0-2 yaş bebek kreşi

alpsmom soruyor: 10

Merhabalar, benim 11 aylık bir bebeğim var ve onun için Ankara'da kreş aramaktayım. Çoğu yere baktım ama içime sinen olmadı. Tavsiyeye göre gitmeyi daha doğru buluyorum. Eğer tecrübelerinizi ve bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Ankara Çankaya ve Eryaman bölgesi ilk tercihimdir.

Sağlıkla büyütün.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Slayer5

Ben de bu konuda bir başlık açacaktım ki zaten açılan bir başlık olmuş. Ben de oğlum 10 aylık olduğunda kreşe vereceğim fakat içime tam anlamıyla sinen bir kreş bulamadım. Ben de Batıkent'te bakıyorum. Bugün 3 yer ile görüştüm; Çağ Akademi, Mavi Yıldız ve Elizi Kreş. Çağ Akademi ile daha önce de görüşmüştüm ve ufak tefek soru işaretim olsa da içime sinmişti fakat bu gidişimde bende  çok soru işareti oluştu. Bakımla ilgil değil tamamen oğlumu almak istememeleri buna sebep oldu. Kendilerince haklı olarak biraz daha büyümesini önerdiler, kontenjan sıkıntısı olduğu için de reddetmek yerine opsiyon sunmaya çalıştılar belki ama ben kafamda sıkıntılarla kalakaldım.

Mavi Yıldız okul olarak gerçekten çocuklar için yapılmış. Kocaman ferah bir yer. Benim içime sinmeyen şey 0-2 yaş grubunun bulunduğu oda. Küçük ve bence yeterli değil. Çocuklar orada ne yapabilir ki? Evet daha küçükler ama sonuçta oyun oynayan, emekleyen hatta yürüyen bir grup. Yemeklerini nerde nasıl yiyorlar anlayamadım. Ayrı bir yemek yeme alanı yok. Görüştüğümüz kişi ve çocuğun başındaki bayanlar gerçekten sıcak ve samimiler ama ortam bana çok yeterli gelmedi. 

Elizi Kreş'te hoşuma giden şey 0-2 yaş grubun ayrı bir binada olması ki beni endişelendiren bir konu da büyük çocukların küçüklerin yanına gelme ihtimali. Fakat onun dışında bünyesinde hemşire bulundurulmaması, binanın düz ayak olmaması.  Merdivenler de çocukların çıkabileceği yükseklikte değil. Öğretmenler kucağında taşınması gerekiyor fakat geniş de değil merdivenler. Bina koşulları tam olarak içime sinmedi. 

Sonuç olarak kararsızım ve içime gerçekten sinen bir yer henüz yok. Batıkent'te birkaç yer daha var oraları da görüp en iyisi hangisiyse ona göndereceğim. Belki kötünün iyisi gibi bir tercih olacak. Çocuğa bakım konusunda hiçbirinden kötü bir enerji almadım ama diğer konularda eksikler soru işaretleri var. 

Batıkent'te küçük yaşta bebeğini kreşe veren anneler, ya da etrafında böyle tanıdığı olanlar sizlerden kreşler hakkında bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Sizden gelecek her bilgi bizim ve evladımız için önemli. Sonuçta evladımızı emanet ediyoruz ve korkuyoruz. En iyisi olsun istiyoruz. Konuşamayan, problem yaşasa derdini anlatamayan yaştalar en zoru da bu. Sizlerin dönüşü gerçekten önemli.


alpsmom

merhaba slayer5, öncelikle paylaşımın için çok teşekkür ediyorum.aşağıya kendi gezdiğim kreşleri sıralayacağım. 

a) Öveçler Balgat bölgesi

1. akapedya

öveçler ve çukurambar bölgesini gezdim ancak bebekler için daha uygun olması hem de binanın yeni olması sebebiyle öveçlerdeki şubeye beni yaklaştırdı ancak tam anlamıyla içime sinmedi. bunun yanında akapedya güvenlik olarak en ısındığım kreş çünkü istediğim zaman yardımcı olabileceklerini söylediler.

2. sgk

kendisi kurum kreşi olmasına rağmen bana en çok güven veren yerlerdendi. Benim için en büyük eksiği bebek sınıfında da kamera olmaması o nedenle nolursa olsun güvenlik açısından aklım kalacağı için pek vermeyi düşünmüyorum.

