ana kucağı ve oto koltuğunu arabanın ne tarafına bağladınız?

Tunam10 soruyor: 10

Bugün bir arkadaşım ana kucağını da oto koltuğunu da sürücünün arkasına bağlanması gerektiğini söyledi. Bunun nedeni de sürücünün refleks olarak kaza anında kendini koruyacağından en güvenli noktanın orası olduğunun tespit edilmesi imiş. Ama bu seferde bebiş seni rahat göremediği için huzursuz oluyormuş. Siz ne yaptınız?

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


senayc

sürücü koltuğunun arkasında değil,  yanında,cam kenarında.


Ozgeerdogan

Ben arka ortada kullandım.Göz ile kontrol etmem mümkün olduğu, yanlardan gelecek darbelerden korunaklı olduğu ve bebeğim beni rahat görebildiği için. 


Tunam10

burda hangi konumda olacağında önemli sanırım. arabayı sen mi kullanacaksın yoksa eşin mi?
bir de dikiz aynası varmış. bebeği görebilmek için.


khan

Yan darbelere karsi da en korunakli yer oldugu icin arka orta en dogru yer diye okumustum. Biz arka sagda kullaniyoruz oto koltugunu, kallavi oldugu icin yeri sabit ve ortada isofix yok. Ana kucagini genellikle yine arka sagda ama her yerde kullandik. Arka saga koyup cikarmasi daha kolay, o kesin.


Tunam10

evet yan darbeleri düşününce ortaya koymak akıllıca. arka orta'nın önünün boş olması sorun olmuyordur değil mi. Sonuçta koltuk arabayada bağlanıyor.Kuzeytu

Kuzey dogdugunda bizinm arabamız doblo idi ve sadece sagdan arka kapı vardı. Kapının hemen onune koyamayacagımız için sol arkaya koyduk ana kucagını ama benim de bildigim sag arkadır. Simdi 4 kapı arabaya geçtik ve anakucagını sag arkada kullanıyoruz. Sag arkanın genellikle kullanılmasının sebebini bilmiyorum ama arabayı anne kullanacaksa dikiz aynası çok işe yarıyor. Dikiz aynasını da en güzl anakucagı sag arkadayken kullanabiliyorsun. Hatta bizimki uzerinde hayvanlar falan olan muzik çalan bir ayna. Araba kullanırken dikiz aynası sart bence sonucta bebegi gormen lazım.


Tunam10

vay ilerde araba kullanırken işe yarıyor yani. çok mantıklı hilal:))daha bebekken hevese gelmesin.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben de arka orta koltuğun en güvenli yer olduğunu okumuştum ama sağ ve soldaki isofixlerin orta taraflardaki isofixleri standart ölçüde olmaz sanırım. Bir de bizim aracımızda (polo) orta koltuk hafif kabarık.

Biz doğduğundan beri arka sağ yani sürücü değil de yolcunun arkasındaki koltuğu kullanıyoruz. Hala geriye dönük gittiği için zaten yüzünü görmeden kullanıyoruz, sanırım alıştık doğduğundan beri böyle olduğu için.

Alıp koymak sağ taraftan çok daha güvenli ve kolay oluyor.Tunam10

damla da geriye dönük koltuktan bahsetmişti. bu konuda enteresan aslında. damlanın anlattıkları çok mantıklı geldi ve akşam eşime de anlattım. meraklıdır böyle fizik kurallarına. ben da araştırayım dedi. siz neden geriye dönük tercih ettiniz? bir de her marka oto koltuğu o şekilde kullanılabiliyor mu ırmak?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Çok az markanın grup 1 oto koltuğunda geriye dönük takılma imkanı var, neredeyse hepsi (özellikle ülkemizde satılanlardan bahsediyorum) ileriye dönük takılıyor.
Ben de Damla sayesinde haberdar oldum geriye dönük grup 1 oto koltuklarından. :) Sonra firmaya siparişimi verdim, burada da yazan birçok anne gibi. Ve 13,5 aylıkken işte oto koltuğumuz geldi ve anakucağımız emekli oldu. :) 4 yaşına kadar geriye dönük oto koltuğu kullanıcaz. Hem arka camdan etrafı izliyor, yan camdan görüş açısı da epey iyi. :) Kızımız da anakucağından terfi edeceği zaman ona da aynısından alıcaz inşallah. :)Cevaplamak için Üye ol