Uykusuzluk tak etti.

anneoldum soruyor: 10


 Merhaba arkadaşlar.Defalarca sorulmuş bir soru ama benim sorunumla alakalı bir şeye rastlamadım.Oğlumun bir sıkıntısı mı var çözemiyorum.Artık psikolojim bozulacak eşiminde benimde :(.Ahmet Yiğit son 3 haftadır gece 11 de yada 12 de kalkıyor ve 3 - 3 bucuğa kadar uyumuyor.Huy oldu bu uyutmaya çalışıyorum geri ayakta sallayarak uyumaya alışkın biraz dalacak gibi oluyor ama uyumuyor.Sonra uykusu acılıyor aşırı bir oynama hali oluyor.Hiç yorulmadan saatlerce oynuyor.Artık uyku bize tak edince çok zor bir şekilde uyutuyoruz.Ne olduğunu anlamadık.Azıları kabarmış ama dişten desek çok aktif hiç diş ağrısı çekiyormuş gibi değil.Gündüz uykuları iyi zaten gecede geç yattığı için sabah 10 da 11 de kalkıyor.Belkide gündüz çok uyuduğu için uyumuyor diye düşünebilirsiniz.Ama az uyutmayı da denedik sonuç aynı.Ne olur bir akıl verin sorun ne olabilir ve neler yapabilirim.Aç değil çay denedim içmiyor.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


atesbocegi

Aynı sorunu aynı dönemde oğlumda yaşadım gece uyanır sabah erken saatlere kadar oyunlar oynamak ister gece kuşu gibi evde fır fır döneriz uyutmaya çalıştıça ters tepkiler alırız  İlk önce bu durumun geçici olduğunu kabullenmek gerekiyormuş ben o dönem bunu anladım ama sabah işe gidecek biri olarak biraz geç algıladım sanırım sonra eşimle bu durumu konuşup çözüm yolları ararken bir gece ışıkları hiç yakmadan oynamaya başladık ve ona sürekli gece olduğunu herkesin uyuduğunu söyledim hadi gidelim yataım bizde deiğimd ehop yatmaya başladı kısa süre sonra sadece süt içmek için kalkmaya başladı bilemiyorum ama kararlı bir şeklide ışıkları açmadan oyunlar oynayın bundan sıkılabilir en azından kolay bir yöntem demekten zarar gelmez :)


ketrin

bebekler sandığımızdan daha zeki ve bu zekalarını bazen muzurlukla bizleri çileden çıkarmak için kullanabiliyorlar. Kızım Alya 16 aylık bizimde 12 aydan sonra böyle inatlaşma dönemlerimiz oldu geçmişte değil ne yazıkki:( ama kendi içinde bir düzene oturttum. herkes bir bebeğin akşam 11 de uyumasının geç olduğunu söylesede kızım her akşam 11 de uyur gece uykuda bieronla su ve süt veririm uykuya devam eder ben sabah işe giderken uyanır tekrar süt veririm annem bakıyor ve diyorki 11 den önce uyanmıyor:)) yani bir nevi akşam 11 ertesi gün öğeln 11 12 saat uyku gece için. ama önceleri dediğiniz gibi 11 de sallamaya başlardım tam uyudu diye yatırırken gözlerini açar kahkalarla gülerdi. ellerime vurur direnirdi. bu savaş gece 2 ye hatta 3 e kadar sürerdi. çoğu zzman ağrısı falan var sanarak fitil verirdim o biraz uyutrdu yavrumu sonra vermedim. çayları denedim olmadı. ama bir keresinde doktora danışarak ataraks şurup verdim birkaç gece. sonra sanırım alıştı o uyku düzenine her akşam direnmeden yada daha az direnerek uyku sorunumuz çözüldü. bu belki ataraks sayesinde olmadı bir dönemdi geçti belkide ama o şurubu sadece iki akşam toplamda bir çay kaşığı kadar kullandım. ogün bugün uyku konusunda çok rahatsızlığım olmadı. yoksa delirecektim az kalsın. o yorgun beden ve beyinle işyerinde çıldıracak gibi oluyordum. ama bör dönem geçiyor. doktorunuza bir danışın ataraksıda sorun ne diyecek ona göre hareket edin. sevgiler, sabırlar ve sağlık dilerim.


anneoldum

 Demekki aynı dönem oluyormus haklısınız ama dayanmak gercekten cok zor olmaya basladı.Oturup ağlıyorum gece yarısı oda bana bakıyo ve oynamaya tam gaz devam ediyor.Zaten bu dönemi yaşamıssınız beni en iyi siz anlarsınız.

