Tek çocuğum mutluyum arkadaşşş:-))))diyen var mı?

iflah_olmaz soruyor: 10

hep soruları okuyorum face de falan da denk geliyor.yavv nedir bu 2.olsun hatta 3.olsun bisürü olsunlar mutlu mutlu kardeş kardeş yaşasınlar fanatizmi???

TEK ÇOCUK HİÇ ÇOCUKTUR!!!TEK ÇOCUK BENCİL VE PAYLAŞIMSIZDIR!!TEK ÇOCUK HAYATTA YANLIZ KALMAYA MAHKUMDUR!!!EŞ DOST KUZENDEN YOLDAŞ OLMAZ!!!YAŞASIN ÇOK ÇOCUK!!!

bunlarda miting sözleri gibi ağızlarında:-)))yanlış anlaşılmasın annem de bunlardan biri:-))ama bana çok korkutucu geliyor.zaten koşullarım karı-koca başka şehirde olmak ve çalışmak yüzünden sıkıntılı.bakıcı-kreş-maddi durum...

ama bi de zor yav.uykusuzluğu,yemeği,şusu busu.tüm özgürlük ayaklar altında.çocuk büyüdü.ohhh rahatladık derken hooppp bi tane daha....

bi tanede kızım olsa hiç de fena olmaz.hatta 3 de olabilir.ama ben maddiyatla ilişkili görüyorum bunu.evde yatılı bakıcı olsa.yada annem yada kv.temizlik,yemekle de ilgilenen bi yardımcı.bizde işimize gitsek gelsek sosyal hayatımızdan kopmasak ne güzel olurdu.ama yok:-)))

siz ne düşünüyorsunuz? KARDEŞ olmasa da olurmu?ÖZELLİKLE TEK ÇOCUK OLANLARIN FİKİRLERİNİ MERAK EDİYORUM???

Bu soruyu cevapla


123 Cevap


ozgelif

Sonucu yazmamışım bu arada :)

12 yaşına kadar tek büyüdüm gayet mutluydum.

Sonra kardeşim geldi daha daha daha mutlu oldum :)

 


Sanemm

Konu tek çocuğa gelen kadar bence ''annelik deli işi'', ''önce ruhunu,ardından bedenini ve en son hayatını paylaşmak'' da olabilir.


Bu anne görüşü, ve sanırım bir çok anne bu görüşe katılıyordur.

Kardeş ise sadece anne görüşü olamaz, anne- baba ve çocuğun görüşü de içinde olmalıdır. 

Annem'e sorsam ''iki çocuk onun için idealdir''.

Bana sorsan ''paylaşacak kardeşlerin olması, tatil yapar gibi kardeş gezmek ve en önemlisi annemi-babamı kaybedersem canımdan bir parçanın da (kardeşin) bu yalnızlıkta yanımda olmasını isterim''.

Babama sorsam durum ''pek de farketmez'' sanırım :)


happypipek

Cevapları oku(ya)madım. Ben tek çocuğum. Çoooook mutluyum.. Üstelik öyle kuzen yeğen falan kalabalıkta da büyümedim. Kendime göre hiç bencil yabani vs değilim. Şımarıkta büyümedim. Aile çok önemli diye düşünüyorum. Bi yerden sonra da insanın kendini yetiştirmesi, doğru arkadaşlar biriktirmesi önemli. Hiç yalnızda kalmadım. Zaten kreşe gittim, spora gittim, her türlü aktiviteye katıldım, dostlar edindim. 2-3-5 kardeş olupta hiiiç anlaşamayıp yine de yalnız olan çok arkadaşım var.. Benim fikrim bu..


fistikcik

Tek çocuğum.
Çocukluğum boyunca tek çocuk olmaktan çok mutluydum. "İyi ki kardeşim yok" derdim hatta, etrafımda sürekli birbiriyle dalaşan kardeşleri görünce. Uzun süre bu hissiyatım devam etti. Ama şimdi "kardeşim olsaydı keşke" diyorum. Hem hayatta dayanışmak için, hem de kardeşi olanların sosyalleşmeyi daha çabuk ve erken öğrendiklerini farkettiğim için. Kardeşi olan herkes paylaşmayı öğreniyor mu bilemem, ama mücadeleyi öğrendikleri kesin. Annenin sevgisi için, eğer ailenin imkanları kısıtlıysa o imkanlar için, oyuncaklar için vs... mücadeleyi öğreniyorlar. Bu da hayat için gerekli bir beceri gibi geliyor bana.


araszay

Bence sorun hic tek cocuk olup olmaması degildi ben hep bir tane evlat yetermi diye düşündüm sadece bir kere anne olmak bana göre büyük kayıp bı kadın için.

