ek gıdaya geçiş

ADA soruyor: 4

merhaba ,

ada 5,5 aylık oldu ... hala sadece anne sütüyle devam ediyoruz. Doktorumuz henüz erken diyor, 6. ay kontrolünden sonra ek gıdalara geçip geçmeyeceğimizi söyleyecek. Anneler, arkadaşlarsa geç kaldığımı ne kadar gecikirsem çocuğun yeni tatlara o kadar zor alışacağını ve reddedeceğini söylüyor. Kafam karışık... nerden nasıl başlayacağımı da bilemiyorum. Var mı böyle bir şey,  geç kaldık diye istemeyecek mi şimdi Ada ya da geç mi kaldık ?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Berna

Sinan'a 5.5 aylıkken çevredekilerin baskısıyla meyve sularını bir çay kaşığı tattırmaya başlamıştım. İyi mi yaptım kötü mü yaptım, geç miydi erken miydi bilmiyorum.  Ek gıdalara geçiş kararı almamda Sinan'ın da görüşünü almıştım, beyefendi yediklerime dikkatle bakıyor ve o da yemek istiyordu. Çok tutturduğu  bir gün yediğim karpuzun suyundan bir kaşık vermiştim. Daha çok istedi ama bir kaşıkla yetinmek zorunda kaldı, zararı olur diye korkuyordum. Öyle başladık. Besinleri tanıştırma işini başarıyla gerçekleştirdik. Elma yı cam rendede rendeledikten sonra tülbentten süzerek veriyordum. Yazdı, şeftali, kayısı, ananas, mango, elmayı takip etti.  Yoğurdu 3. verişimizde yoğurdun değdiği her yeri kızardı, çocuk öfkelendi, ağladı: inek sütüne alerjisi olduğu ortaya çıktı. İlk 5.5 ay sadece anne sütüyle beslenmesine rağmen  tombul bir bebekti, O zamanki doktorumuz emeklemeden muhallebi, muz  vs vermeyin dediğinden hareketlenene kadar bunları vermedik ama 7.ayda İzmir DEÜ H. de gittiğimiz doçent herşeyi verin, balık, yoğurt, tavuk,muhalebi deyince muz vermeye de başladık. O doktor bize aşağıda eklediğim broşürü vermişti. Ayrıca bir de tarifler broşürü vermişti ancak web de bir örneğini bulamadım, daha sonra tarayıp gönderirim.
Besinleri tanıştırma evresi uzun bir süreç bir ayı buluyor pürelere geçmesi.
Çocuğunuzun yiyeceklere tepkilerini gözleyip ona göre karar verin.

Broşür :

Ek Gıdalara Başlarken Dikkat Edilecek Konular

 

