Çocuklarınız kaşık çatal kullanmaya ne zaman başladı?

ozguranne soruyor: 10

Merhaba, 

Uzunca bir süredir kızım  makarna, pilav, tavuk, köfte gibi sulu olmayan şeyleri elleriyle yemeyi seviyor. Ben de destekliyorum. Gündüzleri kaşık ve çatalla denemelerimiz başladı. Bloglarda gördüğüm kadarıyla 14 aylıkken kaşık kullanan çocuklar var. Ben de panik oldum biraz, çünkü akşamları kaşık vermedim hiç. Anladığım kadarıyla kullanabilecekleri zaman gelmiş? 
Sizin çocuklar ne zaman kaşık, çatala geçti? 

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


esraozlem

Biz 1 yaşından sonra verdik eline, üstüne başına döke saça eliyle gözüyle saçıyla her yeriyle yiye yiye alıştı. Yalnız Ada da elleriyle yemeği hep sevdi ve hala da seviyor, hatta şu anda da çoğu zaman sıkılıp bir noktadan sonra eliyle dalıyor yemeklere :)

Çatal kullanmayı daha erken becerebildi. Sanırım 14 ay civarı. Yazmamışım bir yerlere, kafamın içinde de karışıyor şimdi doğal olarak :) Batırdıktan sonra ağzına götürene kadar düşmezse çataldan sorun yok çünkü, kaşığı tam olarak kullanabilmesi ise 17 ayı buldu. Genelde tabaktan ağzına kadarki yolda üstüne başına masaya yere döküldüğü için yemek, bişi kalmıyordu başlarda kaşıkta :) Burada tam olaraktan kastım, bir yetişkin ya da büyük bir çocuk gibi düzgün bir biçimde yemesi değil, kaşığı ağzına tutturabilmesi ve bu süreçte içindekileri dökmemesi yanlış anlaşılmasın. Şu sıralar tencere yemeklerinin suyuna, tahıl gevreğinin sütüne,  çorbalara takmış durumda. Sıvıları kaşıkla yeme çalışmaları yapıyor kendince. Fena da değil epey bi yiyor, sonra sıkılıp parmağıyla karıştırıp ekmek banmaya filan başlıyor.

Çatal alıştırmaları için meyve, köfte gibi kolay isabet ettirebildiği, kaşık içinse yoğurt gibi kıvamlı yiyeceklerle başlamanı öneririm.

Bir de doktorumun bana şöyle bir tavsiyesi olmuştu. "Her çocuk bir şekilde kaşık/çatal kullanmayı, sofra adabını vs. öğrenir. Önemli olan yemeğini tanıması, ona dokunması, keyif almasıdır. Bu yüzden eliyle yemek istediğinde engel olma, üstü başı kirlenecek diye de kaşık/çatal vermemezlik yapma. Bırak özgürce keşfetsin. " Ben ilk zamanlarda açıkcası itiraf edeyim zorlanıyordum, ama bir gün tarhana çorbasını ağzı dışında her yeriyle yediğinde ve yemekten hemen sonra duşa sokmamız gerektiğinde bıraktım kasmayı :))


ikicocukannesi

abla catal ve kasıga 18 ay civarı basladı,
tam iki yasında cok guzel kullanmayı ogrendi.
kardes 14.ayında:)

neden mi? sundan; abla krese basladı kresteki tum arkadasları catal ve kasıgı gayet guzel kullanıyorlardı. ozendi, bizde evde fasulyelerle destekledik. soyle oluyor; bir corba kasesi alıyorsunuz kasenin icini fasulye ile dolduruyorsunuz birde plastik bardak alıyorsunuz eline kasıgı veriyorsunuz. diyorsunuz ki herrreee hooop abraaaa kadabraaaa bak simdi ne yapıyoruz, hadi bakalım kasıkla kaseden aktaralım bardaga fasulyeleri. bir kere siz gosteriyorsunuz sonra onu tesvik ediyorsunuz boylece cocuk kasık kullanımını pekistiriyor. hatta soyle diyeyim iki uc gunde inanılmaz bir degisim oluyor kasık kullanımında. evet evet her yer fasulye oluyor:)

kardes ablaya olan hayranlıgından ve gozlem yeteneginden erken kullanmaya basladı, bizimde cok hosumuza gitti tabi:)

not: abla ve kardes fasuleylerle oynarken arada sırada agızlarına da goturuyorlardı, aman diyeyim:)

hoscakalın.


ozguranne

Çok teşekkür ederim. Öyle üstünü başını kirletmesiyle ortalığın batmasıyla fazla derdim yok. Pis bi anneyim ben:) Temizleniyor sonra. (Kayınvalide özdeyişi: su var, sabun var)


Ben acaba bir yerlere geç mi kaldık diye panik olmuşum gereksiz yere anlaşılan. Akşamları kaşıkla yoğurt denemelerine başlayalım. Olduğu kadar. Çatalı batırınca ağzına götürebiliyor şu an. Batırması için imkan yaratalım. 

