Bakıcının özel hayatına müdahale edilmeli mi?

zeph soruyor: 10

Merhabalar, 2 aylık bi bebeğim var ve bebeğim için yatılı yabancı bir bakıcı buldum. Bakıcının bebek bakımıyla ilgili ya da ev işleri vs ile ilgili hiç bir sorunu yok. Her şeyi bir kez söylemek yeterli oluyor. Bebeğe de çok iyi bakıyor. Baya becerikli yani. Pozitif. Güler yüzlü. Buraya kadar her şey mükemmel. 

Sorun şu: 29 yaşında. (Yaşının da etkisi vardır muhtemelen) biraz flörtöz gibi. 

Onu işe almak planımızın dışında gelişti. Böyle iyi cv’ye sahip bi aday bulunca kaçırmak istemedik ve planladığımızdan erken işe aldık. Ama bizim memleketlere gitme planımız vardı. Onu götüremedik. Çünkü bayram oldugu için tüm biletler tükenmişti. Evde bıraktık bu yüzden. 

Daha Türkiyeye geleli 1 hafta 10 gün olmasına rağmen bir gece taksimde bir bara gitmiş ve sabaha karşı eve gelmiş. Bunu kamera kayıtlarında gördük. 

Bir de telefonuyla sürekli instagramdan birileriyle yazısıyor . 

Şimdi sorum şu: benim ilk bakıcı deneyimim olduğu için neyin dogru, neyin yanlış oldugunu kestiremiyorum. Evinde bakıcısı olanlar, siz bakıcınızın özel hayatına müdahale ediyor musunuz? Bu anlattığım şeyler problem mi? Yoksa özel hayatına karışmamak mı daha doğru? 

İzin gününde ne yaparsa yapsın mı demeliyim? Yoksa bunlar yanlış davranışlar diyip yol mu vermeliyim? 

inanılmaz araftayım. Ne olur tecrübelerinizi paylaşın benimle. 

Şimdiden cok teşekkürler.

sevgiler

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ayazlali

Işini iyi yapıyor, istediklerinizi yapıyor, sorun yok o zaman. Biz Türkler bence sınırlarımızı hiç bilmiyoruz :-( bu dediğiniz özel hayata karışmayı herhangi bir insana yapamazsınız aslında, oğlunuz, kızınız, kocanız bile olsa, ama dediğim gibi bu toplumda bunlar normal karşılandığı için çalışaniniza karışma hakkınız var mı diye sormak lazım olmuş. Bence yok hakkınız, çocuğunuz da kendi hayatını kurunca ve sizin ekonomik sorumluluğunuzdan çıkınca ona da karışma hakkınız olmayacak.


ayazlali

Şunu eklemek istiyorum bir de, bakıcı evinize ya da çocuğunuzun yanına size sormadan birini getirirse bu onun özel hayatı değil sizin özel alanınız, bunda yüzde yüz söz hakkına sahipsiniz. Ama izin gününde ne yaptığı bence sizi ilgilendirmez.


99adetkirmizivosvos

Bakıcınız iş yerine yani evinize yabancı birisini, sizin izniniz ve onayınız dışında getirmediği sürece izin gününde ne yaptığına müdahale edemezsiniz. Ancak nazik bir uyarıda bulunarak ev adresinizi, sizi kapsayan kişisel bilgileri yabancılar ile paylaşmamasını, tanımadığı kişiler ile bir anda samimi olmasının çeşitli yönleri ile tehlike barındırdığını söyleyebilirsiniz. 


haydibebegim

Sizin evinize sevgili getirmediği sürece Şii tabiki de ilgilendirmez bakıcınin özel hayatı. .


zeph

Evimize zaten getiremez kamera sistemi var ama elinden telefonu düşürmeyip sürekli biriyle yazışıyor sosyal medyadan. Kafası telefona gömülü resmen. Bu postu yazana kadar bebek bakımıyla bu konu arasında bir aksaklık yoktu ama en son dün bir elinde telefon diğer elinde bebek vardı. Bebeği sallarken yazışıyordu. Yani işini de etkilemeye başladı sanki dün itibariyle. (Ben bile bebek kucağımdayken telefon calsa bile bakmıyorum. )Yazıştığı kişileri tanıdığını sanmıyorum çünkü Türkiyeye yeni geldi ama yazıştığı kişi Türk. Bilmiyorum , dediğim gibi yeni anneyim ve ilk bakıcı deneyimim. Bu yüzden bana mı çok garip geliyor anlayamıyorum. zeph

Buarada taksimde  bara gittiği gün izin günü değildi ve bize söylemedi gittiğini. Biz kameradan farkettik. 


babu

Prensipte arkadaslara katilmakla beraber evinizde yasayan insanin yasam tarzi eninde sonunda sizi etkileyecektir. Evinizin adresini kimseye vermemesi, calisirken telefona bakmamasi ve size haber vermeden disari cikmamasi cok onemli bence. Daha yeni baslamis, belki oturup yargilamadan sizin icin onemli noktalari konusabilirsiniz.  Onun tavrindan biraz sonrasini kestirebilirsiniz, sizi huzursuz edecek seyler yapmaya devam ederse de baska biriyle gorusursunuz. 


haydibebegim

O yanlış  tabi. Çalışırken  telefonla  ilgilenmemeli. Uyarabilirsiniz  bu konuda onu.bebisimmm

sizin yanınızda çalıştığı sürece ve sizinle olduğu saat dilimlerinde ne yaptığı elbette ki sizi ilgilendirir yapacağınız uyarılar özel hayata müdahele değildir nasıl ki biz işyerinde iş saatinde saatlerce mesajlaşamıyor kendimize özel işlerle uğraşamıyorsak aynı şey bakıcı içinde geçerlidir konuşmalı ve uyarmalısınız bence siz ona canınızı emanet ediyorsunuz siz ona özelinizi açıyorsunuz neticede ona göre davranmak zorundadır.


cancun

siz bebeğinizi emanet ediyorsunuz. bebeğiniz neden sürekli cep telefonuna maruz kalsın. Bebekle iletişim kurması gerekirken elinde telefon başka insanlarla görüşüyor. öz bakım veren kişinin birebir dikkatinin ilgisinin sevgisinin bebekte olması lazım. ben başka aday aramaya başlardım diğer özellikler sebebiyle genç ve flörtöz zaten benim çok başım ağrıdığı için direk 35 40 yaş evli barklı çocuk okutan ailesinin ihtiyacı olan insanları bulmanın önemli olduğunu birçok tatsız tecrübe sonucu öğrendim. benzer bir hatam var. çok yalan dolan var. o yüzden her zaman temkinli olmak ve özel hayat vs size yanlış gelen bir şey varsa müdahale edin. en değerli varlığınızı emanet ediyorsunuz. Cevaplamak için Üye ol