19 AYLIK OĞLUM HALA KONUŞMUYOR, NORMAL Mİ?

demet84 soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar, 19 aylık bir oğlum var ve bütün günüm onunla geçiyor çok ilgileniyorum onunla. Fakat sadece basit kelimeleri kullanıyor sadece mesela havhav cikcik anne baba gel git 4 e kadar sayıyor mana ne diyor bu kadar. henüz hiç cümle kuramadı herşeyi anlıyor konuştuğumu anlattığım şeyleri komutlara cevap da veriyor ama nerde hata yapıyorum anlamadım. doktorumuza göre normal olabilecek şeyler diyor ama konuşamadığı iççin çok sıkıntı yaşıyoruz oğlumla. tuvalet eğitimine başlayamıyorum yaza kadar öğretmek istiyordum. Bana önerebileceğiniz birşeyler var mı arkadaşlar? Tavsiyelerinize ve fikirlerinize ihtiyacım var?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


iflah_olmaz

merhaba benim oğlumda ağır abilerden:-P

ANNE,BABA,KAKA,MAMA,MEME,ANNEANNE,DEDE anlamlı kelimeleri net bi şekilde söylüyor.onun dışında bebekçe konuşuyor dındıl dungul,cış,iş gibi  bişeyler söylüyo:-P tüm komutlara uyuyor,herşeyi anlıyor ilişkilendirmeye de başladı.,atıyorum makyajımı silcem dediğimde gidip sabun getiriyo yada dışarı çıkıcaz dediğimde montunu ayakkabısı giymeye çalışması gibi vs.

hayvan seslerini biliyor biraz havhav diyor mööö diyor ineğe falan:-PPP

bende takılıyorum ara sıra..bakalım ne zaman konuşucak..


baisy

benim oğlum maşallah demediği yok da her çocuk farklı, misal 6 aya kadar yatıığı yerden dönemezdi, yüzüstü duramazdı, ya da azı 10 gün öncesine kadar 8 dişi vardı azılar yeni yeni görünmeye başladı, yürüme desen 15 ayda, kimi bazı şeyleri erken yapıyor kimi geç, üzülmeyin bence her bebeğin gelişimi farklı..


yasomit

18 aylık çocuk en az 3 anlamlı sözcük kullanır.basit cümle kurmaya 2 yaşında başlar...


iflah_olmaz

yasomit kaynaklada  en az 50 kelime demeli diyeni bile okudum

 


praticus

bizde de durum ağır..İflah olmaz ben gıcık oluyorum o kaynaklara yuh en az 50 birde :)iflah_olmaz

bende oluyom işte:-P

 


neretva

O kaynaklar yanlış. 18 aylık çocuk 50-100 kelime anlar belki ama genelde 10 kelime eder. Doktorumuz da 18. ayda bunu sordu. 10 kelime etmeyen normal değil mi? Tabii ki hayır. Her gelişim aşaması bir pencere. Yani yürüme 9 aylık da olabilir 18 aylık da. İkisi de normal. 2 yaşında hala yürüyemiyorsa tetkikler yapılır. Konuşma da öyle. 12 aylık cümle kuran bebekler de var 3 yaşında konuşanlar da, hepsi normal. Kesinlikle genetik. Eşinizin ve kendinizin gelişim aşamalarını sorun ninelerden. Mesela eşim geç diş çıkarmış, oğlumun da 18. ayda 6 dişi vardı. Şimdilerde 2-3 tane ekledi. Ama hem ben hem eşim 12 ay civarı konuşmuşuz. Oğlum da ilk kelimesini 12. ayda etti. 15. ayda iki kelimelik cümle kurdu. Şu anda söyleyebildiği kelime sayısı epey fazla. Ama tabii ki çoğunu biz anlıyoruz, kimisi yarım, kimisi tam. Diğer yandan 8. ayda döndü, 14 aylık yürüdü. Genelde büyük motor gelişimi hızlı olanların dil gelişimi ağır olabiliyor. Beyin birine konsantre oluyor.  


Sanemm

Kendi kendine organlarına yada nesnelere verdiği anlamsız kelimeleri de kelimeden sayıyoruz. Sanırım sizin bebeğiniz de bu şekilde 50 kelimeyi buluyordur. Yani kaynaklarla örtüşüyordur.


Atıyorum burnuna sürekli ''bu'' diyordur. Bunu günler geçse de her sorduğunuzda aynı anlamsız cümleyle cevaplıyorsa o bebeğinizin o organa taktığı isimdir. Bunu kelimeden sayıyoruz.sappho

Bebek gelişimleri bireyseldir. Yürümesi,konuşması ..vb gibi özellikleri karşılaştırmamak gerekir. Benim oğlum da henüz telgraf cümleleri kuruyor. Üzülmüyor değilim.Karşılaştıracak olursam bırakın üzülmeyi kahrolurum ;çünkü arkadaşımın kızı 11 aylıkken 10'a kadar sayıyordu.Anne- babası olarak biz çok ilgileniyoruz,konuşuyoruz,kitap okuyoruz...vs. Çok güçlü bir beden dili var,kendini ifade edebiliyor. Bizi çok iyi anlıyor ve öğrettiklerimizi kaydediyor.Konuşacaktır umarım. 


puzzle

oğlum 23 aylık, sadece anne çıkıyor ağzından, düt düt, hav hav..başka da bir kelime yok:( üzülmüyor değilim ama panikte yapmıyorum..)

Dyorum ki,biriktiriyordur kelimeleri, kelime kelime değilde cümle kurarak konuşmayı seçer belki..Cevaplamak için Üye ol