Konuşmanın gecikip gecikmediğini nasıl anlarız????

nehir soruyor: 10


Ekin 14 aylık...
Ba-ba, de-de, mam-mam, da-da, bu-yi, bi-bi, daaaa, aa-aaa, ci-ci (tam çıkmıyor ama benzetiyor) vb. sesler çıkarıyor şimdilik.
Bilinçli bir biçimde ba-ba demedi, anne zaten zormuş- ben de beklemiyorum hemen.
Talep ettiği şeyleri söylemeye çalışmıyor, 1 yaşına girdiği ay işaret parmağıyla gösteriyordu şimdilerde sadece "ıııııııııııııııh ıh " diye istiyor, göstermeden, başıyla işaret ederek.
Kaygılanıyorum, konuşması gecikti gibime geliyor yaşıtlarına göre :(((((
Sabiha Paktuna Keskin i izledim agubugu.com da "çocuğun lisan gelişimi ve her türlü zihinsel gelişimi için huzurlu ve anneden emin (bu benim yorumum-çalışan anne olunca çocuk anneye bağlanma açısından örseleniyor ya kısmen) büyümeli" diyor.
Tatil anne-çocuk bağını sağlamlaştırmak için en büyük fırsat, umarım bu bağlamda verimli geçiririz...
Görüşlerinizi bekliyorum,
Sevgiler...

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nehir


Bir şekilde dert oluyor insana şu konuşma meselesi, acaba bir sorun mu var? varsa geç kalmadan önlem alalım diye sessiz bir telaşa sürükleniyor insan...Çünkü her çocukta görülmesi beklenen optimum
düzeyde lisan gelişimi işaretleri var* (0-3 ay agulama, 6-8 ay "ba-ba, ma-ma" vs vokal yapma, 12. ay işaret parmağıyla talep ettiğini gösterme ve ıh ıh diye isteme ve ilk kelimeler:" ba-ba, ma-ma, da-da", 18.ay iki kelimeyi yanyana getirme "baba gel, baba gitti" gibi)

Bir de der ki S.paktuna Keskin "Siz anne-baba olarak bir şeyler seziyorsanız 3-4 yaşı beklemeden bir uzmana danışın. Bu çocuğun amcası da böyleydi, dayısı da 5 yaşında konuştu demeyin"

Ve haklısın Peyibal, her çocuk tabiki farklı ama yukarıda bahsettiğim o optimum davranışlar varya onları takip ediyorum. Şimdilik aksi bir şey yok ama 18.aya 2 kelime çıkmayacak gibi...Bana içinden kızdığını duyar gibiyim :)))) neyse fazla kurcalamayacağım, şimdilik gözleme devam...

Hilal'in dediği gibi çalışan anne sendromuna kaptırdım biraz da ama inanın evde tüm gün onunla vakit geçirmenin onu  bu kadar rahatlatacağını gözlerimle görmesem inanamazdım. Zaten her türlü (zihinsel, dilsel, bedensel) gelişim için çocuğun huzurlu ve kendini güvende hissettiği bir ortamda büyümesi gerekiyor ya...Ben de tatili bu açıdan verimli geçirmeye çalışıcam.

  


nehir

* S.Paktuna Keskin, agubugu.com, anne-çocuk ilişkisi üzerine mektupların cevaplandığı videolar.


GulcanDeniz

Bence konuşma işi kabiliyetle alakalı değil. her çocukta farklı oluyor.
Oğlum iki ay öncesine kadar iki kelimeyi yan yana kullanamıyordu. (Bu ayın sonunda 3 yaşı dolacak)

Şimdi her gün bizi acayip şaşırtan cümleler kuruyor. Yani doğrudan kompleks cümlelerle başladı konuşmaya.

İlk cümlelerinden biri "durakta oturmazsan mavi otobüs gelmez" idi mesela... gerisini siz düşünün :))

Da-da ba-ba ma-ma gibi hecelemeleri çok az yapmıştı, derdiğini "ıh-ıh"rla anlatmıştı yakın zamana kadar.

Bu arada, oğlum televizyon izlemedi, sürekli konuştuk, kitap, masal en sevdiği şeylerdi.

Ama bütün o süreler boyunca "kayıt cihazı" çalışmış, çünkü her gün bize "bunu nerden biliyor, nerden, kimden duymuş" dedirtecek şeyler söylüyor.GulcanDeniz

Bu arada,
Konuşmadığı dönemlerde gittiği oyun grubunun psikoloğuna sormuştum. O dan oğlumun bilişsel kabiliyetlerinde/zekasında bir sorun olmadığını söyleyip, rahatlamamızı istemişti.


devrim

Benim oğlum 1.5 ay sonra 3 yaşında olacak ben konuşamıyor diyorum ama Sabiha Keskin Paktuna'ya gittim kendisi ' ee bu çocuk gayet güzel konuşuyor niye geldiniz ki ' dedi. Aslında çevremdeki yaşıtları gibi düzgün kelimeler kullanmıyor ama her şeyi anlıyor ve her şeye cevap veriyor. Mesela genelde kelimelerin ilk hecelerini kullanıyor.

Ben birkaç ay önce geç konuşan ünlüler diye bir araştrıma yapmıştım Einstein geç konuşmuş ama kendisi Otizim'miş!!!! Aslında 2 yaşa kadar cümle kurmamış her çocuğu psikolaga ya da nöropsikolaga götürmekte fayda var.selimica

"2 yaşında hala konuşmuyorsa" başlıklı yazımızı http://www.nurturia.com.tr/groups/9f4ad218-c533-4977-8ff0-9d7300b91e7f/1/bebek-cocuk-dunyasi linkinden okuyabilirsiniz. 


Grubumuz Bebek Çocuk Dünyası üye olun güncel yazıların maili size ulaşsın


bitos

Merhaba dün doktor kontrolümüz vardı. Doktorumuz anne ve baba dışında dört kelime söylüyor olması 21 aya kadar normal gelişimde olduğunu gösterir dedi....


nehirArkadaşlar bu arada Einstein'ın konuşma gecikmesinin gerçekten beynin lisan gelişimiyle ilgili bölümündeki bir sorunla alakası varmış.

Sanırım Ekin de bize süpriz yapacak kayıt sonrası, şimdi kayıt zamanı anlaşılan...nehir


Sevgili gkaplan, Denizciğin ilk cümlesini öğrendikten sonra hem çok şaşırdım hem de rahatladım.  

Ayrıca tv hiç izlememesi ve diğer unsurlar müthiş.
İçimi rahatlattınız,
Sevgiler


nehirSevgili Devrim,
Ben de Sabiha Paktuna Keskin takipçisiyim.
paylaştığın için çok teşekkürler.
sevgilerCevaplamak için Üye ol