çiş eğitimi nasıl bir yol izlemeliyim?

ssebnemm soruyor: 10

Merhaba, 26 aylık oğluma çiş eğitimi vermeye başlayalı 15 gün oldu. Kakası hiç sorun olmadı hep söyledi. çişini ise ben yaptirirsam günü sorunsuz geçiriyoruz ama kendisine bırakırsam bazen kaçırmadan söylüyor ama genellikle yaparken  ağlayarak söylüyor. Çişinden kıvranıyor görüyorum çişin var mı diye sorduğumda "yok cisimi yapmiycam" diyor. Yani genellikle hadi yapalım demedikce lazimliga oturmuyor. Sizce bu aşamada ben oturtmayı bırakıp kendisinin söylemesini mı beklemeliyim yoksa kafama göre oturtmaya devam mı etmeliyim. Bu çiş olayı aşırı büyüdü gözümde.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


ayazlali

Kendim çok iyi becerdigimden değil ama, bana verilen tavsiye bırakın altına yapsın. Kıyafetlerini hemen değiştirmeyin, 5-10 dakika ıslak dursun, rahatsız olsun. Hiç kızmayin, beklentilerinizi ona göre ayarlayın, ama kıyafetlerini kendisi kirliye atsın, yerleri de kağıt havlu ile silsin, yaptığının sonucunda katlansin yani. Ben bir defa bıraktım böyle, sonra baya uzun süre itiraz etmedi çişin var git yap deyince. Ama bugünlerde yine başladı çiş savaşları, çok sinir oluyorum :-/ bana sanki üniversiteye gidene kadar hep peşinde oğlum çişini yap diye dolanacakmisim gibi geliyor of :-(


ssebnemm

Yaaaa şaka yapıyor olun noluuuuur 😥😥😥 ne kadar zamandır böyle peşinde koşuyorsunuz? Ya benim psikolojim hazır değildi zaten aslında uygun zaman da değildi kış ayında biraktirmayi dusunmuyordum. Yegenimi görünce kendi çıkardı bezini sıpa. Afyon çok soğuk olduğundan cisli bekletemiyorum. Yani uzun bir süre böyle mı devam edecek ben şimdiden kendi kendime aglamalara başlamıştım (malum çocuğa bir şey diyemeyince bir şekilde çıkıyor sinir :) çok teşekkür ederim cevabınız için en azından kendimi hazırlarım olacaklara.


selencem

Ben bu durumdan çok sıkılıp geri bezlemiştim aynı dönemde. 3 yaşa 1 hafta kala konuşarak çıkardık ve hiç kaza olmadı çünkü anlayacak yaştaydı.


guta

Of bizde de aynı dert var, ben  2 yaşında denedim, yok olmadı. Bezledim tekrardan. Şimdi tam 3 olmasını bekliyorum, yaza doğru başlayacağız yine. Çevremden herkes 3 de bilinçlendiği için çok daha rahat oluyor diye yorumlar aldım, bakalım inşallah onların dediği doğru çıkar :)


ssebnemm

Yeniden bezleme ihtimalim maalesef yok bezi hiç istemiyor son bir senedir de zorla bağlıyordum. Bir de kakasını söylüyor geceleri çişini hiç kacirmiyor. Ben ödül vaad edip oturtursam günü kuru tamamliyoruz bu sebeplerle de beze dönmek istemiyorum bizim sorunumuz kendi haline bırakınca çişini yaparken cisim var diyor. Hatta cisten kivranirken ben oturtmadikca sorsam bile cisim yok diyor cisimi yapmiycam diyor. Acaba sizce bir süre altına kaçırmasına musade mı etsem anlamasi için? Sürekli ben oturttugum için mı acaba söylemiyor? ayazlali

