Uyku Rutini Bozuldu!

Damlanin_Annesi soruyor: 6

Aşı yapalım yapmayalım derken kızım bakıcı yoluyla domuz gribi oldu.
Bugün tam bir hafta olacak. Dr'u kreşe gitmiyor diye aşıyı önermemişti ama olabiliyor gördüğünüz üzere.

Neyse zor bir hafta geçirdik, ama şükür şu an iyi. Eski düzenine dönüyor gibi yalnız gece uyku rutinimiz tamamen alt üst oldu. Eskiden banyo, müzik ve bazen de biberon ile max 30 dk içinde uyurdu ve odasına alırdık. Bizim yatakta yanında ben ya da babası varken uyurdu.

Şimdi ise mümkün olmuyor, odaya girdiğimiz anda çığlık çığlığa ağlamaya başlıyor. Hiçbir şekilde sakinleşmiyor. Sadece  salonda sallanan koltukta benim ya da babasını kucağında uyumaya başladı.
Bu şekilde uyuması sağlıklı değil malesef.

Eski rutine nasıl dönebiliriz? Önerileriniz bekliyorum... 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Berna

Geçmiş olsun, eski rutine dönmeniz zaman alacaktır, hastalık oğluma hep huy değiştirtmiştir.  Bazen hastalık en uyumlu çocuğu bile uyumsuz yapabilir. Onun sarılıp sarmalanmaya ihtiyacı var anlaşılan. Ben böyle zamanlarda onun istediklerini yapıp çok küçük dönüşlerle eski rutine dönerdim. Örneğin uyku saatini değiştirdiğinde, eskiye dönmek için her gece 15 dk geri alırım.


Damla

Büyüklerin bir sözü var, "hastalandığına yanmam huyu değişir". Doğru gerçekten de.

Hazır bozulmuşken odasında uyutmaya alıştırma fırsatı olarak değerlendirebilirsiniz öyle bir niyetiniz varsa. Sallanan koltuğu onun odasına alıp, bir süre sarılıp,  sonra yatağına geçirip, yanında oturmayı deneyebilirsiniz. Koltukta sarılma süresini başta daha uzun tutup yavaş yavaş kısaltabilirsiniz. Eğer yatağın yanında oturup ona dokunabileceğiniz şekilde parmaklıksız bir yatak ya da yer yatağı gibi bir yataksa daha kolay olacaktır.


YesilAnne

Çok geçmiş olsun. Belkide hastalık dönemi boyunca o odada bakımını yaptıysanız, iyileşme sürecinde geçirdiği zorluklar hala bişekilde hasızasında olabilir. Buyüzden odaya girdiğinde huzursuzlanıp ağlıyo ve koynunuzda uyumak isteiyor olabilir. İllaki sizin odanızda yatması gerekiyorsa malum kış nedeniyle; belki odaya ufak tefek değişiklikler getirebilir,ışık düzeniyle oynayabilir yada tamamen odanın düzenini değiştirebilirsiniz.
Ama elbetteki en doğrusu Damla'nın da yazdığı gibi fırsat bu fırsat odasında yatırmaya başlamak.


Damlanin_Annesi

Tamamıyla düzelmesede rutine girmeye başladı yine.
Kendi yatağında henüz uyutamıyorum çünkü parmaklıklı ve başında beklemem gerekiyor.

Yalnız bizim odada sakinleştirip, uyku tulumunu giydirip, derin uykuya dalmadan önce yatağına koymaya başladım. Eskiden uykuya dalmasını beklerdim. Şimdi odaya taşırken gözleri açık oluyor, yatağa koyduğumda şöyle bir bakınıyor ve uyuyor.


Damla

Bence çok önemli bir gelişme.  Yatağına gözü açık bırakılması, gece uyandığında kendi kendisine geri dalmasını da çok kolaylaştırıyor. Çok sevindim.


Ozge

Cok gecmis olsun.Cevaplamak için Üye ol