Tek çocuğum mutluyum arkadaşşş:-))))diyen var mı?

iflah_olmaz soruyor: 10

hep soruları okuyorum face de falan da denk geliyor.yavv nedir bu 2.olsun hatta 3.olsun bisürü olsunlar mutlu mutlu kardeş kardeş yaşasınlar fanatizmi???

TEK ÇOCUK HİÇ ÇOCUKTUR!!!TEK ÇOCUK BENCİL VE PAYLAŞIMSIZDIR!!TEK ÇOCUK HAYATTA YANLIZ KALMAYA MAHKUMDUR!!!EŞ DOST KUZENDEN YOLDAŞ OLMAZ!!!YAŞASIN ÇOK ÇOCUK!!!

bunlarda miting sözleri gibi ağızlarında:-)))yanlış anlaşılmasın annem de bunlardan biri:-))ama bana çok korkutucu geliyor.zaten koşullarım karı-koca başka şehirde olmak ve çalışmak yüzünden sıkıntılı.bakıcı-kreş-maddi durum...

ama bi de zor yav.uykusuzluğu,yemeği,şusu busu.tüm özgürlük ayaklar altında.çocuk büyüdü.ohhh rahatladık derken hooppp bi tane daha....

bi tanede kızım olsa hiç de fena olmaz.hatta 3 de olabilir.ama ben maddiyatla ilişkili görüyorum bunu.evde yatılı bakıcı olsa.yada annem yada kv.temizlik,yemekle de ilgilenen bi yardımcı.bizde işimize gitsek gelsek sosyal hayatımızdan kopmasak ne güzel olurdu.ama yok:-)))

siz ne düşünüyorsunuz? KARDEŞ olmasa da olurmu?ÖZELLİKLE TEK ÇOCUK OLANLARIN FİKİRLERİNİ MERAK EDİYORUM???

Bu soruyu cevapla


123 Cevap


tarantababu

al benden de o kadar, ben çok kardeşliyim, bir yerde okumuştum kardeş sadece büyürken keyifli vb onun gibi bişeydi, bakınız çok kardeşli olarak var mı bir faidem birine, açıkçası yok, bir zararım da yok, onlarında bana bir faydası bir zararı yok, ama tek olaydık da herşeyin en iyisi birtek bize geleydi diye hep konuşurduk aramızda, benim kızımda tek büyüyecek, bakıcı, kreş bir başka çocuğa daha bunları yaşatmaya hiç hakkım olmadığını düşünüyorum, kızım yaşadı yeteri kadar..


nilan

Ben de bu siralar bu konuyu dusunuyorum hep. 1 mi 2 mi? 2 ise ne zaman? Offf


12Agustos2010

Tek çocuk olmak bana göre çok zordur yaa.. Kendi çocukluğumu düşünüyorum da, abilerim olmadan bir hatıram yok.. Hepsinde çevremdeler. İyi ya da kötü farketmez. Şuan dördümüz de farklı farklı yerlerdeyiz, birbirimizi çok zor görüyoruz ama tel.de seslerini, nefeslerini duymak bile bana güç veriyor. Allah ayaklarına taş deydirmesin, bir tanesi olmasaydı da biz daha az kardeş olsaydık diyeceğim birisi yok.. İyi ki varlar, iyi ki onlar benim abilerim. Annemle babamın bana verdiklerini en güzel armağanlar, sayelerinde çok güzel bir çocukluk geçirdim,.. Hiç bir zaman fazladan bir arkadaşa ihtiyacım olmadı arkadaşlarımla aynı evde yaşıyordum:), hiç bir zaman özel ders için hoca aramadım:) çünkü özel hocalarımda aynı evde yaşıyordum:), hiç bir zaman babamdan fazla harçlık istemedim çünkü abilerim aradaki farkı kapatıyorlardı:) onlarda hiçbir zaman bir psikolağa ihtiyaç duymadılar çünkü benle aynı evde yaşıyorlardı :))))) daha ne anlatılır ki..

Çalıştığım yerde bir hanımın bir tek kızı var. Bir keresinde telefonda, okuldaki arkadaşıyla sorunlarını anlata anlata kadıncağızın kafasını allak bullak etti.. Telefonu kapatınca "anlayamıyorum, çok çocuğu olanlar ne yapıyor acaba" diye bana sordu:) çok basit dedim.. Sizin yarım saattır dinlediğiniz bu sorunlar kardeşler arasında çözümleniyor. Eğer anneye kadar sorun gidiyorsa gerçekten büyük oluyor.. Hele baba sorunu öğreniyorsa ooooooo dünya yıkılmış oluyor :))) ama kızınızın anlattıkları anneye kadar gitmeyecek bir sorun :))

