Ek gıda başlama zamanı ?

annekuzu soruyor: 10

ek gıdaya 6. aya girince mi? yoksa 6.ay dolduktan 7.aydan gün alırkenmi başlanılır?

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


iflah_olmaz

anne sütü alan ,annesütü yeterli olan ve dr.tarafından gelişimi normal bulunan bir bebek.6.ayını doldurduğunda ek gıdaya başlar.kimi dr.önce meyveyle,kimisi sebze çorbalarıyla,kimisi yoğurtla başlatır.önemli olan dengeli olması bence.ben meyveyle başlayıp diğerleriyle dvm etmiştim.7.ayın sonunda da kahvaltı menüsüne başlamıştık.kolay gelsin:-))

 


iflah_olmaz

aman mar kesin zamanı yok yazma:-))bu anne belki değil ama başka anne kalkar 3 aylık bebeğe tarhana içirmeye kalkar:-)))okuyorum burdan böylelerini:-))


gokcensenel

Mrb biz 2 hafta sonra çeyrek elma suyuyla başlayacağız :)) tam 5 aylık olunca doktorumuzun önerisiyle tabi


iflah_olmaz

tabi cnm 2 yıl annesütü dışında hiç besin  vermeyen uçuk annelerimizde var :-)))


annekuzu

ozaman ben 1 ay daha beklicem şimdilik beş ayı doldu bitti.iflah_olmaz

şöyle biraz biraz elma suyu falan tattırabilirsiniz.accık evde mayaladığınız yoğurt da olabilir:-)))beslemek değil de tattırmak diyelim.annesütünüz varmı bilmem ama hala kıymetli olduğunu unutmayın.

 

 


olivia

Dr aksini belirtmiyorsa genel teamül 6.ay dolduktan sonra kasik kasik tadimlara başlamak.tam ogun haline gelmesi 8 aylığı bulur.yani 7.ayda tadimlara başladığınızda hemen ogun gibi düşünmeyin.yine ana ogun anne sutu olacak bir çay kasığı,iki çay kasığı diye her ogünde gun gun artarak gidecek.


annekuzu

ek gıdaya geçeceğimiz için heyecanlıyım :) doktora da önümüzdeki hafta gideceğiz bakalım başlattıracakmı...
herkese teşekkürler.nilinmasali

sütüm yetmediği için 4. ayda basladım ama yediği bi kaç kasık meyve püresiydi,doktorumuzda sanırım ben hevesimi alıyım diye iyi ver bakalım dedi,şimdi düşünüyorumda 6. ayıda beklesem bişey değişmeyecekti,daha az stres yasayacaktım 2. cocugum olsaaa 5 yasına kadar sütle beslenebilir,döküldü sacıldısı yok yemedi sevmedi dokundu vs si yok oh mis :)


FeyzaZ

Bizim dr umuz da oğlum sütümle doymamaya başlayınca 5 aylıkken başlattı. Zaten buna başlamak denmez. Ancak ikişer kaşık tadına bakıyorlar. İlk 1 ayın sonunda anca bir çeyrek meyve yemeye başlıyor. Dr unuzun görüşü önemli. Bebeğinizin gelişimine göre doğru zamanı o belirler.Cevaplamak için Üye ol