Tek çocuğum mutluyum arkadaşşş:-))))diyen var mı?

iflah_olmaz soruyor: 3

hep soruları okuyorum face de falan da denk geliyor.yavv nedir bu 2.olsun hatta 3.olsun bisürü olsunlar mutlu mutlu kardeş kardeş yaşasınlar fanatizmi???

TEK ÇOCUK HİÇ ÇOCUKTUR!!!TEK ÇOCUK BENCİL VE PAYLAŞIMSIZDIR!!TEK ÇOCUK HAYATTA YANLIZ KALMAYA MAHKUMDUR!!!EŞ DOST KUZENDEN YOLDAŞ OLMAZ!!!YAŞASIN ÇOK ÇOCUK!!!

bunlarda miting sözleri gibi ağızlarında:-)))yanlış anlaşılmasın annem de bunlardan biri:-))ama bana çok korkutucu geliyor.zaten koşullarım karı-koca başka şehirde olmak ve çalışmak yüzünden sıkıntılı.bakıcı-kreş-maddi durum...

ama bi de zor yav.uykusuzluğu,yemeği,şusu busu.tüm özgürlük ayaklar altında.çocuk büyüdü.ohhh rahatladık derken hooppp bi tane daha....

bi tanede kızım olsa hiç de fena olmaz.hatta 3 de olabilir.ama ben maddiyatla ilişkili görüyorum bunu.evde yatılı bakıcı olsa.yada annem yada kv.temizlik,yemekle de ilgilenen bi yardımcı.bizde işimize gitsek gelsek sosyal hayatımızdan kopmasak ne güzel olurdu.ama yok:-)))

siz ne düşünüyorsunuz? KARDEŞ olmasa da olurmu?ÖZELLİKLE TEK ÇOCUK OLANLARIN FİKİRLERİNİ MERAK EDİYORUM???

Bu soruyu cevapla


123 Cevap


Cherkez90

Bir tek çocuk olarak bu konuya sağlam bir el atma gereği hissettim:)))Profil resmim nasıl çıkıyor bilmiyorum ama bayanım.

Bizde annemin benim doğumumdan önceki çocukta düşük ve benim doğumumda annemin geçirdiği büyük sağlık problemlerinden dolayı tek kalmışım fakat aksi olsaydı da annem ve babam tek çocuk kafidir deseydi de (modern toplumlarda artık böyle ) saygı gösterirdim.

Anlayamadığım şey Türk ve Ortadoğu toplumlarında; bir çocuk yetiştireyim ama adam gibi yetişsin gitsin  edebiyat eserlerini,tarihini,doğunun ve batının kültürünü,her iki kültürün de müziğini öğrensin , bir enstrüman çalsın iyi okullarda güzel yetişsin anlayışı yok. ( İyi okullardan kastım Robert College , Boğaziçi buradan çıkan adamlarda eksik olmuyor ). Bizdeki ve ortadogudaki tek mantık kusura bakmayın ama sadece üremek 3-5-6 olsun kalabalık olalım çocuklar eksik olsa da olur. Yeterki yanlız kalmasınlar, ilerde bana baksınlar etsinler aşiret gibi olalım kafası var ki ben bu kafanın temelinde yatan şeyin bencillik olduğunu düşünüyorum. Çocuğu kendi için ya da 1. için doğurmak nedir ya ? Ona can vermek kan vermektir önemli olan sevgiyle istemektir.

Sizde belli durumlardan dolayı 5 kardeş yerine tek çocuk olabilirdiniz ve inanın böyle platformlarda yaftalanmak hoşunuza gitmezdi çünkü kırıcı olabiliyor ve yaşamayanlar bunu anlayamıyor.

Kaldı ki tek çocuk diğer çocuklara göre ( kendimden biliyorum) hayatta daha güçlü oluyor daha sıkı tutunuyor hayata anneye babaya daha düşkün olduğundan o çok kalabalık aileye nazaran anneyi babayı kardeşlere paslamaya çalışmıyo kendi elinden tutup bakıyo her türlü ihtiyacını karşılıyor çünkü hayattaki tek dayanağı onlar. Bu sebepten işte hayatta çok güçlü ve küçük yaşlardan itibaren bu güç ve özgüveni kazanıyor. O yüzden karşısında onu yıkacak hiçbir insan gücü olmuyor.

İkincisi sosyallik gelin görün ki o konuda da çok kardeşli arkdaşlarıma göre 5 kat sosyalim. Çünkü kardeşin olmadığı için arkadaşlarına akrabalarına daha çok tutunuyorsun onlarla çok daha iyi geçiniyorsun ve karşılığında sana onların ÇIKARSIZ SEVGİSİ geliyor. Etrafınıza bir bakın tek çocukların çevresi inanılmaz kalabalıktır. O yüzden arkadaş akraba yalan değil. Ben hiçbirinden bir kazık yemedim bugüne kadar Maşallah hepsiyle de aram harikadır.

Tek kötü yanı şu olabilir ki aslında onun da çalışma hayatına başladığımda büyük artılarını gördüm . Küçüklükten beri kendinden yaşça çok büyük insanlarla konuşmaya başladığından ileride sevgili ya da eş olarak kendinden yaşça oldukça olgun insanlarla birlikte olmaya başlayabiliyorsun (Sevgilim 15 yaş büyük :)))

Bu da tabi kişiden kişiye göre değişebiliyor her insan farklı bir ruh farklı bir enerji.

Kalabalık aile yemekleri akrabalarımız ve dostlarımızdan dolayı hep oluyor fakat bunu aramıyorum. Ben ailemle yurtdısında güzel bir restoranda yemek yerken sohbet etmeyi dayıma ya da kaynıma çay koymaya tercih ederim. Herkesin yaşam tarzı ve seçimleri farklıdır.

Kısacası sevgili arkadaşım ben de bir tek çocuk olarak ileride tek çocuk düşünüyorum. Çocuğumu en iyi şekilde yetiştirmek amacım . Zaten canımı dişime takıp çalıştığım için koca parası yemeyi de düşünmüyorum ve Allah kısmet ederse her şeyi tek başıma yapıp çocuğuma yetmek istiyorum.

Kaldı ki dünya kaynakları sınırlı ve ne kadar az tüketirsek dünyada yaşayan canlılara daha çok yaşama imkanı sağlamış oluruz. Bu sebepten tercihim üremekten değil çocuk doğurmaktan yana.
ssebnemm

Cherkez90 keşke beğen butonu olsa diye dusundurdunuz beni :) :) 11 kardeşli biri olarak söylüyorum bunu :) :)


Cherkez90

Şebnem hanım merhaba,

Öncelikle güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim mutlu oldum:)

İnanın amacım çok kardeşli insanların ailelerini yadırgamak değil ki bu benim haddim olamaz aslaa !!

Mutlaka çok kardeşli olmakta çok güzel bir duygudur kalabalık olmak, arkanızda bazı insanların gözü kapalı olduğunu bilmek sizin için güven verici ve comfort zone'da kalmanızı sağlayan bambaşka bir duygudur.

Bizim malesef ( anne, baba, akrabalarımız dışında) öyle bir şansımız olmuyor açıkçası . 26 yaşındayım, hayatta yaşadığım çoğu şey için kimse önceden uyarmadı .O yüzden bazı şeyleri kendimiz çok azıcık acısını hissederek yaşadık kısaca insanları tanıdık diyelim:)) Tabi bu söylediklerim kendi hayatım için geçerli herkes nasıl bir hayat yaşar bunu bilemem.

Fakat bu durum varya inanılmaz bir özgüven ve güç sağladı. Hayata karşı bir duruş sağladı. Her acının kazandırdıkları vardır . Bence tek çocuk olmakta hayata karşı inanılmaz bir duruşunuz olmasını sağlıyor. Bir yerden sonra yıkamıyor sizi olumsuz durumlar eskisi gibi.

Benim üzüldüğüm ve bu yazıyı yazma sebebim çok kardeşi olan ve bu şekilde büyümüş insanların, TEK ÇOCUK HİÇ ÇOCUKTUR, TEK ÇOCUK ANNESİ BİR HİÇTİR manasına gelen hem beni hem annemi aşağılayan sözcükleri kullanarak çeşitli bloglar yazmasıdır. TEK ÇOCUK ŞIMARIKTIR,YANLIZLIĞA MAHKUMDUR şeklinde önyargılarıyla kendimizi kötü hissetmemize sebep olan insanlara karşı yazdım bu yazıyı.

O insanlara sözüm şu , bu yazıları yazarken kelimelerinizi kullanırken birtakım kimseleri incittiğinizi anlamıyorsunuz. Hayatta kendi seçimimiz olmayan durumlar için  (aile,boy,kilo,ırk,cinsiyet) bir kimseyi inciten kişi benim için kusura bakmayın ama İNSAN kategorisine girememiştir.

Kısacası tek çocuk olmak yanlızlık asla değildir.Yanlızlık bir seçimdir ve kişinin kendisine bağlıdır. Yanlız kalmak istemeyen kimse yanlız kalmaz. Kan bağı herzaman yanlız kalmaktan kurtarmaz.

Şımarıklık,yetiştirme tarzına bağlıdır ama inanın ki çocuk çok şımarık yetişmiş olsa bile hayata atıldığı zaman hayat onu öyle bir yetiştirip güçlendiriyor ki o çocuk kendi değişimine şaşıyor :))


Eveet sevgili gönül dostları yazımın sonuna geldik:)) Tek çocuk doğurmaktan korkmayın . 3 kişilik bir aile de siz eşiniz ve çocuğunuz mutluysa geri kalan bir takım kimselerin lafı sinek vızıltısı gibi gelsin size sağlıcakla kalın:))

Cevaplamak için Üye ol