Bakıcının özel hayatına müdahale edilmeli mi?

zeph soruyor: 6

Merhabalar, 2 aylık bi bebeğim var ve bebeğim için yatılı yabancı bir bakıcı buldum. Bakıcının bebek bakımıyla ilgili ya da ev işleri vs ile ilgili hiç bir sorunu yok. Her şeyi bir kez söylemek yeterli oluyor. Bebeğe de çok iyi bakıyor. Baya becerikli yani. Pozitif. Güler yüzlü. Buraya kadar her şey mükemmel. 

Sorun şu: 29 yaşında. (Yaşının da etkisi vardır muhtemelen) biraz flörtöz gibi. 

Onu işe almak planımızın dışında gelişti. Böyle iyi cv’ye sahip bi aday bulunca kaçırmak istemedik ve planladığımızdan erken işe aldık. Ama bizim memleketlere gitme planımız vardı. Onu götüremedik. Çünkü bayram oldugu için tüm biletler tükenmişti. Evde bıraktık bu yüzden. 

Daha Türkiyeye geleli 1 hafta 10 gün olmasına rağmen bir gece taksimde bir bara gitmiş ve sabaha karşı eve gelmiş. Bunu kamera kayıtlarında gördük. 

Bir de telefonuyla sürekli instagramdan birileriyle yazısıyor . 

Şimdi sorum şu: benim ilk bakıcı deneyimim olduğu için neyin dogru, neyin yanlış oldugunu kestiremiyorum. Evinde bakıcısı olanlar, siz bakıcınızın özel hayatına müdahale ediyor musunuz? Bu anlattığım şeyler problem mi? Yoksa özel hayatına karışmamak mı daha doğru? 

İzin gününde ne yaparsa yapsın mı demeliyim? Yoksa bunlar yanlış davranışlar diyip yol mu vermeliyim? 

inanılmaz araftayım. Ne olur tecrübelerinizi paylaşın benimle. 

Şimdiden cok teşekkürler.

sevgiler

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


ayberke

Tabiiki özel hayat bizi ilgilenditmez diyeceğim ama bu yabancıları çalıstiran pek çok işketmede ve işletmemizde gördükki malesef çok rahatlar.Evli olup olmadıkları hiç önem arzetmeksizin genel bir normkarı yok.Tekefonlarda devamlı birileri ile görüşurler.50 tl fazla para veren yere aninda giderler ve gittiler.Çok gördük.İyi insan olması genel kabul görmüs ahlak normkarina bence sahip olmasi gerekir


Asozen

Sınırları baştan çizmekte fayda var. Telefon önemli bir detay. Mesai saatleri içinde acil bir durum olmadığı sürece telefon- sosyal medya yasak olmalı bence. Bebek uyuyordur, bakıcının başka da işi yoktur, tabi ki telefona bakar 10-15 dakika. Ama kucağında bebek varken kabul edilemez bir durum benim açımdan.

Genç insan, gezmek, eğlenmek, flört etmek tabi ki hakkı ancak, evinizde yatıp kalkıyor. Dışarıda sizinle ya da aile hayatınızla alakalı kuracağı bir cümle bile size zarar verebilir. Benim bundan önceki yardımcım çok iyiydi, çocuklara şahane bakardı, titizdi vs ama öyle boş boğazdı ki, bu huyu beni defalarca zor durumlarda bıraktı. Evdeki özel hayatımızla ve iş hayatımızla ilgili dışarda fazlaca konuşuyormuş. Fark ettiğimde ikaz ettim ama bu huyundan vazgeçmedi. Sonunda yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Buna benzer şeyler yaşamamak için, sınırları baştan koyun, konuştuğu kişilere sizinle, bebeğinizle, evinizle ilgili şeyler aktarmamasını istediğinizi belirtin. 


