kendi kendine yemek isteği

nurus soruyor: 10

arkadaşlar sizin bebekler ne zaman kendi kendilerine yemek yemeğe başladılar.kızım 17 aylık ve artık kendisi yemek istiyor.çatal ve kaşığı tam kullanamıyor ama eliyle gayet güzel yiyor.bizden 1-2 kaşık aldıktan sonra tabağını istiyor ve bize ağzını açmıyor sürekli itiraz.bizde yeterki yesin mantığıyla veriyoruz ama kendisi de 3-4 yudumdan sonra başlıyor oyuna.yere atıyor,sandalyesinden aşağı oturduğu yere atıyor.yanında oyuncak vs.. varsa onlara vermeye çalışıyor.kısacası iş oyuna dönüyor.tamam alışsın ama azı dişleri nedeniyle zaten yeterince iştahsız birde böyle yapınca iyicene azalıyor porsiyonları.siz bu durumlarda neler yaptınız..???

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


pratikanne

Bizimkiler de 9 ayda doke saca kendileri yemeye basladilar. Eger porsiyonlardan endiseleniyorsaniz, siz onun onune bir tabak koyun. ister elle, ister kasik/catalla yiyecegi birsey olsun. Bir taraftan da siz takviye edin. Ama o sirada hepiniz yemek yiyin. Bir tek onun yemesine odaklanmayin. O da herkesle yemek yesin, o hareketin bir parcasi olsun.
Yemekle oyun oynamamasi gerektigini gosterin. 16 aylik artik akli herseye eriyordur. Yemegi atma, ye. Yemiyorsan aliyorum deyin ve gerekirse alin. Tekrar onune koyarken yere atmadan ye diye tekrar edin.
http://pratikanne.com/2009/05/bebeklerle-yemek-yemek.html
http://pratikanne.com/2009/01/bebek-beslenmesi-yeme-aliskanliklari.html


ozgu_naz

ben küçük bir kaseyle onun da önüne koyuyorumyemeği.bazen çatal bazen elle yiyiyor.doyduğu noktoda mıncıklama oyunu başlıyor. ona da bir süre izin veriyorum sonra alıyorum elinden.döke saça da olsa yemeği kendinin yemesinden yanayım


silky

Ben kızıma mesela sebze yemegini yedirirken onun severek yedigi havuc salatası, makarna, bulgur pilavı gibi bir yemegi ayrı bir kasede onun onune koyuyorum, eline kasıkta veriyorum. Bir taraftan kendisi yemeye calısıyor, bir taraftan ben sebze yemegini yediriyorum. Ikisi es zavanlı oluyor yani..


pinarsultan

Merhaba, benim oğlumda çorba dahil döke saça da olsa kendi yiyor. Tabi bende arada yandan yandan sokuşturuyorum. Aman yeter ki yesin de.


CokBilmis

Benimki de 9 aydan beri yeme alıştırması yapıyor. Bütün mutfak yerler, duvarlar, benim üstüm başım her yer yiyordu. Şimdi 2,5 yaşında. Dökmeden saçmadan çatal kaşıkla yiyecek kıvama geldi.

Zaten herkes aynı şeyi yapmış: Siz de bir yandan kaşıkla takviye edin o yeme alıştırması yaparken.nurus

çocuklar sınırlarını öylesine zorluyorlar ki her gün.ilk başlarda sadece sadece işaret ederken şimdi baya baya istediğini alana kadar diretiyor.kendi kendine çok güzel yediği şeyler var.mesela balık , haşlanmış karnabahar,brokoli,patates,havuç,makarna,meyveler,peynir,ekmek bunları yerken sorun yok.ama bir kase çorba,yoğurt veya sulu bir yemeği şuan yiyemiyor.kaşığı tutuşu hangisini nerede kullanacağı falan güzel ama tutup ta bir kase yoğurdu yiyemiyor.aslında istiyor baya da savaş veriyor benimle ama ben kabul etmeyince mecburen pes ediyor.mama sandalyesinin altında örtü serili.üst baş felaket.her öğün tepeden tırnağa yenileniyor.saçlar yapış yapış.birde banyoya da itiraz başladı şimdi apartman ayağa kalkıyor :)))


  buna alışması çok hoşuma gidiyor ama zaten kaçan iştah (diş nedenli iştahsızlık)  yüzünden çok çok az yiyor.gerçekten de bu kadarken de onlara yeterli gelir mi kendi yedikleri.yoksa başka taktikler mi bulmalıyım artık??


gecce

YOĞURDU BARDAĞA  KOYUN İÇEBİLİR KENDİSİ KIZIMA KAŞIKLA YEMEDİĞİ Bİ DÖNEMDE DENEMİŞTİK LIKIR LIKIR İÇİYOR AYNI ŞEKİLDE ÇORBAYIDA İÇİYOR

 


CokBilmis

Kaseye koyup pipetle içirmeyi de deneyebilirsiniz çok sulu çorbaları :))nurus

sağolun arkadaşlar..ama ciddi bir krizle karşı karışıyayız galiba.kızım herşeyi kend iyapmak istiyor.ya da şöyle diyeyim hiçbir şeyi bizim yapmamızı istemiyor.bu sabah işe o kadar bozuk bir moralle geldim ki anlatamam.sabah bezini değiştirmek tam bir facia oldu.çığlık çığlığa.çıplak kalmak istiyor.ne çorap ne eşofman altı ne üstünü ne tokasını asla takmamıza ve giydirmemize izin vermiyor.o kadar da hareketli ki.hani balık yıkarken elinizden cuupp diye kayar ya aynen öyle.artık çocuk gibi büyüdü de.güçlü de.annem ve ben,eşim ve ben,annem ve babam ikilileriyle zor yapıyoruz bu işleri.zavallı annecim ben işteyken neler yapıyor kimbilir.ben böyle çocuk görmedim diyor.ki kendisi ailedeki birçok çocuğun büyümesinde hepp yardımcı olmuştur bakmıştır.anlatıyorum anlamıyor dinlemiyor bile,sesimi yükseltiyorum nafile.anladığını çok iyi biliyorum.ama işine gelmiyor.eskiden reklamlarla yapıyorduk bunları şimdi onlarda vız geliyor.çığlık çığlığa...ayy valla moralim bozuldu :((( ben öyle çabuk pes eden bir tipte değilimdir ama iş ciddileşti galiba.yemek boyutundan çıktı bu iş.2 yaş sendromu mudur bu acaba ??? :(((((((((((((
Cevaplamak için Üye ol