Çekingen Kızıma Nasıl Yardım Edebilirim?

sunny soruyor: 10

Merhabalar,

Kızım 23 aylık , bebekliğinden beri çok bir ürkek. Yolda biri yaklaşsa hemen kaçıyor, yabancılara hiç tahammülü yok. Misafirliğe gitsek yere inmiyor kucağımdan. Başka odaya geçelim diye beni götürüyor içeriye. Hadi bunu anladık diyelim, bu dev insanlar bana zarar verebilir diye düşünüyor diyelim. Peki ya yaşıtlarından korkması ? Parka gidiyoruz, biri kaydırağa aynı anda çıkarsa veya arkasından eş zamanlı çıkarsa hemen onu bekliyor onu izliyor, kızım kay bekleme şudur budur yok, diğer çocuk gelip kayıyor bizimki ancak ortalıkta kimse kalmayınca kayıyor.
Bir çocuk yanına yaklaşsa hemen korkuyor , biz de korkma bak anne burda dede burda filan dedik, bilmiyorum yanlış mı yaptık, korku kelimesi sanki daha berbatlaştırdı işi. Şimdi ne zaman korkacağı bir durum olsa, bir yabancı veya bir çocuk yaklaşsa, hemen anne burda korkma diye kendi kendine tekrarlıyor.

Yarın bugün kreşe başladığında ne olacak peki çok merak ediyorum. Doktora sordum, normal bu yaşlarda dedi ama diğer çocuklarda yok bu durum benim gördüğüm. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim, bu arada geceleri benimle uyuyor acaba bu yüzden olmuş olabilir mi ? Kendi yatağına gitmeye de hiç niyeti yok gerçi. Bu korkma ve çekingenlik durumu kalıcı olmasından korkuyorum.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Sizin dönemi henüz tecrübe etmedik, dolayısıyla bu tür bir korkuyla karşılaşmadık. Ama birlikte uyumaktan kaynaklanmadığını söyleyebilirim. Kızımla birlikte uyuyoruz, tanımadığı insanların bile kucağına atlar.

Babycenter'da iyi makaleler vardır diyerek sizin konunuza baktım, şunları buldum. İngilizce okuyabiliyorsanız bir göz atın isterseniz :
http://www.babycenter.com/0_easing-your-toddlers-fears_1503644.bc

http://www.babycenter.com/0_anxiety-in-toddlers_11551.bc?showAll=true

http://www.babycenter.com/404_how-can-i-get-my-clingy-2-year-old-to-be-more-social-at-birt_11610.bc


nilinmasali

Merhaba sizin durumla birebir örtüşmesede su dönem benim kızımdada sürekli şekil değiştiren bir korku durumu var mesela banyodan korkuyordu,o gecti babasından korkar oldu,o gecti elektrikli süpürgeden korktu,cekingenlik değil bizdeki durum,fakat gecen hafta danıştıgım bir psikolog bu tarz korku cekingenlik yabancılama gibi durumların 4 yasına kadar devam edebilecek doğal bi sürec olduğunu çok üstünde durmamamı söyledi,bu davranıslara sebep olan belirgin bir travma yoksa zamanla değişecektir dedi,paylaşmak istedim...

 


ipekkusgoz

Bana sanki doktorun aksine pek normal gibi gelmedi. Epey bir tavan yapmış durumda korkusu.Belki bu konuda uzman bir doktora gitseniz daha doğru olur.


ssultan

evde tek başına büyütmenin de yarattığı  bişey olabilir..kalabalık ailelerde bu sorun pek olmuyor çocuk alışıyor etraftaki insanlara..benim kızımda misafir geldiğinde ve biyere gittiğimizde kucağımdan bir süre inmiyor...ben çok insan görmemesine yoruyorum bu durumu....

 


neretva

Doğduğundan beri var diyorsunuz. Kızınızın karakteri böyle olabilir. Siz ve eşiniz çok girişken, çok sosyal insanlar mısınız? Her çocuğun bir yapısı, sosyal ilişkilerde bir duruşu var. Tabii ki bir anne olarak onu daha sosyal olmaya teşvik edebilirsiniz, ama çok ısrarcı olmaya da gerek yok. Mesela kızınız daha girişken bir çocuktan daha fazla sanata yetenekli olabilir, kendi kendine kalıp resim yapmak istiyor olabilir. Kreşe gitmek, oyun grupları ona yardımcı olacaktır. Ama adaptasyonu diğer çocuklardan yavaş olabilir, uzun süre sizi yanında isteyebilir. Bence psikoloğu da olan iyi bir kreşle konuşun, kızınız gibi çocuklarla daha önce de ilgilenmiş, onu çok hızlı ve hazır olmadığı şekilde sosyal olmaya itmeyecek ama ona yardımcı olacak bir öğretmen bulmaya çalışın. Eminim zaman içinde daha girişken olabilir uygun bir kreşe giderek. Ancak kızınızın yapısını da kabul etmeye çalışın. O duyarlı, hassas bir çocuk olabilir, harika yetenekleri olan, güçlü ama yalnızlığı, bireyselliği seven bir yetişkin olacağına da şüphem yok.aakin

