Bakıcının fazla is yapıp bebegi ihmal etmesi

bellroad soruyor: 10

Oglum 3 aylıktan bakıcı ellerinde. 3-10 ay arası bakan bakıcımız beklentilerimizi karsılamadıgı icin gonderdik. 10-14 ay aras bakan bakıcımız ulkesine dondu diye uzulerek ayrıldık, sonra kısa sureli 2 bakan kisi oldu, su an son bakıcımız ve 2 aydır bizimle. 30 yasında, esinden bosanmıs ve kızı babada, tek basına yasayan bir bayan. genc, hareketli, modern, akıllı, pratık, mahcup bir tip. genelde beni kolayca anlar ve uygular, oglumla arası da iyi, tabii cok goremiyorum ama arada kameradan baktıgımda guzel zaman gecirdiklerini anlıyorum. ancak oglum ona cok duskun değil, yani gorunce bakıcının boynuna atlaması, ben gelince elini bırakmamasi gibi asırı sevgi halleri yok, ama genelde ben disinda kimseye yok. 

Daha önce hic calismamis, 730da gelmesi gerekirken genelde gecikiyor, hele evde anane baba oldugunu bilirse 9-10a dogru haber vermeden geldiği oldu, sorunca trafık vardı diyor. uygun dille uyardım haber vermesini istedim. hastayım diye sms atıp gelemiyorum dediği de oldu 2 kere, bi sekilde annem sabah geldi, ben evde kaldı hallettik, yine uygun dille uyardım. ancak kıs donemi ile dozu kactı, gec geldiği zaman oglan ayakta aglıyor, anne kopru trafıne kalıyor,baba napacagını sasırmıs durumdayız. ozunde iyi bir kiz ama is deneyimi olmadıgı icin bocalıyor.

bir de bu kızımız elli kollu ama cocuk ayaktayken yapıyor her isi, o uyurken de dinleniyor. soyleki utu disinda her isi oglan yanında, salonda, kendi kendine oynarken veya mızıldarken vs bi sekilde hallediyor, sonra cocugu uyutup cay kahve sigara (gunde 1-2 sigara iciyor) dınleniyor bazen uyuyor. Dinlenmesini anlıyorum cunku oglum yoran bir cocuk. yine uygun sekilde o uyurken isleri halletmesini soyledim bu sefer de hic bisiye elini surmuyor, durmadı uyumadı ses olmasın diye birsey yapmadım diyebiliyor. Ben istemediğim halde mutfaktan cıkmıyor, cocuk mızıl mızıl haldeyken size borek yaptım diyor, ondan borek isteyen yok, ahcı değilsin sen bakıcısın diyorum sakayla karısık..

bu durumda siz olsanız ne yaparsınız? kizi gonderip yeni bakıcı arayısı, cocugu alıstırma vs durumlarına hic girmek istemiyorum, ama verdiğim tavizlerle de tabiri caizse tepeme cıkmasından korkuyorum, isveren gibi kurallar, yonetmelikler, cezalar olsun da istemiyorum sonucta cocuguma bakıyor. bilemedim ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


46 Cevap


guta

Ben bunları yaşamamak için bakıcılara iş yaptırılmasını doğru bulmuyorum. Gerçi işten kastınız ne bilmiyorum ama eğer temizlik gibi birşeyse keşke baştan hiç böyle bir isteğiniz olmasaydı. Çünkü ben kendimden biliyorum. Eğer evde kendim baktıysam, zar zor uyuttuğum çocuğumu uyandırma riski altında süpürge filan çalıştırmam :) Biz de düzen şöyle. Oğlum sabah uyuduğunda bakıcı yemek yapıyor. Öğleden sonra uyuduğunda da oğlumun dağıttığı oyuncakları topluyor, kendi yemek yiyor, eğer isterse çay içiyor. Zaten söz konusu olan 1 saat. Onda da ne iş yapacak kadın. 