Ek gıdalara başlarken inatçı değil kararlı olun.bu aşamada sorun yaşamamak için dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda maddeler halinde özetlenmiştir.
1)Ek gıdalar mutlaka bebek aç iken denenmelidir.o güne kadar sadece anne sütüyle beslenmiş olan bebeğin,başlanan yeni gıdanın lezzetini benimseyip alabilmesi için aç olması gerekir.tok iken yeni bir besin maddesini denemek doğru değildir.
2)Her yeni ek gıda,tek başına denenmelidir.aynı anda birden fazla ek gıda denemeyin.yeni başlanan ek gıda bebekte kusma,ishal veya döküntüye neden olabilir.birden fazla ek gıda başladığınız durumda buna hangisinin neden olduğunu belirleyemezsiniz..
3)Bebeğe verilecek olan ek gıda , daima çok az miktarda denenmeli,miktarı daha sonraki günlerde arttırılmalıdır.
4)İlk denemenizde sevmediği bir gıdayı zorla vermeyin.aynı besin maddesini yeniden denemek için bir hafta -on gün kadar bekleyin
5)Anne sütü almaya devam eden bebeklerde,ek gıdalar tek başına bir öğün olmalıdır.ek gıdaları asla anne sütü ile beraber vermeyin.bu durumda bebeğiniz anne sütünden yeteri kadar yararlanamaz.
6)Ek gıdaları bebeğinize kaşık veya bardakla verin,biberon kullanmayın.
7)Ek gıdaları hazırlarken ,temizliğe çok dikkat edin.cam rende,temiz su kullanın.ellerinizi mutlaka sabunlu su ile yıkayın.ishal ve buna bağlı gelişen diğer olumsuzluklar ek gıdalara başlandıktan sonra çok sık görülür.besinlerin hijyenik şartlarda hazırlanması alınabilecek en önemli tedbirdir.
8)Benzer şekilde,bebeğinizi beslemeden önce,altını değiştirdikten sonra ve siz tuvaletten çıktıktan sonra elinizi sabunla yıkamayı ihmal etmeyin.bebeğinize verilen her türlü gıda doğal ve taze hazırlanmış olmalıdır.konserve , dondurulmuş ve paketlenmiş yiyecekler,hazır meyve suları,kolalı içecekler,hazır çorbalar,içine boya ,tatlandırıcı veya aroma katılmış besinler bebeğiniz için uygun değildir.asla vermeyin.
9)Hazırladığınız yiyecekleri oda ısısında iki saatten fazla bekletmeyin.buzdolabında muhafaza edin.taze sıkılmış meyve suları sadece hazırlandığı öğün için bebeğe verilebilir.buzdolabında dahi bekletilirse,içinde asitli maddeler oluşur.bu nedenle hemen tüketilmelidir.hayatın ilk bir yılı içinde bebek,dört-altıncı aydan sonra bir taraftan ek gıdalara alıştırırken diğer taraftan anne sütü almaya devam eder.tercih edilen bebeğin anne sütünü gece öğünlerinde almasıdır.anne sütü bebeğin ek gıdalarla gündüz beslenmesine engel olmamalıdır.anneler genellikle ek gıdalara bebeğin gösterdiği olumsuz tepkiler karşısında hemen,bebeğe alıştığı ve almakta zorluk çekmediği için anne sütünü vermektedir.bu uygulama sakıncalıdır.bebek sevmediği veya alışamadığı yiyeceği red ettiğinde anne sütünün verildiğini öğrenirse diğer ek gıdalarada tepki gösterir.ek gıdalara geçiş gittikçe zorlaşır.bebek ve anne arasında inatlaşmalar başlar ve bebek tepki olarak kaşığı itmeye ,ağzına aldığı yiyeceği yutmadan bekletmeye başlar.zorla yutturulacak olursa yine tepki olarak kusar.
bütün bu gelişmeler anne ve bebek arasında beslenme arasında mutlaka olması gereken huzur ve sevgi ilişkisini bozar.bir süre sonra anne bebeği besleyemez hale gelir.bu nedenle lütfen bebeklerinizi beslerken inatlaşmayın.kaybeden daima siz olursunuz.sinirlenmeden kararlı davranın.bebeğin dikkatini ve ilgisini başka yönlere çekerek beslenmesini sürdürün.
Hiçbir bebek ağzını açıp sizin onu beslemenizi beklemez.
BEBEK BESLEMEK ANNELİK SANATIDIR .Unutmayın...
Kaynak:
Prof. Dr. HASAN ÖZKAN


Damla

Ben de bir kez daha doğursam, yemeklere ilgi göstermeye başladıktan sonra ufak ufak başlardım.

İlk gıdalar doktoruna göre çok değişiyor, sanırım biraz da bebeğin kilosuna ve o ana kadar neyle beslendiğine göre karar veriyorlar.


Ozge

Biz 5 aylik civari baslamistik. Ben de Damla gibi dusunuyorum, ilgi gostermeye baslarsa tattirmak lazim...2. olursa onda boyle yapacagiz artik:))


Berna

selam, Prof. Hasan Özkan'ın tarifler broşürünü şuradan okuyabilirsiniz http://1.bp.blogspot.com/_gztl4Kfbz78/SxVxNVwY3YI/AAAAAAAAAAQ/k-EH1q-dr6M/s1600/TARIFLER.jpg Cevaplamak için Üye ol