2 yaşında oğlum kreşe gitmek istemiyor lütfen yardım!!!!

mumu soruyor: 3

oğlum 2 yaşında ve kreşe başlayalı 5 gün oldu.ağlamaktan helak olmuş vaziyette alıyoruz oğlumu,ve sadece reklamlar ile yemek yiyebilyor onun dışında kreşteki arkadaşları ile beraber olmayı redediyor.!!!!

tecrübeli fikirlere ihtiyacım var............

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


mumu

 mesjınız için teşekkürler,,fakat oğlumu kreşten almak durumunda kaldık  1 aylık ödemeyi yaptık ve oğlum sadece 1 hafta gidebildi,pskolojisi çöktü ve çok hasta oldu hastaneye yatırdık ,durum bu kadar ciddi idi.su an kresten önce ki bakıcısına verdık su an çok mutlu su an 2,5yaşında oldu ve umarım 3 yaşına geldiğinde aynı durumla karsılasmayız ne gibi hazırlıklar yapmamaız lazım bilemiyorum,çünkü bakıcılar sadece bakar eğitim adına birsey veremiyor(en azından bizim bakıcımız) bu bakımdan erken konusur paylaşımı öğrensin diye tam 2 yşında vermıstık,ve 4 ay gectı su an cok mutlu cunku bakıcı evinde çok özgür kalabalık yok istediğini yapıor dağıtıor istedği kanalı seyrediyor.fakat eğitim almadan kreeşe gitmeden nasıl ilkokula başlayacak,su an 2,5 yaşında 3 yasına kadar bakıcısında kalmasını uygun gördük fakat ne 3 yasında umarım aynı sıkıntılar olmaz ,çunku hala konusamıyor oğlum ve derdını dile getirememesi çok kötü,belki erken konuşması için ama umarım 3 yasına geldıgınde konusur ve bizi daha iyi anlayıp anaokuluna gitmeye alışır,fikirleriniz almak isterim.........teşekkürler


ozlemkaan

Durumunuz zor gerçekten çok geçmiş olsun şuan iyi olmasına sevindim.Anlattıklarınıza göre sizin durumunuz benim anlattığım örneklerden farklı ama şu dikkatimi çekti.Bakıcının evinde yanlız kalabalık yok istediğini yapıyor demişiniz ya bence yalnız olmasıda çok iyi bişey değil ben kendi oğlumda gözlemliyorum kalabalık aile oluşumuzun oğlum üzerinde çok olumlu etkileri var herşeyden önce sadece bana bağımlı değil herkesle rahat dialog kurabiliyor kendini ifade edebiliyor.Aile haricinde hergün bahçede oynadığı arkadaşı var.Sık sık parka götürüyorum kendimde evde ona zaman ayırırım.Bu gibi detaylar bence önemli bir çocuğun kişisel ve sosyal gelişimi için.Yanlız olan çocuklar daha kendi kabuğunda sessiz sakin oluyorlar.Nacizane fikrim sizde oğlunuzu kalabalık içine sokun yaşıtlarıyla bir araya getirin parka götürün ve bol bol kitap okuyun eminim dil gelişimi içinde çok faydalı olacaktır.Kreş yerine bir süre geçtikten sonra sizinde katıldığınız oyun gruplarını tercih edin belki sizinle birlikte güven duygusu içinde alışabilir yabancı bir ortama.

Küçükken kreşe gittiğim zamanlarda bende çok hasta olurdum doktor doktor gezerdik sürekli bademciklerim şişerdi bütün doktorlar ameliyat diyordu ama bir doktor anneme çocuğunuz size çok bağlı olduğu için sizden ayrılamadığı için bu kadar sık hasta oluyor kreşten alın hiçbişeyi kalmayacak demişti.kaç yaşında gittiğimi hatırlamıyorum ama hiç severek gitmediğimi özelliklede annemden hiç ayırlmak istemediğimi hatırlıyorum belki sizin oğlunuzun durumuda bundandır.Umarım bütün sıkıntılarınızı en kısa sürede atlatırsınız...

y

 


elifnazli

Benim de bu konuda çok sıkıntım var. Benim kızım 10 aydır gidiyor kreşe, hala hemen hemen her sabah ağlayarak kalıyor. 5-10 dakika içinde susuyormuş, akşam alırken de keyfi yerinde oluyor ama bu sabah ağlamaları beni çok üzüyor.  şu sıra da okulda çok sevdiği öğretmeni izinli, belki biraz o yüzden arttı ağlamaları. Ama bu iş cidden çok canımı sıkıyor. Kış boyu çok sık hasta olduğu için çok bölündü devamlılığı. Şöyle aralıksız ağlamadan iki hafta gitmedi sanırım okula. Bu kadarı eziyet mi diye düşünüyorum çocuğa, bu kadar ısrar etmemem mi lazım acaba. Anneanne zaman zaman da babanneyle büyüdü Nazlı. 33 aylıkken de kreşe başladı 2 hafta yarım,sonra tam gün. Yanlış kreş mi diye düşünüyorum, erken mi verdim diye düşünüyorum.Aslında kreşimiz ben beğeniyorum,zamanı konusunda da doktorumuzla konuşup karar verdik, evde mutluydu ama sosyalleşmesi de gerekliydi. Nazlı çekingen ve çok dirençli bir çocuk,hep böyleydi, zor alışacak demiştim  ama bu kadar da zor olacağını düşünmemiştim.Şöyle bir pişmanlık yaşıyorum aslında, haftada 3 yarım gün gidip,anneanneyle yaşamaya devam edebilirdi. Ben Nazlı kreşe başlayacağı için evimi ananenin yakınından işin ve de kreşin yakınına taşıdım, o şansımızı da kaybetmiş olduk.Çok zor bir süreç oldu bu. Şimdi 1 ay ara vereceğiz bakalım ne olacak. Özleyecek kesin, okulun kapısına gidene kadar lay lay lay gidiyoruz çünkü, kapıda oluyor olanlar. Bu kadar uzun bir alışma süreci yaşayan var mı, ya da herkes geri adım atıyor mu böyle bir durumda, benim kadar ısrarcı ya da kararlı duran var mı, sonuç ne oluyor, ben bosuna mı üzüyorum yavruyu, alsam seneye versem de aynı mı olacaktı, yoksa pıt diye alışacak mıydı yavru yaşı itibariyle..  
Cevaplamak için Üye ol