Solak olmak..

Aysegul_ soruyor: 10

oğlum solak. ben nedense bu duruma üzülüyorum. çok yakınımda solak tanıdığım yok. sanki hep zorluk çekecekmiş gibi geliyor. okulda sırada otururken.. kolçaklı sandalyelerde sınava girerken.. makas vs düzgün kullanabiliyorlar mı ? solak olmak zor mu gerçekten? yoksa ayrıcalık olarak mı bakmalıyım?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


DoRuK_DiLeK

tarihe geçmiş zeki insanların çoğu solak.


Aysegul_

evet bunla da avutuyorum kendimi ama aslı astarı var mı bilmiyorum. gerçekten var mı böyle birşey? solaklar zeki mi oluyor?


hulya_anne

ben solağım açıkçası bir zorluk yaşamadım şu ana kadar
sadece üniversitede kolçağı solda olan sandalye kapabilmek için biraz çabalardım:))


ipekkusgoz

Biz de tam ortadayız şu anda. Sağı da kullanabiliyor ama solu daha çok kullanıyor. Benim annem babam çok müdahale ediyorlar solu kullanınca.Hemen sağına tutuşturup elindeki her neyse 'cici elini kullan' vs diyor annem.eşimin pek umrunda değil, hangisini isterse onu kullansın diyor.Ama solak olursa da napalım yapacak bir şey yok.


lopikcim

Ben, solakların sağ ellerini de olabildiğince iyi kullandıklarını gözledim..Yani sağ elini kullanan birinin sol elini kullanmasından çok daha iyi..O yüzden bir ayrıcalık olarak ta bakılabilir...Mesela solak bir diş hekimi arkadaşım hem sağ hem de sol eliyle işlem yapabiliyorken ben sol elimle asla aktif olamıyorum o anlamda:-((gul_duru

eşim solak sadece yemek yerken oturdugum yere dıkkat edıyorum :) onun harıcınde bı sıkıntı yaşadıgını gormedım ayrıca annem de solak ve her ıkısınınde el yazısı cok guzel belkı tesaduftur


praticus

ben solağım sanırım oğlumda solak olacak.Hiç bir sıkıntısını yaşamadım çocukken sol elimi kullanmamı istemeyen teyzelere amcalara annem müdale etmiştir hep.bu arada makası,iğneyi,kaşık-çatalı ve birçok şeyi her iki elimide kullanarak yapabilirim ama yazım berbattır :))


hulya_anne

belkide sağ elimin çok işlevsiz olmasından dolayı dikiş örgü falan hayatımda hiç beceremedim.ayrıca yazımda cidden berbattır:))kedidirkedi

Solağım. Makası sağ elle tutarım, gitarı sağaklara göre çalarım. sol elimde çatal varken bıçağı sağ elle tutar yemek yerim ama bir şey keseceksem sol elimle keserim. 

 

Okulda sıradayken sol köşeye otururdum, solaklar için kolçaklı sandalye yoksa hafif döner sağaklara göre olanda da yazabilirdim. Masada da sol tarafa otururum genelde.

 

Bir sıkıntısını yaşamadım. Stress yapmayın.


nilinmasali

solagım mutluyum:) hemde ileri derecede solagım,hayat düşündüğünüz kadar zor gecmiyor :)

Makas,kabak soyacagı,cezve gibi aletleri gayet iyi kullanabilirim, yazım çok düzgündür,okulda sıralarda aslında gayette rahat oturabileceğim halde özellikle ilkokul dönemimde 'örtmenimmmmmm ben solagım orada oturamam 'diye cinslik yaptıgım olurdu,ama işin aslı hiçde öyle değildi ,üniversite döneminde 75 kişilik sınıfta 2 solak vardı sadece, oturma problemimiz hiç olmadı bu yüzden,kalabalık masalarda yemek yerken sol tarafımın boş olmasına dikkat etmek dısında bi sıkıntım da olmadı,üniversiteye girerken yetenek sınavında el -göz koordinasyonuyla ilgili bir aşamada solak olduğum için yerleşecek topları sol tarafıma koydurup işlemi sağ elle yapmak :) gibi enteresan şeyleri basım sıkıstıgında yaptıgımı fark ettim,dikiş nakış işlerine hiç ilgim olmadıgı için durum nedir hiç bilemiyorum ama gectiğimiz 29 yıldır eksikliğini de hiç hissetmedim..

Solakların beyninin sol lobu daha iyi çalıştıgını bu kısmın matematiksel zekayla ilgili olduğunu bununda hızlı düşünme becerisini geliştirdiğine dair bi çok yazı okudum,sporcuyum solaklar bütün spor dallarında rakibe ters geldikleri için avantajlıdırlar,basarılı sporcuların çoğu solaktır...

 Cevaplamak için Üye ol