İkincisi ogluma cok düşkünüm ve bazen TV'de şehit haberi vs. görünce icim yandı yada herhangi bı trafik kazası kimin nezaman ölecegi belli değil ama düşüncesi korkunç canım yandı her defasında ben bir tek evladımı kaybedersem nasil yasarım geride kalanlar için yaşanır diyorlar geride başka evlat yoksa bida anne baba dicek kimsenin olmaması.

İste belki bencillik belkide cok paranoyak ama kendim için yaptım ikinciyi :) tabilkide oglum için istanbulda ailelerden uzak tek basına cocuk buyurum apartman dairesinde onun bı arkadasa ihtiyacı vardınurus

araszay yazmak isteyipte yazamadığım birşey paylaşmışsın.:(((


2 yıl önce tamda kızıma yeni hamileyken arkadaşımızın eşi ve 9 aylık kızı bu hayata vefat ettiler birlikte aynı arabada.arkadaşın eşi evin 1 kızı.el bebek gül bebek gibi ankara lı bir ailenin kızı.bursa ya evlenmiş.bebecikleri oldu.ama allah ikisini de aynı anda aldı yanına.arkadaşımız için ne kadar büyük bir felaket değil mi aman yarabbim....hemde kızın dayısının kullandığı arabada ankara-konya otoyolunda.kızın annesi de arabada.ama ölen sadece ikisi.kızın annesi ise!!!!!hem evladını hem evlattan daha tatlı torununu kaybetti.bilmiyorum şu an ki durumu nedir ama inanın hep aklımda o kadıncağızın durumu.nasıl bir acıdır??allahım sen bizleri koru.acaba diyorum bir evladı daha olsaydı daha mı farklı olurdu?acıya katlanmak,hayata bağlanmak.??? yok yok ben allah nasip etsin 2.yi yapıcam diyenlerdenim...


araszay

Allah kimseye evlat acısı vermesin cümlemizi korusun lakin tek evlada ciğer dayanmaz ama arkada bı tane daha olunca hepsinin yeri ayrı ama avuntun olur en azından. Bu arkadaşımın annesi Aras bebekken nasil sevdiğimi görünce ki ozaman tek cocuk düşünüyodum demişti bana "sakın tek çocukla kalma sen tek cocuk yakar seni" sonra anladım nedemek istediğini


araszay

Oykununannesi

Kendince haklı olabilirsin iste hic bir saglik sorunu yokken tek çocukla kalmak bana göre yazık dedim o insanlar keske normal olsada bı kactane yapsak diyorlar.

ikincisi ilk cocuğu kendin için yapmiyomusun karı koca olarak niye ikinciyi düşünürken kardesi için olursa mantıklı diye düşünülüyor ??? Ben ister 1 tane ister 10 tane bir kadın kendi için yapacaksa cocuk yapsın ben karşıyım kardesi istedi yaptık kocam istedi yaptık o istedi yaptık bu istedi yaptık sonra o cocuklar eksik yetişiyor bı kadın kendisi için bilinçli bı sekilde cocuk yaparsa eğer 1 taneyide 10 taneyide sabırla sevgiyle yetiştirir.

Mutluluk göreceli bı kavramdır herkez anne olmaktan mutluluk duymaz yada özgürlüğünden fedakarlık yapmak istemez bunlar normal ve insana özgüdur herkez evladına bağlı anne baba olsaydı eğer kimse bebeğini sokağa atmaz yada cocuklarını bırakıp başka kocaya kacmazdi.

Ondan kimseyi yargiliyamayiz herkezin anneliği farklıdır ama ben tek cocuk annesi olmak istemezdim yada ona bisey oldugunda bu hayatta evlatsiz kalmak istemezdim bana göre normal olanıda bu :)gecce

annem hastanede çalışıyor orda 20 li yaşlarda delikanlı yatıyordu ünüversitede hastalanmış kanser olmuş ilik gerekiyordu tek çocuktu annesi çok pişmandı bir tane daha yapmadığı için kardeş yapmaya çalışıyorlardı 1 yaşına gelince abisine ilik verebilcekmiş

bence maddi imkanlar el veriyorsa 2 çocuk olmalı

 


melihece

5 kardesiz ve ben cok mutluyum:)Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Doğum öncesi süt arttırıcı 2

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

Tuvalet eğitimi 8

s_gur_s 2Y
Son: derya275,

Uyku düzeni ve pınar sibirsky 2

yaseminil 2A
Son: atomkarinca,