elle yada çatalla yemek yemiyor....

SEREL soruyor: 7

15 aylık oğlum elle yemek yemiyor.ekmek yada benzeri şeyler verdiğimde bi kenara atıyor.doktorumuz elle ve çatalla yeme alışkanlığını kazanması gerektiğini söyledi ama bizimki en fazla mıcıklayıp bi kenara atıyor.benzeri sorun yaşayan anneler tavsiyelerinizi bekliyorum

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


SEREL

cevaplarınız için hepinize teşekkürler.acıkısa bile önünde yemek olduğunda ağzına götürmüyo benim beslememi istiyor.patates kızartması muz gibi kolay yiyiceği şeyler vermeme rağmen onları ağzına götürmeyi düşünmüyor bile.ama bu genelde böyle ağzına bişey atma huyu hiç olmadı.şimdiyse karşısına geçip kırk takla atıyoruz ağzına götürüp yesin diye:)


CokBilmis

Çok ilginç geldi bana anlattıklarınız. Peki külahta dondurma verince de siz mi yalatıyorsunuz dondurmayı mesela?


lopikcim

Benim kızım da sevdiği şeyler de olsa kendisi yemez, eline veririm bir kez ısırır bana geri verir, ya da yere bırakır..Sanırım kendisini prenses bizleri de köle sanıyor:-))) Aman sonra kolu falan yorulur ....:-))


CokBilmis

Allah dağına göre kar verir lafına gitgide daha çok inanıyorum. Benim böyle çocuğum olsa işi zor olurdu. Ben zaten tembelim, kendi işimi zor yapıyorum, bir de ona hizmet edemezdim sanırım; çocuk aç kalırdı herhalde. Yine de büyük konuşmamak lazım. İkinci de burnumu sürtmeye karar verebilir kader, belli olmaz :)


SEREL

lopik bencede teşhisin doğru bizimkide kendini prens sanıyorki elle yemek için hiç çaba göstermiyor.azimle eline herşeyi veriyorum oda aynen yere atıyor.kaşık yada çatal verdiğimde ise ortalık savaş alanı kendi yemek haricinde heryere yediriyor:)


CokBilmis

La havle ve la kuvvete.. Zopa denediniz mi siz zopa? İşe yarayabilir belki :)


fistikcik

Kızım henüz 15 aylık olmadığı için sizin dönemin davranışları hakkında deneyimli değilim, ama Dr. Benjamin Spock kendi kendine yemek yemeği öğretmek konusunda kritik bir aralık olduğunu, o dönemi kaçırırsanız artık işlerin çok zor olacağını söyler. Bu aralık 7-8 aylıkken başlıyor, yanlış hatırlamıyorsam bir yaşına kadar devam ediyordu. Eğer 8 aylıktan itibaren kendi yemesine fırsat tanımadıysanız işiniz zor demektir. Yine de belki bu aydan sonra dahi şöyle bir yol izlenebilir. yemekleri mutlaka mama sandalyesinde ev halkıyla birlikte aynı anda yesin. Sizi yemek yerken izlesin. Önünde de kendi yemeği olsun. İsterse mıncıklasın, isterse yere atsın, isterse saçına sürsün, karışmayın. "Hadi ye oğlum/kızım" vs de demeyin. "Yiyecek-yemeyecek" endişesiyle gözünün içine de bakmayın. Ondan birşey beklediğinizi hissedip strese girmemeli. Bu şekilde en az bir hafta devam edin. Mutlaka sonuç alırsınız.
Yerler ve etraf batacak derseniz mama sandalyesinin altına serilecek bir muşamba örtü bunun önüne geçer. Kıyafetleri korumak için İkea'da çok hoş uzun kollu önlükler var. Saç-baş için de yemek sonrası banyo mümkün. Bu kadar uğraşmaya değer mi peki ? Kendi kendine yemek yiyen bir çocuk için kesinlikle evet.
Bu yöntem aslında Baby led weaning adı verilen ve 6. aydan itibaren bebeklerin kendi kendilerine yemek yemelerini teşvik etmeyi esas alan bir programın parçası. Kızımla birlikte -her öğünde yapamasak dahi- mümkün olduğunca bu şekilde yemek yiyoruz. Kendisinin yediğini görmek için bu çabaya değer.
Cevaplamak için Üye ol