Ya bunlar aslında bir üstünlük savaşı, yemek ve dışkılama çocuğun kontrolünde olan şeyler, siz ne kadar çok üstüne giderseniz o kadar çok geri teper. Hiç ama hiç umrumda değil tavrı takınmaniz lazım (biliyorum, söylemesi kolay, yapması zor :-() Madem soğuk, bekletmeyin, ama işleri kendisi yapsın. Siz de o arada kitap okuyun, telefonunuzu karıştırın falan. Benimki tuvalette ne sohbetler ne sohbetler, hem zorla götürüyorum haydi bak çok çişin var diye, hem de sonra yarım saat tuvalette beyefendinin keyfini bekliyorum, yapıyor çişini sonra kalkmak bilmiyor. En sonunda dedim bak ben tuvalette durmayı sevmiyorum, sen seviyorsan otur, işin bitince beni çağır. Çıktığım anda zaten anne hazırım diye bağırmaya başlıyor serseri. El yıkama komutlarını da içeri girmeden veriyorum, kapıdan. Çok çok sinirimi bozan bir konu bu, benimki de farkında, bugün nasıl başedecek diye her gün yeni bir eğlence onun için. Ama dediğim gibi, görmezden gelmek, benim için önemli değil, sen öğrenince yaparsın, hazır olunca yaparsın demek işe yarıyor. Duygularınızı bu işe sokmamak lazım, ama işte zor iş. Ay bir de herşeyi mükemmel bir şekilde kendi yapabiliyor (tuvalete gidip çişini yapmak ve el yıkamak) ama annecim ben bilmiyorum diye ağlamaklı bir sesle isyan ediyor, başka biri görse çocuğa işkence çektiriyorum sanır. İyi bildiğini de çok istediği birşey olmadan önce çiş yaptığında gördüm, ilk görüşümde ağzım açık kaldı, çünkü o zamana kadar acaba motor gelişimi daha bu işlere yeterli değil mi diye düşünmeye başlamıştım. Dokuz on aydır git çişini yap diyorum. Kendi hatam, dememem lazım, son beş gündür bıraktım zaten :-)


mustafamami

ben de o yaşta denemiştim ama hazır olmayınca 3 yaşında bıraktı. madem siz kaka olayını halletmişsiniz ve gece kaçırmıyor geri dönmeyin gerçekten çok iyi olmuş. bizde bazen 'bence var, bence yok' iddialaşması işe yarıyordu. 'bene çişin yok' deyince 'bence var' diyor, yapınca da o kazanmış oluyor heheh ;) ya da 'önce ben yapıcam' diye tuvalete koşturmak da işe yarıyordu :)) sürekli söylemek inadına yapmamaya sebep oluyor. bir de oyun ya da çizi filme dalıp kaçırabiliyorlar bir süre. gözümün önünde zıp zıp zıplayıp 'çişin var mı?' deyince yok diyen biri var bende de ;) 


dilrubaa

Bence cok normal, bi donem siz yardimci olmalisiniz. Kizim da kendi istegiyle 2 yasinda atti bezi. Baslarda belli saat araliklarla ben tuvalete goturdum, ona biraksam saatlerce soylemezdi. Cis var mi diye sordugumda da hep yok derdi, bi sekilde kandirarak razi ederek goturdum ben hep. Bence ilk zamanlarda siz takip edin, sivi tuketim durumuna gore belli saat araliklariyla tuvalete goturun. Sonra zamanla kendisi kontrol edecektir. Ben kizima bu yasta bile bazen soyluyorum tuvalete git diye cunku cok uzun sure tutuyor bu da saglikli degil. ssebnemm

Hepinize çok çok teşekkür ederim iyi ki sizin gibi insanlar var. son durum hakkında bilgi vermek istedim: ayazlali'nin tavsiye ettiği yöntemi uyguladim önceki gün ıslak bekletmedim ama madem sen islattin donunu da sen çıkar kirliye at dedim çıkardı kirli sepetine koydu koyus o koyus :) dün sabah uyandi "anne artık donuma yapmiycam" diyip mucize gibi çişini söylemeye başladı tabi arada ben yine soruyorum varsa var yoksa yok diyor iki gündür inanılmaz mutluyum insallah böyle devam eder. Ayazlali hakkını odeyemem :)


ayazlali

Ayyy çok sevindim!!! Benimki böyle işleri çok hevesle yapıyor o yüzden sonuçlarına katlanıyor derken ödül mü veriyorum diye bazen düşünüyorum 😂 sizin işinize yaramasina çok sevindim bu yöntemin. Benimki tutmaya devam ediyor. Bir iki haftadır git kendin yap dediğimiz için ve tuvalette muhabbetsiz tek başına durmayı sevmdiğinden, gel beraber yapalım deyince itiraz etmiyor en azından haha, ama üniversiteye kadar çişin var git yap diyeceğim sanırım, bu fikre alışayim 😂Cevaplamak için Üye ol