Çocuklarınız kaşık çatal kullanmaya ne zaman başladı?

ozguranne soruyor: 10

Merhaba, 

Uzunca bir süredir kızım  makarna, pilav, tavuk, köfte gibi sulu olmayan şeyleri elleriyle yemeyi seviyor. Ben de destekliyorum. Gündüzleri kaşık ve çatalla denemelerimiz başladı. Bloglarda gördüğüm kadarıyla 14 aylıkken kaşık kullanan çocuklar var. Ben de panik oldum biraz, çünkü akşamları kaşık vermedim hiç. Anladığım kadarıyla kullanabilecekleri zaman gelmiş? 
Sizin çocuklar ne zaman kaşık, çatala geçti? 

Bu soruyu cevapla


40 Cevap


ikicocukannesi

basakcelik,
uc bolumude bir solukta okudum,
katıldıgım ve karsı oldugum bolumler var;
bizim pedagog baska acıdan yaklastı diyeyim ya da.

dur dur buraya yazmak olmaz!
catal kasık ile alakalı konusuluyordu burda.
baska baslıkta devam etmeliyim.

hoscakal.


ikicocukannesi

bardak ile alakalı;
fasulye yerine bir sise ve iki bardak koyun,
oyle oynayın,
evet her yer su oluyor:)
evet bardagı cok cabuk kavramayı ogreniyorlar,
hunide kullanabilirsiniz,
sonuc inanılmaz tatmin edici oluyor:)


nilberk

esraözlem
teşekkür ederim ama ben vermeye devam ettim bardağı berk korktur biz değil  su içine girince tenine değince surat ifadesini görmeliydiniz şaşkınlık korku karışık bir de su ürpertti kendi dokunmuyor bardağa önüne koyuyorum ama bana geri veriyor zaten istemediği bir şey neyse bana veriyor yemiyecekse bana yediriyor yeter ki ortadan kalksın :)

başakçelik
bu arada geçmiş olsun takip ediyorum da her zaman yazamıyorum.ayrıca ben de çınar ı okudukça berki görüyor gibi oluyorum yeri konu farklı ama tv konusunda da tamamen aynı fikirdeyim biz de baby tv izliyoruz zamanında ve dozunda oliver ve penguenler favorimiz ayrıca tuly kahkaha sebebimiz

ikiçocukannesi
ben sizi çok sevdim aslında aralarında 9 ay var çocuklarınızın ikizannesi gibisiniz bana göre çookk kolaylıklar diliyorum size ve yöntemleriniz harika çok eğlenceli


esraozlem

Ben korktuk deyince yanlış anlamışım :) Şimdi anladım durumu. O zaman sizin yönteme devam, korkmayana kadar önüne koymalı alışacaktır nasılsa :)


zeyneb

ben de bu soruyu merak edip endişeliyordum. şimdi daha çok mu endişelnmeliyim diye düşünmedim değil:P benim kızım bir kaç aydır çatal kullanıyor ama kaşık kullanamıyor daha. benim hatam belki. ama en kötü ihtimalle yaza kadar öğrenir diyorum? umarım.

hülya beabe nin çatal kaşık setini nerden aldın? netten alabilir miyim ki ben de ? renkli çelik mi?  tam olarak ne?ozguranne

Bugün kaşıkla mercimek taşıma şeysini denedik. Bir kaç kere kaşıkla yapıyor, sonra gene eliyle aktarıyor. Çok gülesim geldi. Sonuç odaklı bi insan benim kızım:) 
Pilav, tavuk vardı akşam. Kaşığı verdim, mercimekten daha başarılı ağzına götürme konusunda ama. Yine bir kaç kereden sonra sıkılıyor. 
Abartmışım herhalde öyle blogdan görüp gaza gelinir mi? Ama artık vericem çatal kaşık. Baebeleri de merak ettim.


zeyneb

hülya,
ben chicco silikon kaşık almıştım ek gıdalara geçtiğimizde. ama o plastik yağlı yemeğe değince iğrenç bir koku aldığıdan attım. yumuşak bir silikon mu? öyle ise ben pek hoşlanmıyorum o ağızda bıraktığı tattan.


zeyneb


aslında  ikeanınkini gördüm netten az önce. acaba minik eller için uygun mudur?esraozlem

Ben ek gıdalara geçişte Mothercare'den silikonumsu kaşıklar almıştım, böyle sıcak yemekte renk değiştiren bayaa bir kullanışlı gelmişti bana. Sonra kaşıklar ağza göre küçük gelmeye başlayınca ve Ada'nın sürekli diş kaşımasından mütevellit yamulunca önce buna, sonra da 1 yaş civarı şu tipteki metal kaşık/çatala geçtim. Son iki aydır da evdeki normal takımlardan kahvaltı çatalı ve tatlı kaşığı kullanıyorum. Kahvaltı çatallarının ucu epey bir kütmüş onu da farketmiş oldum böylece :)


zeyneb

Ben tatlı çatalı kullanıyorum ama ucu sivri kalıyor, çatalla yiyebiliyor ama tatlı kaşığı küçük kalıyor. Zaten döke saça. İkeanın çatal kaşık bışak setini merak ettim .Cevaplamak için Üye ol