Tek çocuğum mutluyum arkadaşşş:-))))diyen var mı?

iflah_olmaz soruyor: 10

hep soruları okuyorum face de falan da denk geliyor.yavv nedir bu 2.olsun hatta 3.olsun bisürü olsunlar mutlu mutlu kardeş kardeş yaşasınlar fanatizmi???

TEK ÇOCUK HİÇ ÇOCUKTUR!!!TEK ÇOCUK BENCİL VE PAYLAŞIMSIZDIR!!TEK ÇOCUK HAYATTA YANLIZ KALMAYA MAHKUMDUR!!!EŞ DOST KUZENDEN YOLDAŞ OLMAZ!!!YAŞASIN ÇOK ÇOCUK!!!

bunlarda miting sözleri gibi ağızlarında:-)))yanlış anlaşılmasın annem de bunlardan biri:-))ama bana çok korkutucu geliyor.zaten koşullarım karı-koca başka şehirde olmak ve çalışmak yüzünden sıkıntılı.bakıcı-kreş-maddi durum...

ama bi de zor yav.uykusuzluğu,yemeği,şusu busu.tüm özgürlük ayaklar altında.çocuk büyüdü.ohhh rahatladık derken hooppp bi tane daha....

bi tanede kızım olsa hiç de fena olmaz.hatta 3 de olabilir.ama ben maddiyatla ilişkili görüyorum bunu.evde yatılı bakıcı olsa.yada annem yada kv.temizlik,yemekle de ilgilenen bi yardımcı.bizde işimize gitsek gelsek sosyal hayatımızdan kopmasak ne güzel olurdu.ama yok:-)))

siz ne düşünüyorsunuz? KARDEŞ olmasa da olurmu?ÖZELLİKLE TEK ÇOCUK OLANLARIN FİKİRLERİNİ MERAK EDİYORUM???

Bu soruyu cevapla


123 Cevap


bcos

:)))) aynen işte benim oğlum da bunları desin, oooh ev araba bana kaldı, odam da kocamandı, her istediğim alındı desin :))


iflah_olmaz

şimdi herşey para değil maneviytta önemli bebek rızkıyla gelir yazanlar da olabülüüüüüü:-))))

 


aakin

Hepimiz çocuk dünyanın en güzel şeyi desek de ne kadar zor bakıldığını biliyoruz. Ben kızım doğunca annelik duygusunu yaşadım ve tatmin oldum:) yani iki tane daha olsa hissettiğim annelik duygusu değişmeyecek. Biraz da kendi hayatıma bakmak istiyorum gezip eğlenmek istiyorum.
Amaaa  bu kendi hayatımıza bir3-5 sene daha ara verip ikinci çocuğu yapacağız :) ben de eşimde 3 kardeşiz. ikimiz de kardeşlerden yana çok şanslıyız. her kardeş elbet bir değil. dert ortağı olan da var kanlı bıçaklı düşman olan da. ama bizim çocuklarımızn nasıl olacağı belli değil. umarım birbirlerine hep destek olurlar. tek çocuk olanlar çok samimi arkadaşlarım var gerek duymadım falan diyorlar ama kardeşle o samimi arkadaşlar kesinlikle bir değil. yaşamadıkları için bilemezler tabiki.
tabi şu anki şartlarım olmasaydı daha farklı düşünebilirdim. maddi duruma bağlı olduğuna ben de katılıyorum.
Neticede benim için kardeş candan bir parçadır. çok kıymetlidir. kardeşim ve abimin olmadığı bir hayat düşünemiyorum. Muhtemelen ben aynı ben olmazdım. Ailemin mirasını onlarla paylaşmak benim için hiç sorun değil :) paylaşımcı olmayı da kalabalık aileye borçlu olabilirm.


Silanurr

biz 4 kardeşiz. 4 olmaz belki ama 3 tane de benimkiler olsun istiyorum. kardeş olmak da çok güzel bir duygu bence kızlar.:))


bcos

:) Calliophe o iş şöyle de olabilir ama. anne/baba hastadır, hastanede yanında kalınması gerekiyordur, sevgi ve özenle yetiştirdiği erkek çocukların eşleri hır çıkartmaktadır, niye sen gidiyorsun o gitsin şeklinde, herkes birbirinin gözünün içine bakıyordur sırayı üstünden atmak için... :) yok yok bana kimse böyle bakmasın zaten..... 