3. akd kids kreş

bina eski ancak bebeklerin hem az olması hem neredeyse 2 bebeğe 1 öğretmen düşmesi sebebiyle şimdiye kadar gittiklerim arasında bebekler için en az mevcut diyebilirim. bu açıdan olumlu yaklaşıyorum. ancak biraz hijyen konusunda hala tereddütlerim var. yinede randevusuz çat kapı gittiğim için doğal ortamlarını gördüm bu yüzden de olumsuz bakamıyorum.

b) ümitköy

1. dadya kreşleri

sahibi ve içindeki personel aşırı güleryüzlü ve çok sıcaklar. ancak fiziki ortam pek bana olumlu gelmedi çok kalabalık ve şuanda taşınmak üzere olduklarını söylediler yeni yerleri de bana oldukça uzak o yüzden orayı da eledim.

2. sevinç abla

binası, çalışanları, fiziki imkanları, oyuncakları ile olumlu hissiyatlar içerisindeyim ancak fihyatı oldukça pahalı ve indirimde yapmıyorlar.

3. arnis kreş

şimdiye kadar gittiğim yeni yapılı kreşlerden birisi. ancak içini gezdirmediler ani gittiğimiz için. ayrıca kendilerini a segment müşterisi olan, evinde bakıcı ve hizmetçisi olan müşterilerinin olduğunu söyleyerek tanımladı. buradan ne çıkarmamız gerekir yorumları size bırakıyorum. ingilizce destekli bir okul. 

c) eryaman

1. akd kids 

eğer oğlum büyük olsaydı kesinlikle göndermekte bir an bile tereddüt etmeyeceğim bir okul. okul müdüresi ve kurucuları da çocuklarını o okula getiriyorlar. gezdim ve çok ferah buldum. şimdiye kadar gezdiğim en hijyen okullardan. ancak 0-2 yaş çocuk almıyorlar o yüzden eledim.

2. ataç kreşi

0-2 yaş almasına rağmen fiziki ortam benim için tamamen olumsuz. tatlı bir sahibesi var ancak bu benim için yeterli değil. 

***Dipnot: Gittiğiniz her yere 0-2 yaş ruhsatının olup olmadığını muhakkak sorun ve kesinlikle ruhsatı olmayan yerlere vermeyin. 

Sağlıkla Büyütün...
arzupala

merhabalar, binbir çiçek montessorri cocuk evine bir bakar mısınız ? 0-2 olup olmadıgını bilmiyorum ama evimize yakın olsaydı 2.5 yaşındaki kızımı göndermeyi düsünüyordum. Oyun grubuna haftasonlarında gidip bu kreşi yakınen takip etme şansım oldu 


arzupala

bir de naçizane tavsiyem daha küçük ve butik yerlere bakınız, ben bile kızımı 100-120 kişilik ortamlara sokmamak adına küçük butik kreşler arıyorum


Slayer5

Merhabalar, dün fikir değişikliği yaparak evime değil işime yakın bir yerde kreş bulmaya karar verdim. İşim Gölbaşı'nda, evim Batıkent'te. Oğluma uzak olmaki herhangi bir problemde hemen yanına varamayacak olmak beni endişelendiriyordu. Bu sebeple acaba işe yakın bir kreş mi bulsak dedik. Bugün Gölbaşı'nda iki yer ile görüşeceğim. 0-2 yaş kabul eden Mutluluk Adası ve Şefkat Dünyası dışında biryer bulamadım. Gölbaşı civarında bildiğiniz başka kreş var mıdır? Ve de özellikle bu iki kreş hakkında bilginiz ya da duyduğunuz birşeyler var mıdır? Ben gidip gördükten sonra fikirlerimi burada paylaşacağım. İhtiyacı olanlar faydalansın :) Sizler de bilginiz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum. arzupala

sefkat dünyasına bir arkadasım iki cocugunu da gönderdi, memnundu


Slayer5

Merhaba, Mutluluk adası ve Şefkat Dünyası kreşlerini gittim gördüm. Şefkat Dünyası'nın içini gezemedik tören hazırlıkları olduğu için. Mutluluk Adası'nı detaylıca gezdik.