kendi yapısından kaynaklanabileceği gibi sizin ona karşı tutumunuzdan da kaynaklanabilir.fazla koruyan kolluyan bir tutum sergiliyor musunuz acaba. İstemeden aman düşme aman yapma tarzında yaklaşan annelerin çocuklarında bu çekingenlik daha sık görülüyor sanırım. eğer böyle bir durumunuz yoksa kızınızın kişiliği ile ilgili olabilir belki.


elifnazar

BENİM OĞLUMDA ÖYLEYDİ.EVİN İÇİNDE BAKICISI VE O.BAŞKA KONU KOMŞU KİMSE YOKTU MALESEF.SONRA YAVAŞ YAVAŞ PARKA GİDE GELE DÜZELDİ GİBİ OLSADA EN BÜYÜK FARKI OYUN GRUBUNA VERİNCE YAŞADIK.
asyaperi

benım kızımda suan 19 aylık dogdugundan berı anneanne dede teyze ve bız harc yabancı bırı geldıgı an tepkılerı degısırdı 6 aydan ıtıbaren yabancı bırını gordugu an aglamaya baslardı kımsenın kucagına gıtmezdı 14 aylıkken baska bır eve gıttgımızde kucagımdan ınmez ben odadan cıktıgım an delı gıbı aglardı aynı sekılde parkta dısarda hep cekıngendı acıkcası evet kızımın mızacı kısılıgınde boyle olmak var cok fazla dokunulmaktn yabancılardan pek hoslanmayan bır yapıya sahıp ama bızımde bu durumu normallesırmek ıcın yapabılceklerımız var baskılamadan cok ısrarcı olmadan tabı ben 14 ylıkken bır kresle anlastım haftada uc gun onların bahce saatınde ıkı saat olmak uzere gıttık ve tabı bende yanında cunku bukdr cekıngen yabancılardan korkan bır cocugu sırf sosyallessın dıye ıkı saat ıcın bıle olsa krese bırakıp gıtmek  herseyı daha kotu yapabılırdı bunu gıttıgımız kresın uzmanı soyledı oncelıkle sectıgınız kresın sızıde kabul etmesı onemlı ılk uc hafta dızımın dıbınden ayrılmadı goz mesafemden uzaklasmadı hıc bır ogretmenın kendıne dokunmasına kucaga almasına ızın vermedı onlarda hıc zorlamadı ucuncu haftadan sonra gıttıgımız kresı ordakı yuzlerı tanıdıkca yavas yavas benı sureklı kontrol ederek oyuncaklarla kendı basına oynamaya basladı suan ucuncu ayımız kapıdan gırıyoruz ben oturuyorum ve kızım artık dıger cocuklarla oynuyor benden uzaklasıyor hatta son ıkı gıtmemızde nerdeyse ıkı saat hıc yanıma gelmedı tabı bu dısardakı hayatımızada olumlu sekılde yansıdı artık ınsanlara daha sıcak daha sosyal cocuklarla ıletısımı gayet ıyı sureklı gormedıgı bır arkadasımıza gıttımızde ılk 10 dk evet yıne kucagımda ama sonra gayet rahat dolanıyor oynuyor daha bagımsız kesınlıkle bır ımkanınız varsa bır oyun grubuna goturun benım kızımda sureklı evde benle olan bır cocuktu gorudugu ınsanlar 4 5 kısıyı gecmıyordu yanı normaldı aslında boyle olması alısma surecındede onu hıc zorlamadık yavas yavas kendlıgınden guevn duygusu vererek yaptık tabı burda gıttımız kres benı cok gusel yonlendırdı asla kreste zorlamadım hadı gıt oyna demedım cocuklarla zorla oynatmaya calısmadım akısına bıraktım bu arada aynı yatakta yatmanızla bunun bır alakası oldugunada dusunmuorum acıkcası


PrensesMina

Yabancılardan korktuğu zaman, sevmek isteyen birine gitmek istemediğinde zorla ayıp diyerek vs. gitmesini istemeyin bence.Kalabalık çocuk gruplarının içine sokun.Çocukların arasında bunu yenecektir.doğal bir süreçCevaplamak için Üye ol