5 aylık bebek ne kadar süre memede kalmalı?

zeynepanne soruyor: 10

güya ikinci çocuğum bu ama herşeyi unutmuşum. birçok şeyi de bu kızımda ilk defa tecrübe ediyorum.
5 aylık kızım eğer uykulu değilse çok az memede kalıyor. 2 dakika emiyor, sonra kalkmaya çalışıyor, zorlarsam ağlamaya başlıyor. 2 dakikada memeyi bitiriyor olabilir mi? sağarken bakıyorum gerçekten ilk 2 dakikada sütün çok kısmı geliyor, sonra damla damla gelmeye başlıyor.
doktorumuz süt azalınca sinirleniyordur diyor. anlamıyorum, diğer annelerin 20 dakika boyunca foşur foşur akıyor mu sütü? bende mi bir problem var?
kitaplarda en az 15 dakika emzirin, yağlı kısım sonradan gelmeye başlar falan deniyor ama bizde uykulu değilse asla 5 dakikayı bile geçmiyor emme seansı.
tecrübeleriniz nedir bu konuda, paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ozguranne

Merhaba, okuduğum bir kitaba göre bazı bebeklerin emme hızları ve çekiş gücü fazla olurmuş. Eğer 2 dk emdikten sonra mesela bir sonraki acıkması 3 saat sonraysa güzel de kilo alıyorsa belki de doyuyordur? Bizim kız keyifçiydi. 20şer dakika kalırdı her iki memede. Sonlarda çok azalırdı süt, biraz durarak içerdi. 

Ama her bebek farklı neticede. Türlü türlü huy... Kolay gelsin.


Damla

Çevreye ilgisinin arttığı zamanlar Ilgaz'ı da emzirmek zorlaşmıştı. Emzirme ortamınızı bilmiyorum ama kuytu bir köşede, sessiz sakin bir yerde emzirmeyi deneyebilirsiniz.

Takviye gıda alıyorsa belki acıkmamış oluyordur emdiğinde?


sedaydin

bildigim kadarıyla cene ne kadar kuvvetlenirse kuvvetlensin 2 dk cok az...ama daha once de soylendigi gibi, kilo alımı normalse, sutun tabir yanlıs olabilir seker yuklu onsutu emmekten dolayı popoda tahris, asırı hareket gibi ibareler yoksa belki size mahsus bir durum vardir?

5 aylık bir bebek genelde en az 10 dk memede kalmali (genel soylem) surekli onsutu emmek gaz, cilt, uyku herseyi etkiliyor siz bunu gozlemlersiniz bence...

anne sutu yaşa, mevsime gore cok degisken, 2 yasina kadar emzirmis bir anne olarak bu konuda hafızam cok taze! kac ogun veriyorsunuz, ek gidalara basladınız mı yoksa test surusunde misiniz?


zeynepanne

henüz ek gıdalara tam geçmedik. sadece akşamları 1 öğün milupa sütlü pirinçli veriyorum.
yatmadan önce tok tutsun iyi uyusun diye.
evde olduğum günlerde 2-3 saatte 1 emmek istiyor. hevesle memeye yatıyor ama 2 dakika sonra ağlayarak bırakıyor. çok üzülüyorum. sanırım sütüm az.
ben de azıcık pışpışlayıp uyku moduna geçmesini sağlıyorum. uykudayken emiyor. yarım saat kadar uykuda emziriyorum. bazen daha da fazla!
geceleri de muhallebiye rağmen, 3 saatte 1 emmek istiyor. ama gece uykuda olduğu için sorun yapmıyor.
çalıştığım günlerde günde toplam en fazla 400-450cc süt içiyor.
kilo alımı geçen aya kadar hep ayda 600-700gr civarındaydı. geçen ay 440 gr aldı. ama domuz gribi atlattık, doktorumuz normal buldu.
ben klasik anne yaklaşımı, ayda 1 kilodan az alınca kilo almış saymıyor ve üzülüyorum. belki sütüm olsa bu çocuk içecek diyorum ama biberona da çok hevesli değil...
popoda tahriş falan yok, aşırı hareketin tanımı tam olarak nedir bilemiyorum ama normal. uykuları da eskiye göre hayli düzeldi. ama emme süresi artık böyle. sanırım süt azlığından, artık kuzumu doyuramıyorum:(


senayc

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama 2.çocukta süt kanalları açılmış olduğu için hızlı doyuyor olabilirmişsedaydin