Aaa çok uzattım.. Kısacası kardeş eksikliklerimizin tamamlanmasıdır.. Benim hayatımda böyle oldu. Kızım şu sıralar sudan çıkmış balık gibi :) ama ilerde bize çok dua edecek:) keşke sağlığım ve yaşım elverseydi de çok çok çok çocuk yapabilseydik.. Şöyle kocaman bir sofrada mutluluğu da hüznü de dibine kadar yaşayarak ömrümüz geçseydi:) varsın özel okulda okumasın tosbaaaaalar:)))


bulutbora

ben tek çocuğum. gayette mutluyum. Bir kardeşim olsaydı nasıl olurdu bilemiyorum ama hiç yokluğunu hissetmedim. Bu arada kesinlikle tek çocukların daha paylaşımcı olduğuna inanıyorum lakin belki de kardeş olmadığı için ve herkesi kardeş gibi görme isteğinden dolayı herkese güvenip birşeyler verme arzusunda olabilir. Ve ayrıca bu öz kardeşin bile olsa kimsenin kimseye ömrü hayatı boyunca yoldaş olabileceğini sanmıyorum.


londonuk

eford edılebılen kadar çocuk..eger özel okulda okuyacaksa ödeyebılecegın kadar çocuk..herkesın bır hayatı var.2 yada daha fazla çocuk biraz dadılığa geçiş gibi..neyse..bende tek çocuk var mutluyumlokuum

benim kardeşlerim var mutluyum memnunum ama ailem bize çok iyi bakabildi yetebildi hepimizin evi arabası var hepimiz kızız. yani bigün eşimden ayrılsam başımı sokacağım biyerim var filan şimdi 2.yi çok istiyorum bende maddi düşünüyorum hayatta herşeyi önce 2 kere düşünmek lazım okulların fiyatları belli e aktivitesi sporu tiyatrosu sineması ayakkabısı bunlar hep para ilerde yurtdışında okullara yollamak isteriz bunları karşılayabileceksek 2. 3. yapabiliriz bence.


Windy

Mutlu olmasına kardeşsiz de mutlu olunur. Hangimiz yakın arkadaşlarımıza anlatabildiklerimizi kardeşlerimize anlatabiliyoruz ki zaten.
Ama tek çocuk olanlar acaba kardeşleri olan arkadaşlarına imrenmişlermidir, acaba bir kardeşim olsa nasıl olurdu diye merak etmişler midir? Ben de bunu merak ediyorum.


SenaMina

Benim kızımda tutturdu kardeş istiyorum diye, vicdanen rahat değilim fakat şöyle bir durumum var 

annem 2. için sakın bana güvenme artık bakamam diyor (yeğenimi ve kızımı o büyüttü)
haklı yoruldu artık. Ayrıca ben hamileliğimde preeklampsi hastasıydım zor sıyırdım o zaman 29 yaşındaydım,
şimdi oldum 34. Ve çalışmak zorundayım. Haliyle 2. yi istesemde yapamıyorum :( Ama çok isterdim 2 kız kardeş olmasını :(AyseHumeyra

4 kardeşiz. Hepsini severim sorun yok ama aramızda can ciğer olma durumu da yok. Her zaman dedim keşke bir kız kardeşim olsaydı. En büyük çocuk ve tek kızım, ailemle ergenlik döneminde uzaklaştık yıllarca yapayalnız kaldım. Neyse. 


Tek çocuk sorun da olabilir olmayabilir de. Kardeş mutluluk verebilir vermeyebilir de. Hayatın ne getireceğini bilemeyiz fakat realiteler de var... Benim kendi gözlemim ve deneyimim yok fakat bir yerde şunu okumuştum mantıklı gelmişti " annenin şefkat ve sevgisi tek çocuğa ağır gelir "

İkinci bebeği sadece oğlumu düşünerek istedim yaşları yakın olsun,çalışan bir anneyim evde yokluğumda oyalanırlar dedim. Ama feci zorlandık. Kız kolik çıktı ve oğlum hâlâ bana bağımlı olduğu için çok yoruldum. Bazen her ikisini birden ihmal ettiğimi düşünüp üzülüyorum, gerçi abartıyor da olabilirim, çünkü eşim annem babam gayet iyi olduklarını söylüyorlar. Sonuç olarak tek çocuk isteyenleri anlayabiliyorum, zor çok zor ama şöyle düşünün kim gelen çocuğu geri göndermek istemiş? Her gelen birbirinden tatlı. Hayat öyle ya da böyle zaten bitecek. Zor günler de illa ki geçecek. Kendimi hiç bir zaman tek ya da iki çocuk annesi olarak göremedim. Ha şu an zorlanmaktan emdiğim süt burnumdan geldi diyebilirim 2 yaş 4 ay var çocukların arasında çünkü. Ama geçecek. 3.bebek kızım 3,5 yaşına geldiğinde olduğunda doğsun istiyorum, Allah nasip ederse. Ama bu sefer kendi hazır oluşumu daha çok dikkate alacağım. Çocuklar arasında da 3,5-4 yaş sanırım daha ideal.oznurrizeli

Ee ben tek çocuğum. Benim ailemde 2 fazladır. 1 karardır. Ben halimden memnunum.

Şimdi oğlum da tek. Ama benim gibi değil. Kardeş istiyor.

Çünkü insanları çok seviyor. Ve herkesin kardeşi var. Her gün her konuşmada kardeş istiyor. Yapar mıyım? Hayır!Cevaplamak için Üye ol