Şu durumda yapmanız gereken şey, çok kesin bir şekilde konuşmak bence. Geç kalmanı istemiyorum, çocuk uyanıkken kesinlikle iş yapmanı istemiyorum gibi. Birkaç gün kameradan takip edin. Eğer yine yapıyorsa, bugün seni gördüm, uyarmama rağmen hala iş yapmaya devam ediyorsun, çocuk uyuduğunda yapmanı istiyorum gibi çok ciddi konuşun. Baktınız yine olmuyor, değiştirin bence. Kolaylıklar


iflah_olmaz

geç gelip gitmesi konusu benim en tahammül edemediğim konu.bizimde bakıcımız var.bundan önceki beni bu konuda çok üzdü hergün geç gelirdi hergün bir bahane uydururdu.neyse şimdikine dönersek bu konuda bana hiç sıkıntı yaratmadı ama tabi herşey karşılıklı bende akşam 5 buçukta evde olurum asla gecikmem.bu konuyu karşınıza alıp net bir şekilde hastalık hastane vs.dışında önem verdiğinizi belirtmelisiniz.maalesef laf çarpmaktan lafı dolaylı yollardan anlatmaktan falan anlamıyorlar anlasalar da işlerine gelmiyo.

iş konusuna gelince bu tamamiyle sizin seçiminizle alakalı.ben temizlik ütü yaptırmayı asla tercih etmedim mesela.sadece oğlan uyurken yemek yapıyor.onun dışında tek işi oğlum.onunla oynar uyutur yemeğini yediri kitap okur.dinlenme kısmını da çok kabullenemiyorum.ben iş yerimde kamuda çalışmama rağmen ay çok yoruldum benimde dinlenmeye hakkım var diyip ayakkabıı çıkarıp uyumuyorum sonuçta:-)onun işi bu.uyuduğunda yada o gün yemek yapmayacaksa zaten çayını alıp ayağını uzatıp tv seyrediyor 1-1.saat bence bu yeterli yani.
sizin yerinizde olsam temizlik ütü olayını bitirirdim.sadece uyurken yemek yapmasını isterdim.zaten 1 satte bitiyor mutfağın işi.onun dışında oğlumla ilgilenmesini söyler ve kameradan takip ederdim.işe geliş saatiyle de ilgili net bir konuşma yapardım.baktınız olmuyor.geçiniz başkasına diyorum.kolaylıklar dilerim...


gulenozel

Size naçizane önerim 1 ay daha bekleyip kreş düşünmeniz (bakıcı değiştirin diyemiyorum çok değiştirmişsiniz) . Ben benzer bakıcıya (gece 11de arayıp ben hastalandım, yarın sabaha doktora randevu aldım yarın gelemiyorum diyebilen, çocuğun eline tableti veren sonra ama bak ütü yaptım diyen vb.)  çocuğum 2,5 yaşına gelene kadar katlandım sonra dayanamadım kreşe verdim. Şimdi, keşke en başta 1,5 yaşındayken verseydim diyorum.


nurhayaty

Ne diyeyim idare edin, güveniyorsanız idare edin. Çünkü inanın daha iyisini bulma ihtimaliniz oldukça düşük. Benim de kayınvalidem bakıyor ama kendisi mutfağı çok sever çocuğu mzıldatıp bize mantı börek açar her seferinde yapmayın etmeyin önemli olan çocuk desek bile sanırım yemek yapmak ona iyi geliyor:)) Bakıcınız güvenilirse çocuğunuza bir zarar vermeyeceğinden eminseniz bırakın devam etsin işine. Geç kalmasına çözüm olarak geç kaldığın saati hesaplayıp ücretinden keseceğim diyebilirsiniz. Belki bir uyarı olur. 


bellroad

arkadaslar ben kendisinden hic is istemiyorum yalnıs anlasılmasın. eline toz bezi alıp silmisliği yoktur, istemiorum zaten.

sadece oglanın yemegi camasırı utusu diye anlastık. ama onları bile cocuk uyanıkken yapması garibime gidiyor. uyuyunca dinlenebilmek icin o uyanıkken hep mutfakta. bi de surekli kek pogaca tatlı vs yapıor bize, istemediğim haldecerenkrm

kek poğaca tatlı için, biz kilo almaya başladık o nedenle lütfen yapma, senin işin sadece oğlumla ilgilenmek, o uyurken tüm işleri yapmanı istiyorum vs diyerek görevlerini tekrar tanımlarsanız belki işe yarar. Maalesef ev ortamı olduğu için insanlar kendilerini işte değil de, evde hissediyor.


guta

Yemek yapmak, ütü yapmak çocuk bakımından daha kolay, o yüzden kolaya kaçıyorlar maalesef. O zaman siz kesin bir şekilde kek kurabiye istemediğinizi, zaten yiyemediğinizi, ziyan olduğunu söyleyin. Benim bakıcılardan anladığım şu. Bu kişilerle çok açık konuşmak lazım. Senin görevin çocukla ilgilenmek, şu saatte geleceksin, bu saatte gideceksin. Şunları yapmanı istemiyorum gibi. Eğer biraz yuvarlak konuşursanız (siz öyle yapıyorsunuz demiyorum), onlar hemen işlerine geldiği gibi çeviriyorlar.


iflah_olmaz

o zaman arkadaşlarında dediğin gibi kesin bir görev tanımlaması yapın.bizim ki şu şekilde mesela
saat 7 :15 de geliyor hemen kahvaltısını hazırlıyor en geç 08:15 de kahvaltı işi bitmiş sofra toplanmış oluyor.saat 10 a kadar oynuyolar zıpluyolar resim kitap okuma puzzle her neyse .saat 10 gibi meyvesini veriyor ve 11 gibi yatırıyor.sabah çok erken kalktığı için bizim uykumuz saat 11-13 arası.

uyuduğunda yemek yapıyor, akşamdan astığım çamaşır varsa onların toplayıp zamanı kalırsa oturup tv.izliyor.(genelde kalmıyor:-)
13:00 gibi uyanıyor oğlum 14:00 e kadar oynayıp yemek yiyorlar.saat 17:00 gibi yoğurdunu yediriyor.zaten akşam 5 buçukta da ben geliyorum.kısacası oyun+yemek yedirme+uyutma şeklinde bir düzenimiz var.
böyle bir rutin oturtabilirsiniz sizde.açıkca pasta börek ütü iş vs.hiçbirşey istemediğinizi ve sadece oğlunuzla vakit geçirmesini istediğinizi net bir şekilde söyleyin.kek börek olayını da biz yemiyoruz sağlıklı besleniyoruz kilo alıyoruz vs.diyip yine istemediğinizi söyleyin.
biz en baştan net bir şekilde konuşup oğlumun düzenini anlatmıştık.bir de ben sürekli çocukla ilgilenmesi için zorluyorum.puzzle alıyorum al abla eline hadi oturun yapın bugün diyorum.sulu bpya defter alıyorum bugün öğleden sonra resim yapın diyorum.kitaplarını sabahtan seçiyorum bugün bunları oku abla diyorum.
DİYORUM DİYORUM YANİİİİ:-))hiç bir bakıcı çok çok iyi değilse zaten ne yapıcağını bilmiyor.tv.açıp çocuk yerde oynuyor onlarda oturuyolar.biraz bizim de iteklememiz gerekiyor.bellroad

iflah olmaz. benim de aklımdakş duzen hep boyle. 7.30da gelsin 830 kahvaltı sonrasında hava kosullarına gore park, park donusu dus sut ve uyku, kalkınca oyun yemek oyun seklinde. ama kiz surekli bisiler yapmak istior dediğiniz gibi mutfak isi daha kolay geliyor olabilir. ben cocuk bakarken birebir surekli cocukla ilgilenme, arada paralel zaman gecir, kendi kendine oynasın dediim icin herhalde arada yaptıgı ise onu da ortak ediyor, eve geliorum bak annesi biz kek yaptık diyor.


iflah_olmaz

hadi gel senle bir kahve içelim diyip karşınıza alıp oturtmanız LAZIM.madem evde bir büyüğünüzde var gelebilecek o çocukla ilgilenirken siz  güzel güzel konuşun.

kamera çok önemli bir nokta.takip etmeye devam edin.baktınız anlamıyo bu şartlarda devam edemeyeceğinizi söyleyin.yeni bir bakıcı bulun.yapacak bişey yok kreş diyen olmuş ama bence kreş için min. 3-3.5 yaş.o da çok zor da kalınmadıkça.Cevaplamak için Üye ol