yaşında askeri okula gitti evden ayrıldı ondan sonra hayatım çok değişti, 33 yaşıma kadar annemlerle tek çocuk gibi yaşadım çok da mutluydum. tek çocuk olmak süper birşey bence..


Kozzy

tek çocugum ; tek cocuklar bencıl olur, paylasmayı bılmez denılenın aksıne, hayatım boyunca hep sahıp olduklarımı paylasmak ıstedım, cogu zaman da hata ettım bu konuda, cok uzuldum, hayal kırıklıgına ugradım. kardesı olan kısıler daha gozu acık kısıler oluyor bence. cunku kardesıyle evde her turlu olumlu-olumsuz olayı yasıyor, ama bız maalesef kendımızı dısarıdakı yabancı ınsanlarla sınamak zorunda kalıyoruz.


xyz__

Tek çocuksan eğer hayatı hep sorgularsın,annen ve baban biraradadır sen hep yalnızsındır onlar yatmaya gittiğinde sen uyanıp beni neden burda yalnız bıraktılar yanlarına almadılar diye ağlarsın hatta odalarına gidip bişeyler kurcalar gibi yaparsın onlar da uyanıp sevgiyle seni aralarına alıp uyuturlar ve dünyalar senin olur,en mutlu anın işte o andır...Evde bi tartışma olduğunda sen hep yalnız başına durum değerlendirmesi yapmak zorunda kalırsın bu durum ergenlik döneminde hat safhaya ulaşır anne babayla bi sorun yaşadıysan odanda yalnız başınasındır ve hep bi kardeşim,ablam abim olsaydı keşke diye düşünmekle geçer o odadaki yalnız anların. Oyun oynarken de yalnız kalırsın çoğu zaman çünkü kardeşi abisi ablası olanlar hep birbirini kollar hatası varsa da kapatmaya çalışır ya da kavga çıkacaksa gelir olaya el atar ama senin böyle bi şansın yoktur. Eğer şanslıysan hafta sonu denk gelir de kuzenlerinleysen o zaman başka.... işte o zaman sen de sokakta ip atlarken oyun bozanlık yapıp küçük kuzenine sataşan çocuklara ablalık yaparsın adaletli oyun oynamaları konusunda yol gösterip kendini tatmin edersin.Ama kuzenler arasında da oyun oynarken kavga çıkınca kendi içlerinde hiç anlaşamayan kardeşler bile oyunun içinde birlik olurlar sen yine kalırsın ortada :))))

 Haa tabiiki güzel yanları da vardır kendi kendine yetmeyi öğrenirsin her işin üstesinden kendi başına gelmeyi ,herkesten daha çok paylaşmayı öğrenirsin aslında düşünülenin aksine.... çünkü senin ihtiyacın olan en önemli şeydir arkadaşlık dostluk paylaşım zaten. kardeşleri kavga ederken görünce şaşırarak izlersin benim kardeşim olsa hiç kavga etmezdim diye düşünürsün:) Tek çocuğum kardeşim yok dediğinde herkes ooo ne kadar şanslısın bütün ilgi senin üzerinde her istediğin alınıyodur dediğinde de aslında için burulur çünkü bunun züğürt tesellisi olduğunu düşünürsün :)) hep bunun nesi güzel ki dersin çünkü ihtiyacın olan şey oyuncaklar giysiler vs değildir 10 tane oyuncak yerine kendine oyun arkadaşı istersin yalnız başına tadı çıkmaz çünkü...Ablanın abinin kıyafetleriyle zengin bi gardırobun yerini hiçbişey tutmaz ya da senin kıyafetini kardeşin beğendiğinde al senin olsun demenin... Belki de bu yüzdendir tatmin olamama duygusu hep alma isteği,büyüdüğünde de alırsın alırsın alırsın,ayakkabılar çantalar,kazaklar,etekler,pantalonlar vs vs .

Dedim ya hep hayatı sorgularsın diye işte bu yüzden de yaşıtlarından daha olgunsundur hep,kendinden büyüklerle arkadaş olursun hayat seni olgunlaştırmıştır :)Yaşıtların mızmızlanırken sen başka sorunlara çözüm ararsın.Arkadaşların senden akıl almak ister seni hep daha olgun görürler.Öylesindir de dışarıdan bakıldığında kendine güvenen,herşeyin üstesinden gelen,kararlarını kendisi verebilen,özgüven sahibi,insanlarla rahat iletişim kurabilen vb. ama aslında bir yanın hep eksiktir...

 

İşte bu yüzden hiç bir zaman tek çocuk düşünmedim. Bebeğinizin ileride yalnız savaşçı olmasını istemiyorsanız mutlaka kardeşleri olmasına izin verin derim.Şimdi tek çocuğu olan bütün anneler kardeş yapmaya karar vericekler :)) 


llotus

ben de bu konuyu çok düşündüm, ve sadece kardeş olsun diye çocuk yapmayı çok gereksiz buldum, ileride kardeşi ya da kardeşleriyle nasıl bir ilişkisi olacağını, bir kardeşin olmasının iyi mi kötü mü olacağını asla bilemeyiz çünkü.. tek olanın kardeşi olsa nasıl olacağını bilememesi gibi, olan da olmasının sonuçlarını bilemez,, sonuç olarak bu konudaki tek ve en iyi ölçütümü belirledim, "ilk çocuğumu istediğim kadar çok 2. yi istemek" kızım 4 yaşında, hala istemiyorum..elifcagla

Ben yapıcam 2. Çocuğu Allah kısmet ederse evet bencillim yalnız kalmaktan ve yalnız kalmasından çok korkuyorum.


guven

Bende bu konudu çok düşünüyorum. İkinci cocukta ister istemez birinci ihmal edilecek, küçük bir çocuğa bu büyük bir haksizlik gibi geliyor.


serra77

Bakici isinden ve bu insanlara cok iyi davrandikca kazik yemekten o kadar biktimki, tekrar ayni donguye girmeyi hayal edemiyorum.bozkan

Cevapları okuyamadım ama ben tek çocuğum, eşim de. Muhtemelen çocuğumda tek olacak.

Küçükken, okul yıllarında yada iş hayatında bunun zorluğunu hiç yaşamadım. çok paylaşımcı ve sevgi doluyumdur. Kendimi bildim bileli hiç kardeş istemedim. Şimdi sorsanız yine istemem.
hep kardeşin bana bir sorumluluk olacağını düşünmüştüm geçmiş yıllarda aynı düşüncelerim halen devam ettiği için çocuğum içinde aynı şeyleri düşünüyorum.
eşiminde kardeşi olmamasından ayrıca mutluyum nedense:)


iflah_olmaz

1 yıl olmuş sorumu soralı:-PPPoğlum 2.5 yaşına yaklaştı ama nedense tek çocuk fikri daha bir ağır basmaya başladı bende:-)))

ÇALIŞMAK...KOCA ŞEHİRDE TEK BİR AKRABANIN BİLE OLMAMASI...BAKICI KRİZLERİ...KREŞİN ZORLUKLARI....

 Cevaplamak için Üye ol