Nar uykusu...

onurcaymaz soruyor: 10

Kızım Nar, bundan birkaç ay önce uykularında sorun yaşamıyordu.

Son bir haftadır evde helak olmuş haldeyiz.
Özellikle de annesi.

Kırk dakika uyutuyoruz, bir saat uyuyor uyumuyor; hemen uyanıyor.
Doktorumu reflü ve atipik dermatit adlı alerji sorunu olduğunudan bahsetti.
Antihistaminik bir şurup verdi ama uyutucu etkisi fazla değil.
Zaten gece uykusunu da o sayede biraz biraz uyuyor.

Gündüz uykusu da anca 3,5 - 4 saat...

Ne yapacağımızı bilemez olduk..

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


kedidirkedi

Antihistaminik şuruplar çoğunluğa uyku verirken, azınlıga da uyku problemi, aktivitede artış yaşatabiliyorlar. Şurubu kullanmaya basladınız baslayalı bu sorunlar arttıysa şurubun yan etkisinden olabilir.

Gece uyanmaları reflüden de olabilir. Yatağının altına destek koyup eğimli hale getirerek basını desteklerseniz reflüsü azalacaktır.

Bir de, eğer kendi yatagında uyuyorsa, bir gece annesi koynunda uyutmayı denesin. Baktınız uyanmıyor, demek ki sağlık problemi değil psikolojik dersiniz. Buna göre de çeşitli yöntemlerle sakinleştirirsiniz.

Geçmiş olsun.


nec5139

Bizde bugünlerde aynı durumdayız bir haftadır uykularımız felaket... sorunun ne olduğunu anlayamadım henüz belki 5 ayda oluşan bir durumdur geçer

Kolaylıklar diliyorum


ozgecon

Oncelikle kolaylıklar dilerim...

Reflu için gece belli bir saatten sonra gece beslemesi yapılmamalı diye biliyorum ve reflulu bebekler için ozel mamalardan veriliyor sanırım. Doktorunuzla bu konuyu görüştünüz mü?

Atipik dermatit kaşınıtya neden oluyor mu diye geldi aklıma, Benim kızım da bir dönem çok huzursuzdu, kaşıntısı çokmuş meğer, tüm yünleri ve peluşları kaldırdık. Alerjen ürünlere dikkat ettik ve geçti.

Üstelik evde kedimiz var ve tüylerden arındırmak durumunda kaldırk düzene girene kadar.

Bunun yanı sıra diş olabilir mi?

umarım en kısa zamanda bu süreci atlatırsınız.


dieleg

pek cevap olmayacak ama kızınızın adı çok güzelmiş :)


ceyla

öncelikle Alah sabır versin sizlere.
reflü de atopik dermatitde gece uykusunu bozuyor.arkadaşların dediği gibi reflü için yatağın baş kısmını yükseltin. atopik dermatit oğlumda da var ve kaçıntıdan geceleri saat başı uyanırdı biz anlayana kadar.doktorumuz bir krem verdi dermatit hafifledi kaşıntı geçti bizde gece uyumaya başladık.şurup yerine krem öneririm üstelik kortizonlu kremlerden diil küçk olduğu için önerilmiyor.biodermanın atopik ciltler için kremi var ondan kullanıyoruz çok memnunum.
umarım kısa sürede rahatlar bebeğiniz.kedidirkedi

Krem olarak ben de  Uriage Bariederm öneririm.


CokBilmis

5 aylık çocuğa antihistaminik veren doktoru da kınıyorum!

Benim eşimde de kızımda da atipik dermatit var. Uygun kremi düzenli kullanmak gerekiyor. Eğer antihistaminik ile geçen bir rahatsızlık olsaydı eşimdeki geçerdi.

Eğer İStanbul'da yaşıyorsanız Prof. Dr. Orhan Baransü'yü öneririm. Yetişkinlere bile ne ilaç, ne de ilaçlı krem verir. Bu tip deri rahatsızlıklarının ilaçla geçmediğini, ancak baskılanabildiğini söyler. Alanında uzman bir dermatologtur.

Ayrıca atipi dermatit uyku sorunu yaratan bir rahatsızlık da değil.

Şimdi el kadar bebeğe antihistaminik şurup veren doktorun reflü teşhisi de beni şüphelendirdi. Neye dayanarak reflü teşhisi koydu acaba? Reflünün de tedavisi yok zaten. Oturmaya başladığını reflü sorunu azalıp, 12. ayda kaybaoluyormuş çocuklarda.

Eğer ciddi bir reflü sorunu varsa çok geçmiş olsun Nar'ınıza.

Yok, eğer sadece yanlış teşhişse belki normal bir büyüme atağı geçiriyor olabilirsiniz.


ceyla

çokbilmiş atopik dermatit uyku sorunu yaratmaz demişsin haklısın atopik dermatit kaşıntı yapabilir bu kaşıntı uykuyu böler minicik bebe kaşınmayı bilmediği için rahatsız olur uykusundan uyanır tecrubeyle sabittir.CokBilmis

O konudan da emin değilim.

Kızımın da eşimin de ciddi boyutta atopik dermatit sorunları var. Hele kızımın deri nkuruluğu egzama boyutlarına geliyor bazen. Buna rağmen ciddi bir kaşınma sorunu yok. Sadece üzerine krem filan sürmek için kuru bölgenin üstünde elimi gezdirdiğim zamanlarda kaşınma ihtiyacı hissediyor. Onun haricinde eşime de soruyorum, kızım da artık derdini anlatıyor ve doktor da kızıma kaşınma olup olmadığını sordu: İkisi de kaşınma hissi olmadığını söylüyorlar.


onurcaymaz

Sevgili dieleg öncelikle teşekkürler.


Doktorumuz Nar’a bir özel mönü verdi. Onu uyguladık. Daha önce reflü için ilaçlar verilmişti. Onları bıraktırdı. Reflüsü iyiye gitmekte.
Dermatit sorunu için verdiği antihistamanik çok hafif bir şey. Allerset diye bir ilaç. Öyle atarax ayarında değil yani. Bir geçiyor, yeniden döküyor ufaklık. Ama şiddeti azaldı. Bir de krem verdi, adını hatırlamıyorum ama o da iyi geldi.

Uyku meselesine gelince... Garip bir durum o.
Reflüsü olduğu günlerde omuzumuzda uyutuyorduk. alıştı galiba. Şimdi iyi olduğu halde yatağa bıraktığımız an ağlamaya başlıyor.
Fakat bir kez pusete koyalım dedik. Pusette horuldayarak uyudu şirin.
Ve neredeyse hiç uyanmadı.

Bu da enteresan bir durum.
Her gün bir şey öğreniyoruz.
Puset ile kendi odası arasında mekik dokuyoruz.
Artık kendi odasında yatmaya başlasın derdindeyiz...

Hal böyle. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Cevaplamak için Üye ol