acilll hastayız::((

jewelery soruyor: 4

Selamlar, 8 aylık kızım geçen cuma ateşlendi ve 24 saatte düşüremeyince 38.5 da doktora gittik, nezle gibi bisey dedi ve peditus verdi, ama benim icim rahat etmedi cunku bogazına kızım aglamaktan baktırmadı, ertesi gun tekrar baska bi doktora goturduk o da bogazı kotu olmus dedi ve largoben antibiyotik e basladik, kızlar bunlari kullanan var mı, acaba bu doktor da mi yanlıs teshis koymustur, antibiyotik bu kadar kolay kullanılır mı, kulagına baktı bisey yok dedi ama ben kulak sorunu olup olmadığını nasıl anlarım, yardımlarınıza simdiden tesekurler:O

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ediluj

İlk iki yılda ateş nedenlerinin %90 ı viral, tabi hekiminiz muayenede  başka birşey saptadıysa o farklı sonuçta %10 da antibiyotik gereken enfeksiyonlar olabilir.Hülyanında dediği gibi  kültür sonucuna göre verilmesi en doğrusu.,calpol&soguk uygulama ateş için tercihimiz..Pedifen daha cok soguk algınlığı için kullanılıyor .Ben yetişknlerde de gribal ilaç kullanımını çok güvenli görmediğim için kullanmıyorum.kulak enfeksiyonu olunca çocuklar çok huzursuz ve eliyle kulağını tutmakta oluyorlar.Geçmiş olsun acil şifalar dilerim.


YesilAnne

Oğlum, 2 yaşında ve henüz ona çok ateşli durumlarda dönüşümlü İbufen ve Calpol dışında hiç bir ilaç vermedik. 


Boğaz kızarıklığı nedeniyle antibiotik yazan doktorlarda oldu fakat itimat etmedik vermedik. Biz Tenten' i bu tür çok ateşli durumlarda hep tıp fakültesinin acil servisinde ve normal kontrollerine de yine tıp fakültesinin Sağlam Çocuk bölümünde muayene ettiriyoruz. 

Annemlerin yanında memlekette hasta olduğunda acil servisteki muamele ve bakış açısıyla Tıp Fakültesi arasında gerçekten dağlar kadar fark var. Bu arada bahsettiğim antibiotik de annemlerin yaşadığı şehirdeki en iyi hastane olarak bilinen özel bir hastanenin acil servisinde yapılan yüzeysel muayene sonucu verilmişti. Ertesi gün aynı hastanenin çocuk doktoruna götürdüğümüzde o doktor antibiyotiğe gerek olmadığını söylemişti :)

Doktorlara güvenmemekte ve bu şekilde yaklaşmakta maalesef haklısınız ve doğru yoldasınız. Bir kaç gün bol bol serum fizyolojik, soğuk buhar ve ateş içinde 4-6 saatte bir ateş düşürücüyle gözlemlemenizi tavsiye ederim. Bu arada 39' u aşmayan ateşten korkmayın. Ama daima ateşini ölçün. Özellikle uyurken yükselebilir. Çok geçmiş olsun.

Sevgiler


jildando

bizde 15 aylık oğluma calpol, 3,5 yaş kızıma ise calpol ve ibufen hariç başka hiçbir ateş düşürücü vermedik.
Kızım 15-16 aylıkken birkere 40 derece ateşlendi, acile goturduk, ibufenlede orda tanıştık zaten, boğazına bakıp kızarıklık gorunce hemen dayadılar antibiyotiği, ertesi gunu kendi doktoruna gittik, hiç birşey yoktu, vermedik bizde . Acile goturdugumuzde doktoru pek sevmedi ve bağırarak ağlıyordu, kızarıklık muhtemelen ondan olmuştu dedi bizim doktor. Belki sizde de aynı durum oluşmuştur. Doktorunuz herşeyden once boğaz kulturu istemeliydi sizden.
benimkiler her diş çıkarmada nezle oluyorlar, bazen de ateşleri çıkıyor. Belki sizde de diş geliyordur.
Nezle için , yatak başını yukseltebilirsiniz, serum fizyolojik kullanabilirsiniz, odaya buhar makinası malum.
eğer burnu cok tıkalı ise biz sadece gece rahat uyusun diye otrivine pediatrik kullanıyoruz doktorumuzun tavsiyesi ile.
ılık duş herzaman iyi geliyor, onu yapabilirsiniz.
Ateşlendikleri zamanda mutlaka oncelikle ustundekileri çıkarıyorum, sonrada calpol veriyorum.
Geçmiş olsun, en kısa zamanda atlatırsınız umarım.


jewelery

herkese ilgilerinden dolayı cok tesekkur ederim, atlattık cok sükür:)Cevaplamak için Üye ol