30 aylık oğlum kekelemye başladı..... acil yardım

kuzey_simal soruyor: 6

4 ay önce tayinim urfaya çıktı. oğlumu kreşe verdik.ama istemeyerek krele gidiyor ve gelincede mutsuz. (bu arada kreş saatlarinde orada sorun çıkarmıyormuş).babamız bizden ayrı.bu arada 9 aylık kızım var. oğluirden ayaklaşık 1 ay önce  akıcı konuşurken birden kekeleyerek konuşmaya başladı. belli bir harfe takılı kalmıyor. genellikle cümlenin ilk kelimesinde takılıyor. son bir haftadır da kelimeyi çıkaramayınca susmayı tercih ediyor. ayrıca bildiği birşey dahi olsa bilmem diyerek geçiştiriyor. burada bana yardımcı olabilecek herhangi bir uzman yokkk. netten okuduklarımla çoçuğuma yardımcı olmaya çalışıoruz. ne yapmalım yatrdımcı olursanız sevinirm.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


vasilye

Çok klasik gelebilir ama babasından ayrı olduğu için olabilir mi acaba?...


kuzey_simal

valla artık nedenlerini aramaktan çokk çözüm bulmaya çalışıyorumm


Sanemm

Gittiği kreşteki eğitmenlerin tavrından olabilir, ''soru sorması üzerine kızılmış'' olabilir. Cümlenin başına girerken bu nedenle tedirginlikle kekeliyor olabilir (yine kızılacak hissi), sorulan sorulara bu nedenle ''bilmiyorum'' diyor olabilir...


fyzkss

inan sadece senin için kaydoldum ve yazıyorum..çok zor bir durum olduğunu biliyorum.aynı şeyleri biz de yaşadık çünkü..umarım şimdiye kadar atlatmışsınızdır..yine de paylaşmak istedim seninle bildiklerimi..benim oğlum da korkuyla başladı kekeleme..çok zor bir süreçti.olabildiğince rahat bıraktık onu.kendine zarar vermedikçe her şey serbest..konuşmasını asla bölme.bırak tamamlasın kelimesini..onu sakın uyarma,ona kızma..her şey normalmiş gibi davranman çok önemli..olabildiğince rahat hissetmeli kendini..kelimeleri heceleyerek söylemen işe yarıyor,konuşmayı kolaylaştırıyor..ve zor da olsa unutma bu geçici bir süreç,geçicek..erkek çocuklarında 2,5-5 yaş arası görülme olasılığı fazla..umarım atlatmışsınızdır simdiye kadar..Allah yardımcın olsun canımbenim..


fistikcik

Nedenlerini aramadan sorunu çözemezsiniz ki...

Yazdıklarınızın tamamı (kreşe istemeyerek gitme, orada mutsuz olma, yeni bir kardeşinin olması -üstüne üstlük kardeş ve kreş olayının aynı döneme denk gelmesi, yani "kardeş geldi evden postalanıyorum" diye düşünmesi, babasını özlemesi, sizin tek başınıza tüm bunlarla uğraşırken yaşadığınız yorgunluk ve gerginlik vs...) onun için olumsuz bir tablo oluşturuyor.

Her çocuk zor durumlarla farklı ölçüde ve yollarla başa çıkar. Ama bu kadar olumsuzluk oğlunuza fazla gelmiş gibi görünüyor. Elbette bu durumu bir uzman daha iyi değerlendirir, ama anlattıklarınız bende bu yönde bir hissiyat oluşturdu.

Urfa'da mutlaka bu konuda bir uzman vardır (Orada yoksa Diyarbakır'da vardır). Mutlaka bir uzmana danışın, ama bu arada varsın bir süre kreşe gitmesin oğlunuz. Siz de durumu gözlemlersiniz.


fistikcik

Bakın Urfa'da şu kurum kekemelikle ilgili bilgi alabileceğiniz bir yer gibi görünüyor :
http://www.urfaram.gov.tr/?pnum=19&pt=KEKEMEL%C4%B0KCevaplamak için Üye ol