Konuşmanın gecikip gecikmediğini nasıl anlarız????

nehir soruyor: 3


Ekin 14 aylık...
Ba-ba, de-de, mam-mam, da-da, bu-yi, bi-bi, daaaa, aa-aaa, ci-ci (tam çıkmıyor ama benzetiyor) vb. sesler çıkarıyor şimdilik.
Bilinçli bir biçimde ba-ba demedi, anne zaten zormuş- ben de beklemiyorum hemen.
Talep ettiği şeyleri söylemeye çalışmıyor, 1 yaşına girdiği ay işaret parmağıyla gösteriyordu şimdilerde sadece "ıııııııııııııııh ıh " diye istiyor, göstermeden, başıyla işaret ederek.
Kaygılanıyorum, konuşması gecikti gibime geliyor yaşıtlarına göre :(((((
Sabiha Paktuna Keskin i izledim agubugu.com da "çocuğun lisan gelişimi ve her türlü zihinsel gelişimi için huzurlu ve anneden emin (bu benim yorumum-çalışan anne olunca çocuk anneye bağlanma açısından örseleniyor ya kısmen) büyümeli" diyor.
Tatil anne-çocuk bağını sağlamlaştırmak için en büyük fırsat, umarım bu bağlamda verimli geçiririz...
Görüşlerinizi bekliyorum,
Sevgiler...

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


nehir


Sevgili Peyibal "evde olmak ya da olmamak" sorunsalını genişlettiğin ve örneklerin için çok teşekkürler, bebişlerin kayıtlarını olabildiğince zenginleştirmek kaldı bize o zaman (tabi kendimizi yıpratmadan).
Efe'ye Öpücükler 


nehir


Peyibal, Hilal, nurgulistan, gkaplan, devrim, selimica, bitos ve cevap yazan  diğer tüm arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum,
su serptiniz...


elif_alya

bende alya için endişeleniyordum.ki bende çalışan anne sendromuna ekolarak ,babasını 15 günde bir görmesine neden olma suçluluk sendromuda had safhada.alyoş de de ,bazen baba,bazen cici,bazen mama,sık sık meme:)) diyor sadece ..
yazılarınızı okuyunca rahatladım.
neler yapabilirim daha fazla?
Cevaplamak için Üye ol