ah biz anneler... Nasıl da kendinizi üzüyorsunuz bosuna yetemiyorum diye! Süt, cocuk cektigi surece, beyninizde bunu bloke eden birsey yoksa, sadece ot ve su yiyip icseniz bile yeterli derecede uretilir. Afrikalı cocukların bile en sanslı oldukları donem anne sutu aldıkları donem... Sutun bas dusmanl,elem,tasa... Ben ne kadar rahat bir insanmısım farkediyorum. İlk 6ay sadece annesutu verdim,gece acıkır gibi bir endise hic tasımadım, asla milupa ve benzeri takviye vermedim, simdi de bir yetiskin gibi oturup herseyi yiyoruz kızımla... Cocuklarımız, cok saglam genetik kodlarla dunyaya geliyorlar, biz bozmadıgımız surece cok saglıklı bir sekilde gelisiyorlar,hayret verici derecede ayni donemlerde ayni seyleri yaparak hem de... Siz deneyimli bir annesiniz, lutfen kendinizi rahatlatın, cocugunuzun ve kendi icgudulerinizin yon vermesine izin verin, onları duymaya calısın... Sutten umudunuzu kesmeyin,sut bazen azalır, bazen artar. Kısın daha yogun,yaglı,sarı olur, yazın daha acık,hafif ve sulu. Hersey cok ozel bir sekilde bebeginize gore dizayn edilir... Ben olsam 6ay dolana kadar once hep anne sutu verir,sonra gida alistirmalarina baslarim maksat damak gelissin,yutkunma refleksi gelissin... 2dk bittikten sonra sutu sagar misiniz? biberon sevmiyor dediniz ama, 1 ogunu tam sagsanız, ml gorseniz onu da kasik veya biberon verseniz? İciniz rahat eder belki? Kolaylıklar dilerim...


zeynepanne

herkese çok teşekkürler. yarın doktor kontrolümüz var. sorularımla bu sefer doktorumuzu baymayı düşünüyorum.
sütümü işyerinde sağdığım için miktarını az-çok tahmin ediyorum aslında. hesaplarıma göre, içmesi gerekenden daha az süt üretiyorum. (kilo başına 150cc hesabı) ama doktorumuz yine de müdahale etmedi.500 gr üstünde kilo aldığı müddetçe müdahale etmeyiz dedi.
çoğu literatüre göre kilo alışı da fena değil ama taktım işte. annelik böyle saplantılı bir kişilik haline getiriyor beni. ilk kızımda böyle değildim. yaşlandıkça sapıttım!


zeynepanne

sevgili seda 1 soru daha, beynimde bunu bloke eden birşey olup olmadığından kasıt, stres, sıkıntı değil mi?
bende süt takıntısı haricinde bir stres yok. bu blokajı nasıl çözebileceğimi bilen varsa söylesin, dilesin benden ne dilerse, zira bu süt olayına ikinci bebeğimde o kadar kafayı taktım, o kadar üzüldüm ve o kadar emek ve para harcadım ki akıllara zarar...sedaydin

tabiki stres ,sıkıntı...en buyuk stres cocuguna yeterli olamadıgını dusunme... Sutu beyin uretiyor biliyorsun, direkt urettiriyor yani:) once net rakamları koy onune, verileri koy..doktoru kilo alısı OK demis,cogu doktor ek gıdaya baslatmak ister,sizinki sizi onaylamıs, cocugun domuz gribini yenmis, bagisikligi kuvvetli... Dogru biseyler yapiyorsun, guzel sonuclar ortada , bence bunlara odaklan!


mkv

Ben de oglumu 3. aydan sonra zorla emzirmiştim. Sadece anne sutu alıyordu ama cogu zaman uykuda emziriyordum. Ve kendi emmek istedigi zamanda birinde hesaplamıştım 2,5dk filan surmuştu. ama buna ragmen kilo alımı normaldi, hatta aydaşlarından 2ay filan daha onde gidiyordu. bende cok takıntı yapmıştım, ama dr umuzun dedigi "kilo alımı normal, sorun yok" idi. bazı bebeklerin emiş gucu digerlerine nazaran daha kuvvetli olurmuş (ki zaten doymasa da aglardı) Ki hep oyle 40 dak filan emen bi bebek olmadı. Sanırım bunda benim yenidogundan itibaren her iki gogsumu 10'ar dk. emzirmeminde payı var (yine dr. umuzun tavsiyesi). Kilo konusunu da dert etme, bebeklerin en hızlı buyume donemi ilk 3 aydır. Ondan sonra ilk 3 aydaki kadar buyume beklenmemeli, 5. ay icinde 400gr kotu degil


Cevaplamak için Üye ol