 
 Ateşböceği ışıkları kapatmayı deneyeceğim ama bizimki bundan hiç hoşlanmayacak gibi geliyor :).Geçici olduğunu kabullniyorum hatta her aksam yatırınca eşime bu gece uyanmayacak diyorum ama hep hayal kırıklıgıyla karsılasıyorum. 
 
Ketrincim ilaca karsıydım ama artık çok mecbur kaldım dr a danıstık oda bizim caresizliğimizi görünce ilk etapta 5 gün spazmoparalgine verin dedi her gece yatmadan hala uyanmaya devam ederse ataraks dedi.Bugün baslayalım diyoruz ama bilemiyorum çok kararsız ve çok çaresizim.Allah başka dert vermesin ama bu bile bizi mahvetti.Yardımlarınız için tesekkürler.


ketrin

rica ederim canım. çaresizliğini anlıyorum ve haklısında. bende başta ataraks lafını duyunca ne oluyoruz demiştşim ama 1 yada 2 kerenden bişey olmaz merak etme dedi doktor. bazen çaremiz kalmayınca istemesekte hem bizim hem onların iyiliği için yapıyoruz mecburen. sende aklına yatarsa dene bakalım. Allah daha büyük sıkıntılar göstermsin


Sanemm

Sil baştan bir uyku saati düzeni oluşturun. Gece kalksa da, az uyusan da uyanması gereken saatte uyandırın.


O aylarda şöyle bir liste oluşturulabilir.

Sabah 7-8 arası kalkar.

Tek uykuya geçmişse 11.30'da yatar 14.30'da kalkar.

18.30 - 19'da da akşam uykusuna yatar.

Saatler arasında yarım dakikalık bile oynama yapmadan, uyuyorsa bile uyandırın derim. Saatinden önce uyumak isterse de uyutmayın, uyumasına müsaade etmeyin.

Gece uyandığında iletişim kurmayın. Uyutmaya çalıştığınızda o odasında uyanık kalmak isterse kalsın ancak oyuncak olmasın.

Tavsiyem odasına yere bir yatak atın. Bir akşam siz diğer akşam eşiniz şeklinde uyandığında ve uyumak istemediğinde odasına gidin gece lambasını yakın, yatağından çıkmak istiyorsa yatağından çıkartın ve siz yerdeki yatakta uyuyun. Etrafta oynayacak oyuncak, ona zarar verecek nesne olmayınca biraz ağlar mırıldanır ve yanınıza gelir. Ancak kati suretle iletişime geçmez, devamlı gözleriniz kapalı uyuduğunuzu görürse bu saatte uyunması gerektiğini anlar. Bu şekilde 1-2 haftada sorun kolaylıkla çözülür.anneoldum

 Sanem ve balköpüğüm tavsiyeleriniz için teşekkürler.Bırakıyoruz kendi kendine oynuyo zaten yatak odasında ama eğer ilgilenmezsek ağlıyo bağırıyor.Kendi kendine oynarkende uykusu gelse dahi ben uyutmak zorunda kalıyorum çünkü çok mızırdıyor.Uyku düzenini oturtamadık çünkü anneannesi bakıyor ve sabah kaldırıp oraya götürüyoruz.Annem gelemez bakmaya.2 ev olunca da uykusu değişiyor.Küçükken böyle diğildi ama büyüdükçe etkiliyor sanırım.Balköpügüm kabızlık sorunumuz yok bol bol da su içiyor.Tekrardan tesekkür ederim....


