Çekingen Kızıma Nasıl Yardım Edebilirim?

sunny soruyor: 1

Merhabalar,

Kızım 23 aylık , bebekliğinden beri çok bir ürkek. Yolda biri yaklaşsa hemen kaçıyor, yabancılara hiç tahammülü yok. Misafirliğe gitsek yere inmiyor kucağımdan. Başka odaya geçelim diye beni götürüyor içeriye. Hadi bunu anladık diyelim, bu dev insanlar bana zarar verebilir diye düşünüyor diyelim. Peki ya yaşıtlarından korkması ? Parka gidiyoruz, biri kaydırağa aynı anda çıkarsa veya arkasından eş zamanlı çıkarsa hemen onu bekliyor onu izliyor, kızım kay bekleme şudur budur yok, diğer çocuk gelip kayıyor bizimki ancak ortalıkta kimse kalmayınca kayıyor.
Bir çocuk yanına yaklaşsa hemen korkuyor , biz de korkma bak anne burda dede burda filan dedik, bilmiyorum yanlış mı yaptık, korku kelimesi sanki daha berbatlaştırdı işi. Şimdi ne zaman korkacağı bir durum olsa, bir yabancı veya bir çocuk yaklaşsa, hemen anne burda korkma diye kendi kendine tekrarlıyor.

Yarın bugün kreşe başladığında ne olacak peki çok merak ediyorum. Doktora sordum, normal bu yaşlarda dedi ama diğer çocuklarda yok bu durum benim gördüğüm. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim, bu arada geceleri benimle uyuyor acaba bu yüzden olmuş olabilir mi ? Kendi yatağına gitmeye de hiç niyeti yok gerçi. Bu korkma ve çekingenlik durumu kalıcı olmasından korkuyorum.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


sunny

merhaba, bu konuyu yaşayan kişilere bilgi olması için yazıyorum. Kızımı başka bir doktora götürdük, çekingenlik diye nitelendirdiğimiz durumun özgüven eksikliği değil, tam tersi çok zeki çocuklarda görüldüğünü söyledi

Düşünüyor ve karşısında tanımadığı kişi kendisine zarar verebileceğini düşünüp tartarak ona göre yaklaşıyor dedi. Oysaki ben bu çocuklara yabani, diğer hemen atlayan çocuklara da sevecen derdim meğer böyle temkinli yaklaşması zeka göstergesiymiş.

Herkesin bilgisi olsun, selamlar
Cevaplamak için Üye ol