Mutluluk Adası'nın en büyük avantajı öncelikle konumu ( ana hattan çok içeri girilmiyor ve yokuş yok) ve 0-2 yaş grubunun da kendi içinde 0-1 ve 1-2 yaş olarak ayrılması. Yemekhane ve sınıflar aynı katta, gün içerisinde (bahçeye çıkılması dışında) merdiven kullanmalarına gerek yok. Büyükler taşıyacak olsa bile merdiven kullanımının fazla olması beni huzursuz ediyor. Kreş sorumlusu ile görüşmemizden memnun kaldık. Samimi ve güleryüzlüydü ve çok açıklayıcı konuştu. Çok küçük yaşta çocuklara bakmışlar, şuan bir bebek 6 aylık, 4.5 aylıkken gelmiş. Küçük bebek konusunda tecrübeli olmaları ve hali hazırda bakılan bir bebeği görmek de bizim için artı oldu. Kreşi genel olarak düzenli bulduk. Şuana kadar gezdiklerimiz arasında en içimize sinen yer burası oldu. İşime yakın olması, karda kışta yokuş çıkmadan daha elverişli yollarda kreşe varabilecek olmam da burası için bana artı özellikler oldu. Kreş sahibi "12. aylarda anneye düşkünlük oluyor ve anneyi isteyebiliyorlar. Bazı durumlarda sizin gelmenizi isteyebiliriz, iş yeriniz için sıkıntı olur mu?"diyerek açıkça yaşayacağımız bir durumu dile getirdi. Böyle bir durum yaşayacağımı bilmek, kendimi hazırlamak ve kreşin bu durumda nasıl davranacağını bilmek beni rahatlattı da. 

Şefkat Dünyası Gölbaşı'nın içinde rampa üzeri bir yer. Bana konumu itibariyle dezavantajlı oldu. Kış ayında karda kışta o rampayı çıkmak gerekeceği için daha giderken endişeli oldum. Kreşin içini gezemedik ama daha girişte pek içime sinmedi. Gezemediğim için detaylı bilgi veremiyorum ama girer girmez bana pek elverişli ve uygun bir yer gelmedi. Bir de şimdiye kadar baktıkları en küçük bebek 18 aylıkmış ve 10 aylık bebek bakımı konusunda hiçbir tecrübeleri yok. Uyku saatlerini sorduğumda bana tek uyku söyledi ve ben bu bebeğin iki uykusu oluyor dedim. Ona göre bir prosedür hazırlanır mı bilemiyorum ama birşeyler yapılır şeklinde konuşulduğu için özellikle 0-1 yaş grubu için uygun biryer olmadığı sonucuna vardım. 2 yaş ve üzeri için iyi bir yer olabilir ama 0-1 yaş grubu için bence burayı düşünmeyin. Sizin çocuğunuz üzerinde tecrübelenmesinler, onun yerine zaten tecrübe sahibi olan bir yere gönderin. Ayrıca fiyatlar konusunda da iki yer arasında ciddi fark var. Tecrübesi olmadığı bir yaş grubu için o rakamı istemeleri de çok komik oldu.. 

Bu arada ikisi de butik sayılır- 70-80 kişilik kreşler. 


ozlemy7

Merhabalar, şu anda 4 aylık olan kızımı yaklaşık 7-8 aylık olduğunda işe başlayacağım için kreşe göndermem gerekecek. Mutluluk adası aklımdaki kreşlerden biriydi sizin bebeğiniz kreşe başladıysa görüşlerinizi alabilir miyim? Slayer5

Merhaba, 1 hafta sonra kreşe başlayacak oğlum. Başladıktan sonra gözlemlerimi ve görüşlerimi aktaracağım. 


SELDA85

Merhaba, yeğenim 18 aylık Batıkent'te Mavi İnci Kreşe gidiyor.Bebek grubunun öğretmeni çok iyi, tecrübeli ve anne şefkatiyle yaklaşıyor. Memnun kalmamız üzerine  arkadaşım da 3 yaşındaki oğlunu başlattı.0-6 yaş ruhsatı olan, sınıfları geniş, montessori eğitimi veren güvenilir bir yer. Okuldan öte aile ortamı var. Sahibi de alan mezunu ve haftanın dört günü psikolojik danışmanı orda, çocukların gelişimlerini takip ediyor.Tavsiye ederimCevaplamak için Üye ol