Katı gıda yiyebiliyormuyuz?

peruze soruyor: 7

merhaba anneler,

biliyorum 10larca defa sorulmuş, konuşulmuş hepsinide bıkmadan okudum. 10 aylık bir oğlum var katı gıda yiyebiliyormu? yiyemiyormu? inanım anlıyamıyorum. kraker, ekmek, yumurta sarısı bunları yiyor ama makarna veya pilav yedirmeye çalıştığımda yutmuyor , dilinin altında biriktiriyor veya da 1 kaşık pilav 10 kaşık yoğurt şeklinde yiyebiliyor.. dün bayanlar arasında bir toplantıdaydım bizim gibi 4 bebek daha vardı bebekler börekleri götürdü resmen hemde su içmeden:) taiki bizimki tükürdü böreği bana bu ayda yiyemezse artık 2-3 yaşına kadar yiyemez dediler, inanılmaz moralim bozuldu.. sonrada bldikleri olumsuz örneklerden bahsettiler bilmem kimin çocuğu 4 yaşına kadar blendır kullanmış falan.. sabaha kaar uyuyamadım, tecrübeli anneler aranızda katı gıdaya geç başlayan varmı? yaşını geçince yer diye düşünüyordum ama çıkmazlara girdim resmen..

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


peruze

arkadaşlar hepinizin önerilerini deneyeceğim, hepinize tek tek teşekkür ederim.. mevzu börek yememesi değil zaten, sadece bir örnekti..


domer

Zaten 10 aylik bebek de 1i oturusda1 tepsi borek yer. Yesin yesin en fazla yiyecegi 1 dilim.makarna,pilav karbonhidrat degil ,onlari yiyebbilir borek yiyemez. Yag konusuna gelince heralde cocugunuzun da yiyecegi borege aciyi ,tuzu,yagi basmazsiniz.kaldi ki yag beyin gelisimi acisindan cok onemlidir


ozdenin_oykusu

bizde de benzer durumlar vardı.bana da aynı şeyleri söylediler,ben de atık inanır üzülür olmuştum.ama kendilğinden pütürli parçalı şeyleri de yemeye başladı.tabi bu durumu destekleyen,yürüten en büyük etken okul oldu.bence bu tamamen çocukla alakalı birşey.her çocuk farklıdır kabul ediyorum ama,zamanla sizi şaşırtacaktır.iyi düşünün iyi olsun


peruze

çok teşekkür ederim..


gesnur

kraker yiyen çocuk diğerlerini de yiyordur, sadece beğenmemiştir bence. siz damak tadına uygun şeyler yapın, bıkmadan deneyin. her öğün yarımsaat sürse de!

zamanla alışacaktır


TuffGong

biz yüzük makarnayı parmaklarına takıp yedirmeye başlamıştık.bir deneyin bayaa eğlenceli oluyor..

hala çok fazla yediğini söyleyemem genel olarak az yiyor zaten ama en azından makarna yemeyi öğrendi bu sayede


neretva

Ayy sinir oluyorum bu kötü örnek anlatan annelere. Yumurta, kraker, ekmek yiyor, yani katı gıda yiyor ama sevmedikleri var demek ki. Ben de makarnaya çok heveslenmiştim, yemedi. Bir tek spagetti yiyor. Fiyonk falan eline alabileceği şeyleri yemiyor. Ben pilavını hala yoğurtla karıştırırım, yoğurdu çok seviyor çünkü. Bence hiiç sorun etmeyin, kendinizi kasmadan, onu zorlamadan önüne yeni şeyler koymaya devam edin. Zamanla sevdikleri-sevmedikleri ortaya çıkar.
Cevaplamak için Üye ol