ilknur

Kızlarım bir yaşındayken bir yatılı yardımcı aldık. 4 çocuğu memlekette olan bir hanımdı ama sizin dediğiniz gibi flörtöz biriydi. Bize tanışmaya diye geldiğinde yanında getirdiği arkadaşım dediği bey sevgilisi çıktı önce. İzin günlerinde ne yaptığını hiç sormadık, onu ilgilendirir dedik ama dediğiniz gibi telefonla konuşmalar, çocukları ihmal etmeler başladı. Uyardık, 3 gün düzelme oldu, 4. gün tekrar başa döndük. Bir hafta sonra kocam geldi dedi. Ki biz kocasının olduğunu dahi bilmiyorduk. Daha önce karakolluk oldukları Türk bir eşi varmış. Görüşmek isteyince bizim evin adresini vermiş. Sevgilisi de gelip site kapısından alıyordu. Ben korktum, eşi sevgilisini öğrenirse ne olur diye ben gerildim. Bir şey olmaz güvenlikte görüşüyorum dedi. Güvenlik ne yapacaksa? Sigara kullanıyormuş, evde içilmesini istemediğimi söyleyince de bırakırım demişti. Sonuç olarak biz evdeyken odasına kapanıp sigaralar içilmeye başlandı. Yalanlar da başladı bununla birlikte ve bu duruma 1 ay dayanabildik, ve yollarımızı ayırmaya karar verdik.  Kendisine de önüne gelene evimizin adresini vermesinin bizi tedirgin ettiğini, evin yaşam kurallarına uymadığı için daha fazla çalışamayacağımızı belirttik.

Başıma gelen uç bir örnek olabilir. Özel hayatı kendini ilgilendirir o kısmına asla karışmam. Telefon benim açımdan kırmızı çizgi; çocukla ilgilenirken, çocuk ortalıkta iken asla telefonla konuşulmasını istemediğimi, dikkat dağıtacak bir şey yapılmamasını istemediğimi, çocuklar uyuduktan sonra istediği kadar telefonu ile ilgilenebileceğini söylemiştim. Benim evin kuralı olarak koyduğum telefon/sigara kuralları deliniyorsa isterse rahibe hayatı yaşasın bir ehemmiyeti yok. Bu arada kural bakıcıya has değil, eşim ve ben de aynen bu şekilde davranıyoruz. Evde telefonlarımızı elimize almıyoruz. Sigara misafirimize dahil içirtmiyoruz.

Nacizane, baştan konuşmanızı, izin günü olmadığı bir günde çıkmasının yanlış olduğunu, telefonu bebeğin bakımı sırasında kullanmaması gerektiğini belirtip bir hafta 10 gün gözlemleyin, düzelme olmuyorsa 2. bir şans vermemenizi öneririm. cancun

bence bu kişiyi gönderin ve baştan kriterlerinizi  belirleyerek kesinlikle olmazlarınızı belirleyerek birini arayın. bu eş sevgili olayları çok yalan dolan ve değişik oluyor yabancılarda. örneğin benim için telefon sigara flörtöz özel hayat çok önemli. ben özel hayatıdır beni ilgilendirmez dememeyi öğrendim. apartman görevlisinin eşi sizin yardımcınız eşimle flrtleşiyor diye kapıya gelebiliyor. ya da site güvenlik amirinin yardımcınızla ilişkisi ortaya çıkabiliyor siz de bu güvenlik amiri niye bizim evin önünde bu kadar dolaşıyor hırsızlık mı var diye 1 ay dünyadan bir haber mal mal dolaşıyorsunuz işinizde gücünüzde ama bütün site biliyor ve adam kovulunca öğreniyorsunuz örneğin. çevremde o kadar çok yatılı yardımcı vs olayları var ki hala duyunca şaşırabildiğim olaylar olabiliyor maalesef. referansların bile yalan olduğunu yaşadım. danışman şirket normal yollar çok fazla yardımcı hem kendim için hem de kardeşim için görüştüm. sonuçta öğrendiğim kafanıza yatmayan bir nokta hemen gönderin. sonra olaylar çok karışabiliyor. aman düzelir aman uyardım vs diye düşünmeyin. ve olmazsa olmazlarınızı kesin belirleyin. yaş çok önemli genç tercih ederken daha maceraya açık olmayı göze almak lazım. 


zeph

A önce camda sigara içerlen yakaladım buna ne diyorsunuz? Bir de beni kendisi instagramdan eklemişti şimdi farkettim engellemiş. 


ilknur

Kendisi açık açık beni böyle kabul edeceklerse etsinler, sınırlarımı olabildiğince zorlayayım diyor. Kuralları onlar değil ben koyarım da demek istemiş olabilir. Sizin sabır sınırınızı zorluyor net bir şekilde. Çalışmıyorsanız bebeğiniz yanında siz varsanız ben olsam dakika tutmam evde. Çalışıyorsanız da bir an önce planlamanızı yapıp işine son vermeniz sizin için en hayırlı olanı. 
Cevaplamak için Üye ol