Emzik aşkı, nasıl bırakacağız?

guta soruyor: 5

Merhaba,


Oğlum 18 aylık. 1 yaşına kadar sadece uykuya geçerken emzik alsa da son 6 aydır acayip bağımlı hale geldi. Gündüz yarım saat emziksiz dursa sonunda mutlaka meme diye ağlamaya başlıyor. Dışarı çıktığımız anda emziksiz durmuyor. İçimden bir ses daha kötü olmadan bir çözüm bul diyor. Azaltmanın pek mümkün olmayacağını düşünüyorum, evde olduğunu bildiği sürece ağlamaya devam edecek. Acaba ucunu azıcık kesip zevki kaçırsam mı? Yoksa 18 aylık daha küçük mü? Emmeye ihtiyacı mı var? Siz nasıl bir yöntem izlediniz? Emziği saklarsam da nasıl uyutacağım?Psikolojik olarak etkilensin istemiyorum.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


meltemy

merhaba,

kızım 24 aylıktı emziği bıraktığımızda,ben emzirme ile aynı dönemde bitirmeyeyim diye en sona bırakmıştım emziği...hani emzirme biterken ararsa emzikle oyalanır falan gibisinden.22 aylıkken emzirmeyi bitirdim kızım çok zorlanmadı ama emziğe daha çok bağlandı.ağzından cıkarmıyor olur olmadık yerde istiyor,iyice bağımlısı olmuştu biraz daha sabır 2 yaşında bırakırız derken bi akşam plansız bir şekilde canıma tak etti bu durum.oyuna daldığı sırada aldım sakladım yedekleri de sakladım hemen aynı şekilde.uyku zamanı gelene kadar aklına gelmedi ama uyku zamanı aramaya başladı ve ilk gece baya zorladı bizi, emziksiz kucağımda sarılarak onu sakileştirerek uyuttum ama sonra hemen adapte oldu yokluğuna yani bana göre ne kadar erken bıraksa o kadar iyiymiş aslında...çünkü büyüdükçe algılar daha çok açılıyor daha farkında oluyorlar herşeyin...kolaylıklar diliyorum 


guta

Teşekkürler Meltemy cevabınız için. İlk günler çok zor geçecek kesin, çok korkuyorum deliler gibi ağlar susturamam diye. Bir yandan da dediğiniz gibi her geçen gün algıları açıldığı için tepkileri çoğalıyor, beklediğimde daha da zor olabilir. Sanırım ilk önce benim hazır olmam lazım, en azından yoğun olmadığım bir hafta yapmalıyım.


meltemy

rica ederim,ilk günler illaki arayacak,ağlayacak ama haklısınız sizin hazır olmanız da önemli ama çocuklar bizden daha kolay adapte oluyorlar yeniliklere o yüzden gözünüzde büyütmeyin sakın ve dediğiniz gibi size uygun bir zamanda uygulamaya başlayın çünkü gece uyanıp aramalar,ağlamalar olabiliyor.


tiara

Ucunu kesip vermek deneyin. Yavaş yavaş kisaltin ucu. Bir süre sonra istemeyecektir


ozlmege

2 yaşında bıraktırdım..Benim oğlumda bağımlıydı,inatlaşmadan soğutmak gerekiyor..Ucunu kestim verdim ,ilk önce şaşırdı,böcekler yemiş ucunu dedim ama emmeye devam etti,biraz daha kestim ve yine böcekler yiyor dedim,1 hafta sonunda kendiliğinden bıraktı :)Cevaplamak için Üye ol