tabi ev araba meselesi espri, kimse maddiyatçı, bencil bir çocuk yetiştirmek istemez...ya da ilerde kendisine baksın diye de kimse çocuk yapmaz... bana sorarsanız büyüğüne kardeş olsun diye de yapılmamalı.. tamamen tercih meselesi... ben kendi adıma oğlumun tek başına ayakta durabilen, kardeşi olsun olmasın sevebilen ve sevilebilecek bir yetişkin olabilmesi için elimden geleni yapacağım... gerisi şans kader kısmet vs vs.....iflah_olmaz

eskiden anne-babalarda çok çoçuk yapayım biri bakmazsa biri bakar biri hayırsız çıkarsa diğeri çıkmaz mantığı varmış sanki.hatta batmanlı bi arkadaşım var bana göre ailesi sırf maddi anlamda bizi ihya etsinler diye doğurmuşlar iki kızınıda:-))))kız bi maaşını yiyemedi 3 yıldır:-(


eloskovecanuk

ben 3 kardeşim .Biri benden 10 yaş diğer 8 yaş büyük iki tane abim var...Annemler beni özel istek üzerine sırf kız olayım diye yapmışlar:D Allahtan da kız olmuşum ehe...Valla ben abimlerle çok mutluydum küçükken beni heryere götürürlerdi, arkadaşlarıyla ortamlara,konserlere bile gitseler beni götürürlerdi:) kız arkadaşıyla sinemaya falan bile:D Tabi ki mutluydum, evet onlar evlenene kadar ayrı odam olmadı ki bu lise son'a tekabül eder, ama keşke tek çocuk olsaydım demedim.Ve fekat tek çocuk olsaydım da kardeş istemezdim çünkü tüm arkadaşlarım kardeşleriyle hep kavga halindeydiler, iyi ki yaşı bana yakın kardeşim yok derdim. Şimdi büyük abim kanadada yaşıyor 5 senede bir görüyoruz, küçük abim 5 dakika ötede yaşıyor ayda bir görüyorum.Mutlaka başım sıkışsa yardım alırım, ama şu an yardımlaşabileceğim çooook yakın 20 senelik 4,5 arkdaşım var...Yani ben böyle öcü gibi bakmıyorum tek çocuk olayına.. Ve maddiyatın çok büyük bir sebep olduğuna da katılıyorum..


opposition

ben tek çocuğum, ilk zamanlar herşey süperdi, hatta tek torundum anne tarafından, narin kırılgan bir küçük hanımdım ta ki babamı 12 yaşında kaybedinceye kadar..

o zaman birden olgunlaştım, mecburdum çünkü annemin acısı o kadar büyüktü ki, ve bunu paylaşabileceği benden başka kimsesi yoktu, o zamanlar kerdeşim olsaydı keşke dedim ilk.

sonra toparladık birşekilde , yine ilgi bende , süper herşey.Evlendim, annemi yalnız bırakmış gibi oldum, uzun süre kendimi suçladım, yine bir kardeşim olaydı dedim.

çocuklarım oldu, yardıma çok ihtiyacım oldu keşke bir kızkardeşim olsaydı dedim (görümcem var ama, bana faydası yok :))

şimdi yine karddeşim olaydı diyorum çünkü çocuklarımın ne teyzesi ne dayısı yok, annem yaşlanıyor, çocuklarım büyümeden hastalanırsa diye ödüm kopuyor vs vs

çok güzel çocuk için tek olmak ama büyüyünce değil maalesef.

annemi de suçlayamam zira çalışmak zorundaymış ve ananem ben birine baktım başka bakmam demiş, babanem hiç bakmam demiş zaten, mecbur tek kalmışım:(

 iflah_olmaz

senin nedenlerin ne peki cegeda??


ozgelif

12 yaşına kadar tek çocuktum. Sonra kardeşim geldi çok istemiştim kardeşimin olmasını. 12 yıl tek çocuk olarak büyüdüm.

Kardeş farklı.  Var olduğu düşüncesi bile yetiyor bana. Bu sene sınava girdi. Kardeşimi iyi tanıyan bir öğretmeni üniversite tercih konusunda,bir tek ablasını dinler ablası konuşsun demiş. Bizim için kardeşlik bu şekilde bir iletişim. Ya da babam ile kavga ettiğinde gecenin 3 ünde kapımı çalacak bir güven ilişkisi. Başka kimin kapısını çalabilirdi ki? Ya da geleceği konusunda kime bu kadar güvenebilirdi ki?

Bizim yaş farkımızdan dolayı hep ben destekleyicisiyim ama zamanla eminim o da benim en büyük destekcim olucak :)

Allah nasip ederse kızımı  bu duygulardan mahrum bırakmak istemem.

Annem her zaman bana bişi olsa gözüm arkada kalmayacak der. Çünkü ben varım. Çünkü benim içinde o var.

Tabi farklı bir boyut olarak da birbirine düşman olan, ya da görüşmeyen ya da iletişimi olmayan kardeşler var. Ama bence istisnalar kaideyi bozmaz :) Benim için kardeş güven,destek ve paylaşım demek.Cevaplamak için Üye ol