Eşler arası para tartışması

nryrdgn soruyor: 3

Merhabalar, sorumu sormadan önce sizlere biraz kendimizi tanıtayım dedm. Eşim ve ben üniversitede tanıştık, ve yaklaşık 3,5 sonra imam nikahımızı kıydırdık. Düğünümüz için hazırlık yapıyoruz. İkimizde 23 yaşındayız. Yurtdışında yaşıyoruz (ben 17 yıldır, eşim ise 5) kendisi bir iş fırsatı buldu ve başka bir ülkeye geçiş yaptı, aramızda 6 saat fark var bazen bu çok yıpratıcı olabiliyor. Vize işlemlerimi bekliyorum o yüzden farklı ülkelerdeyiz. Ben bulunduğum ülkenin küçüklüğünden dolayı çalışamıyorum, iş fırsatı malesef yok. Babamın ve bazende eşimin gönderdiği para ile yaşantımı sürdürüyorum. Eşimle nikahomızdan sonra bir konuşma geçti aramızda ve bana her fırsatta destek olacağını, çekinmemem gerektiğini söyledi. İçimi rahatlattı, çünkü ben hedap ödeme konusunda bile çok kasılır utanırdım. Erkek kardeşide artık onunla orada yaşıyor. Ailesi bana koli koli hediye ve para gönderdi beni kızları olarak gördüklerini, çekinmemin gereksiz olduğunu dile getirdiler. Bu ay babam biraz sıkıştığını ve aylık masrafımı eşimin ödemesini rica etti benden. Bende durumu eşime anlattım, o kadar bağırdı o kadar büyüttü ki olayı. Neymiş ben ondan çok para harcıyormuşum, koskocaman evde mi oturulurmuş, yurtta yaşamalıymışım. Bu neymiş böyle zaten dünyanın yükü üzerindeymiş. Şöyle söyleyeyim sizlere: kendisi aylık 3500 dolar alıyor. Bana göndermesini istediğim bir aylık masraf ise 500 dolar ve babam sadece bir aylı rica etti. Ağza alınmayacak cümleler söyledi. Kalbimi o kadar kırdı ki saatlerce ağladım. Gönderirim ama baban bana öder geri dedi. Bende yaşadıklarıma inanamıyorum, sinirimden senden nefret ediyorum dedim telefonda ve bana pişman olmalısın dediklerine şükretmelisin benimle olduğun için dedi. Ne yapacağımı bilmiyorum 🤷��‍♀️ lütfen yardımcı olun.. iki gündür konuşmuyoruz. Birilerine muhtaç olmak istemiyorum ama elimden bir şey gelmiyor. Ki bu muhtaçlık olamaz eşiyim ben onun..

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


uykudanonce

Ben de sizin yerinizde olsam çok alınır ve tereddütte kalırdım.  Biriyle birlikte olmasam yine o  ülkeye gider miydim, benim için en iyi iş fırsatları nerede diye düşünürdüm. Düğünü de erteler önce işimi elime almaya bakardım.


ayberke

Okuyunca şaşırdım şahsen.Madem eşisiniz siz neyi paylaşıyorsunuz o neyi paylaşıyor yaşamda.Eşiyseniz sizin masraflarınızı babanız mı karşılamalı yoksa eşiniz mi? İlk seferde bile sorun çıkarması bence çok büyük sorgulamaları gerektirir.Tüm kadınların kendi ayakları üzerinde durabilme becerisi olmalı ki boyun eğmek idare etmek durumunda kalmasın.

Genel hayatın gidişatına uymayan davranışlar ileride mutlaka size sorun olarak geri dönecektir.Bu nedenle idare etmek aman sorun çıkmasın diye önemsememek ileride keşke demenize sebep olacaktır .Nacizane tavsiyem dünya görüşüne inandığınız adabı müaşert genel kabul görmüş gelenek ve göreneklerimizi ciddi ciddi bilen yaşlı bir yetişkinden görüş almanızdır.Eminim ki size yol gösterecektir.


Desario

Eşinizmiş artık, hakaret etmek istemiyorum. Durumunuz tam tersi olsaydı o ne yapardı? Sizden para istemesi gerektiğinde nasıl davranır, böyle bir tepkiyle karşılaşsa nasıl tavır alırdı? İnsanlar birbirinin aynısı davranışları göstermezler ama eşlerin davranışları birbirine denk olmalı. Eşinizin davranışları bana uymasa da benzer tavırlarla karşılıklı uyumlu bir ilişki yürüten insanlar da tanıdım. Ama bence bu evlilikten, paradan çok karşılıklı saygı meselesi. Cevaplamak için Üye ol