Yarı zamanlı yardımcı / bakıcı ücretleri

fcanan soruyor: 8

Merhaba,

Haftada 5 gün günde 5 saat ev işlerine yardımcı düşünüyoruz.  Çocuklar tam zamanlı kreşe gidecek. Ancak örneğin haftada bir gün kreşe gidemediklerinde ya da hasta oldukları günler tam zamanlı çalışıp, çocuklara da bakacak. Yarım gün için aylık sabit ücret belirleyip, ilave günler için aydan aya fark ödemek mi mantıklı? Yoksa sabit hepsi dahil aylık ücret belirlemek mi? Yarım gün çalışma için ücretler nasıl?

Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


missmarttle

Merhaba,

Belirsiz zamanlarda istek üzerine tam gün çalışabilmesi için tüm gün boş ve keyfi olarak yarım gün çalışan birini bulmanız gerek, tahminimce herşey dahil sabit bir ücret kabul etmeyecek ekstra çalıştığı gün/saatler için ayrı ödeme talep edecektir bu kişi. yaşadığınız şehri ve semti yazmamışsınız. benim bir arkadaşım sabah yedi buçukta evden çıkıyor eşiyle birlikte, o saatte gelip dokuzda kreşe giden oğluna bakıp kahvaltısını yaptırıp kreşe bırakan, akşam üstü dörtte kreşten alıp eve getirip yemeğini yediren ve yedi buçukta ayrılan bakıcıya aylık 1600 ödüyor, bakıcı zaten emekli olduğu için sigorta ödemiyor, bakıcı herhangi bir ev işi yapmıyor, sadece çocuğa yedirecek yemek yoksa yemek yapıyor. yer ataköy.


nihal58

Haftada 5 yarım gün çalışan yardımcılar ortalama 1500 TL civarı istiyor istanbulda.


Nurcancan

merhaba,

genelde yarım gün diye de istemiyorlar.. tam gün bulayım, daha çok kazanırım diye düşünüyorlar. Tam gün olarak anlaşmak, çocuklar hastalık ve tatil harici evde olmayacak  şeklinde anlaşmak daha doğru olabilir.


fcanan

Çok teşekkürler bilgiler için. Oturduğum yer İstanbul dışı ama İstanbul civarı fiyatlar.

5 yarım gün için ücret + çocuklar hasta olup evde kaldıklarında ilave ücret olabilir. Veya tahmini örneğin ayda ortalama 5 tam gün çalışacaksa ona göre sabit bir fiyat olabilir.

Aslında öncelikle tam zamanlı bakıcımızla anlaşmaya çalışacağız. O ücretinin fazla azalmasını istemeyecektir. Ama yarım zamanlı çalışmak isteyebilir.fcanan

nurcancan dediğiniz gibi olabilir. bir sene sonra ilkokula başlayınca sömestr ve yaz tatillerinde de evde kalmaları gerekebilecek... Yalnız diğer zamanlar evde tam gün bulunmasını gerektirecek kadar iş olmayacaktır büyük ihtimal.


Nurcancan

selam tekrar,

çocuklar evde yokken 5 saat bile fazla her gün gelene. yemek yapmak çok sürmez, o arada evi derler toplar toz alır.. yavaş yavaş bi yerleri temizler falan.. ama asıl sıkıntı çocuklar olduğunda oluyor işte.. çok arada derede kalıyoruz böyle olunca da.. ben de ileride nasıl yaparım diye düşünüyorum hep bu konuda. sonuçta yaz tatili de uzun oluyor.. allah kolaylık versin :)


fcanan

nurcancan teşekkürler. bakalım hayırlısı :)


cancun

eğer anne babadan ikisi de yoğun, zor izin alınan, sorumluluğu fazla işlerde çalışıyorsa çocuklar kreşe gitse de tam gün bakıcı/yardımcı en az streslisi olur diye düşünüyorum. yani o evde boş oturuyor diye düşünmeyip çocukların tatilinde hastalıklarında elimin altında sürekli biri var şeklinde düşünerek kafa bir parça daha rahat olabilir. ayrıca ilkokulda tatiller var. yaz tatili,ara tatil, sömestr vs bir de çocuğun hastalığı yarım gün çok düzgün işleyemez gibi geliyor bana. 


Cevaplamak için Üye ol