çok teşekkürler...ozguranne

ikiçocukannesi,


Doktorumuz bizi yutulabilen cisimler nedeniyle çok korkuttuğundan bir türlü cesaret edemiyorum fasulye işine. Hımm acaba mercimekle mi başlasam? 


ikicocukannesi

basakcelik gercekten merak ettim:)
evet merak fazla var bunyede:)
niye gittiniz ki pedagog'a?
bizde gittik ama bizim icin ihtiyactı,
zira ablanın ustune kardes birden supriz bir sekilde gelmisti ve ablada bir takım degisimler olmustu, fırsat buldukca yazarım onu da siz niye gittiniz? lutfen yanlıs anlama ama merak iste:)
hoscakal.ikicocukannesi

mercimekler turuncu ya,
ablanın turuncuya karsı takıntısı var,
turuncuyu incelemekten kasıga odaklanamıyordu:)
ama iyi fikir:)
yesil mercimek de var bak,
onu niye akıl edememisim ki,
baslarında oyle fasulyelerle....
aman yutmasınlar panigi:)
ne demisler akıl akıldan ustundur:)
hoscakal ozguranne.


ozguranne

Bugünün eğlencesi de çıkmış oldu böylece:) 


ikicocukannesi

esraozlemin dediklerine ek olarak cok hızlıca birseyler yazamalıyım,
aklıma geldi unutmadan zira su sıralar unutkanlık var biraz:)

cocugun gelisimini dogalına birakmak en guzeli bencede. annelik gorusum buna cok yakın. cocuk kendini hazır hissedince zaten gelisim kendiliginden oluyor. oturmak, emeklemek ve yurumek kısmında buna muazzam dikkat ettim. mesela ben iki cocugumuda yastıkla destekleyip oturtmadım, kendilerinin ogrenmesini bekledim, duse kalka yana yata yata ogrendi minnolar:)

hakikaten eglenceli oldu bu arada ozguranne:)nilberk

bizde de berk çatalla çok ilgilenmeye başlayınca ikeadan renkli plastik çatal kaşıklardan aldım tabakları da var 2 akşamdır çatala yiyeceği batırıp (elle batırıp ) eliyle çıkarıp ağzına götürüyor ben yardımcı olayım dedim çatalı ağzına götürmesi için kızdı çok zaten ancak o isterse :) kaşık deneyimimiz de oldu ama daha başarılı ben karşısında kaşığı pudinge batırıp ağzıma götürünce o da istedi onun kaşığını azıcık buladım kaşığı hevesle ağzına götürmeye çalıştı ağzı açık ama tutturması zaman aldı kaşığı alnımız yanağımız burnumuz tanıdıktan sonra pudingli kaşık ağzımızla buluştu :))
bir de şu aralar bardak maceramız son buldu çünkü önünde 2 önlük olmasına rağmen suyu içine dökmeyi başarınca korktuk bardağa yanaşmıyoruz :(


esraozlem

nilberk korkmayın bardak vermekten, döke döke alışıyorlar. Üstünü değiştirirsiniz bişicik olmaz.

Ada da suyu bardaktan içerken başlangıçta çok zorlanmıştı  (13 ay civarı denemiştik ilk biz) amaan zamanı var deyip bırakmıştık açıkcası. Sonra da tembelliğimize geldi, annane aman üstü ıslanacak diye biz bardakla verirken sulukla verdi filan bi baktık 18 aylık hala bardaktan iç(e)miyor. N'apıyoruz dedik kendimize geldik, şimdi suyu, sütü, ayranı, portakal suyunu, ıhlamuru vs. bardaktan/fincandan içebiliyor. Yavaş oluyor, hemen bitmiyor, sıkılıyor ama bir şekilde öğrendi :)

Bir de çay bardağıyla (ince belli) daha rahat içiyor Ada, ağzı daha dar olduğu için dökülmesi çok fazla olmuyor.  Kavraması da küçük elleriyle daha kolay. Belki bu şekilde deneyebilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol