sizin bebişiniz de böyle mi?

ozdenin_oykusu soruyor: 4

merhabalar arkadaşalr.bu hafta ne çok sorum,ne çok sorunum varmış.biz ek gıdaya başlayalı 1 ay oldu.ama kızım kaşıkla beslenmeyi hala sevmiyor.çok nadir sıkıntısız yer o kadar.onun dışında ne verirsem vereyim hep bir huzursuzluk.bazen d eağzını zor açıyor ama reddetmeden yiyor.bazen çok ağlıyor.bu arada en sevdiği sabah kahvaltısı.oyun,şarkı,sohbet vs. vs . vs neler denedim neler...siz de durumlar nasıl?ya da yaşayıp geçirmiş olan var mı?
P.S. siz olmasanız ben ne yapardım

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ediluj

efekemal de keyfine göre davranıyor,şarkılar şaklabanlıklar,(sabah kahvaltısında minimini bir kuşu 10 kez söylüyorum bazen)birde istemedimi ağız kenetlenir eliylede güçlü bir şekilde kaşığı ittiriyor..inat benim oglum.. ısrarcı davranmıyoruz sıkmıyoruz ama boyle sabır sanırım..eski ek gıda deneyimleri olan annelerin yazılarını okudum hemen hemen cogu bebek ve anne bu süreci yaşıyor..Annelik demek sabır taşı olmayıda gerektiriyor sanırım:)


asna

9. aydan önce ek gida adina cok birsey beklemeyin, yutmasini, gevelemesini ögrensin yeter, anne sütü haricinde tadlarin oldugunu bilsin, ilk bir yil anne sütü / muadili temel besindir,

sevgiler...


ozlemdevrim

Merhaba Özden,
Asna nın dediği gibi ilk 6 ay sadece anne sütü (istisnalar olmakla birlikte), 6-9 ay öncelikli anne sütü, diğer gıdalar tamamlayıcı olarak veriliyor, bir de tatları tanısın, yutmayı öğrensin diye, 9-12 ay arası ek gıdalar biraz daha artırılabilir..1 yaş sonrası bile anne sütü alması günlük alması gereken enerjinin %30 unu karşılıyor..Ben ek gıdaya gayet acemice başlayıp, sonradan aklı başına gelenlerdenim. Temel prensip ASLA ZORLAMAMAK!! Ben yaptım ve sonuç ağız kilitleme oldu. Neyse ki temek bir davranış sorununa dönüşmeden ben kendimi değiştirmeyi kısmen de olsa becerebildim :)Daha yeni "Çocuğum Yemek Yemiyor- Carlos Gonzales" isimli kitabı okudum. Keşke ek gıda öncesi okusaydım diye de içimden geçirmedim değil..Mutlaka al ve oku, çok faydalanacak ve rahatlayacaksın:) Kolay gelsin..


ozdenin_oykusu

jülide,asna ve özlem fikirleriniiz paylaştığınız için çok teşekkür ederim.tavsiyelerinizi dikkate alacağım.en çok da sabır kımını.biz mecburi ek gıdaya geçenlerdeniz :(.elimde olsaydı 2 yaşına kadar anne sütü veriridim.ilk 4 ay anne sütü ile besledim ama emzirmedim :(Cevaplamak için Üye ol