neretva

Çok katı bir tavır alıp asla ışık açmamayı, odasında onunla oturmayı ama belli cümleler dışında konuşmamayı deneyebilirsiniz. Bu cümleler, ''uyku vakti, haydi kapat gözlerini'' gibi olabilir. Lafları uzatmadan ve fazla duygu (olumlu-olumsuz) göstermeden. Gece hayatın devam edebileceğini yani oynayabileceğini öğrenmiş bir şekilde. Evet geçici bir dönem ama dikkat etmezseniz mesela odasından çıkarırsanız, onunla oyun oynarsanız, yemek verirseniz kalıcı olabilir. Aaa gece de oynanıyormuş deyip bunu huy haline getirir. Bu işin geçici olarak kalmasının yöntemi, gece sıkıcı olmakta. Sıkıcı olmalısınız, ağlamak da yok, göz teması da yok, dil dökmek de yok. Mesaj kısa ve net: gece uyunur. Işıklar kapalı halde yere bir döşek serin ve onun odasında uyuyun. Sizi görsün. Bağıracak, zıplayacak, hiç tepki vermeyin. Ama bu katı tutumu istikrarla 3 gün değil, 10 gün uygulamanız lazım. Yine uyanabilir ama belki su içip uyur. Gece yatmadan ne yiyor? Öğleden sonra meyvesuyu, tatlı, muhallebi vermemeye gayret edin. Yine öğleden sonra mümkünse tv izlemesin. Yatış saati kaç? Yani kaçta uyuyup da 12'de uyanıyor?

Çocuklarda herşey -iyi de kötü de- geçici. Bu da geçecek inş.


anneoldum

 Sevgili neretva

Önceleri gece uyurken saat 9 bucuk en gec 10 da gece uykusuna gecerdi.yatmadan evvel gece maması(kasık) yedirip yatırıyordum.1 defa gece emerdi simdi onuda kesti.Su içer uyanınca.Uyku düzenimiz bozulalı beri 9 da-olmadı 10 bucukta en gec 11 bucukta yatırıyorum.Yatma saatine göre 9da yatasa 11de 10 bucukta yatarsa 12 bucukta veya 1de uyanıyor.Gündüz uykularıda aksadı kimi zaman 2 uyku kimi zaman 3 uyku uyuyor.Dedimya düzen iyice bozuldu gece uyusa sabah 2 uykuyla yetinecek ama gece uyumadıgı için gündüzde uyuyor ve geceye uyku kalmıyor.Gündüz uyumasa bile gece uyandıgıda oluyor.Anlayacagın hepsini denedim ama 1 arpa boyu yol gidemedik.Gece ben oynatmam zaten kendi kendine oynar babası oynatır yada zaten gece uyumayınca aşırı enerjik oluyor.Ben genelde çok stres oluyom ve yanında uyuklamakla meşgul oluyorum dayanamıyorum çünkü.Birazda huy edindi sanırım.Ama engel olamadık buna :(osssem

siz yenimi iş başı yaptınız düzeni bozuldu diyorsunuzya ?gündüzleri sizi göremediği içinmi böyle yapıyor acaba diye aklımdan geçti.?


lalena

cevapları tam okuyamadım ama bızde benzer seyler yasadıgımız ıcın paylaşmak istedim. bu aylarda oyun ve yurume faslını bıraz abartıyorlar. yenı yurumeye basladıgında gece kalkıp dırek kendını yere atıyordu yurucem dıye tutturuyordu. ilkin dısı acıyor dıyıp memeyle sakınlestırmeye clıstım. halbukı gece emzırmelerıne son vermek ıcın o kadar ugrasmıstım. bu seferde gece emzırme olayını hortlattım. velhasıl cok hassas dengelerı var sanırım.

mesela az yorulunca az oyun oynayınca uyumuyo. cok yorulunca cok uyarılınca(gezme vs...) da uyumuyo. bazen bu anlar krıze donusuyo. cunku uyumak ıstıyo bı taraftandan da uyuyamıyo modunda.

sonradan su yontemı kesfetım. kahkaha atmasını saglıyorum. gıdıklamaca falan. bazen severken dozu kacırıyorum poposunu etını sıkıyorum. eren buna alısık. ama krız anında bı yandan erene masaj oluyo bı yandan sınırımı atıyom dıger yandanda sevgı damarım kabarıyo. sonra rahatlıyo ve uyuyo. yoksa saatlerce emzırdım sallladım konustum yanına ayttım olmadı. bıraz kahkaha ıyı gelıyo bıze. suanda da cok uykum var cumlelerı toparlayamıyorum. dogru ızah edebılmısımdır umarım.Cevaplamak için Üye ol