2 yaş erkek çocuk dil gelişimi

aras soruyor: 4

oğlum 25 aylık çok yaramaz yapmadığı yaramzlık yok ama ara sıra bab gel oda demek isterse söylüyor çok reklam seyretmek istiyor parmak uçlarında yürüyor vede devamlı bişeyler ısırmak istiyor neyapmalıyım pedagogga götürmelimiyim.. ama şuda var tvde istemediği bişey çıkarsa elime kumanda veriyor değiştirmem için yada hastanenin rengini görür görmez ağlamaya başlıyor..arabada müzik değiştiriyor bunlarıda göz önünde tutuyorum ne yapmalıyım.. çok düşünüyorum kreşemi göndermeliyim

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


GulcanDeniz

Benim oğlum da 2 yaşındayken konuşmuyordu. Birkaç ay önce konuşmaya başladı. Şimdi 34 aya yaklaştı, söylediğimiz cümleleri taklik ediyor, derdini anlatıyor.
Motor ve bilişsel gelişiminde sorun yoksa, söylediğiniz şeyleri anlıyorsa, derdini bir şekilde (işaretle, ıh ıııhh gibi seslerle) anlatıyorsa biraz bekleyebilirsin.
Ki öyle görünüyor anlattıklarından...

Ama çok televizyon seyrettirmemeni öneririm, hele reklamları... Zira reklamlarda görüntüler çok hızlı geçtiği için çocuk (biz bile) bir kareyi algılayamadan jet hızıyla ard arda kareler değişiyor. Bu da hiperaktivite, odaklanamama, geç konuşma vs bir dolu soruna yol açıyor.
O yüzden televizyonu engellemelisin, en azından Baby TV gibi görüntülerin çok yavaş aktığı, müziğin daha sakin olduğu kanalı (zaman sınırlamasıyla) seyrettirebilirsin, ki bu konuda bile itirazlar var.

Yaramazlık, onların henüz bizim kadar alışık olmadıkları "dünya"yı keşfetme arzularından kaynaklanıyor, içsel bir dürtü gibi yani. Bu onun için iyi bir şey. (anneler için yorucu olsa da)

Kreş için yaşı küçük bence,
ama yaşıtlarıyla sosyalleşmesi için haftada birkaç gün birkaç saatliğine oyun grubuna götürebilirsin. Biz 2 yaşında başlamıştık oyun grubuna, çok da faydasını gördük.
Tavsiye: alışana kadar sen de yanında kalmalısın, ya da en azından yan odada olduğunu bilsin, istediğinde çağırabilsin, yanına gelebilsin. Bu koşullarda bir oyun grubu bul bence.

Parmak uçlarında yürüme meselesine gelince,
benim oğlum da bir dönem parmak uçlarında yürümüştü, doktorumuz anormal bir şey olmadığını söylemiş, ayak boşluğunun oluşması için kumda yürütmemizi önermişti.


hande

özellikle erkek çocuklarında konuşma geç olduğu söylenir. Kafalarında bütün cümleleri kuruyorlar herşeyi anlıyorlar sadece dillendiremiyorlar. isteklerini anlatamamak bazen hırçınlaşmalarınada neden olabiliyor. ama televizyon gerçektende dil gelişimini olumsuz etkiliyor.


serkan

Bence siz önce aklıbaşında bir çocuk doktoru bulun, bu konularda bizim doktor sürekli tavsiyelerde bulunurdu, hele hele televizyon konusunda ve dvd vb gibi seyrettirilen şeylerde sürekli fırçasını yedik, ama elimizden geldiği kadar seyrettirmiyoruz, o da hiç seyretcem diye kendini paralamıyor, şu anda 25 aylık ve çok akıcı olmasa da istediği şeyleri anlatabiliyor, bu aralar 5-6 kelimelik cümlelere geçti, bizim doktorun iki yaş kontrolündeki tavsiyeleri :

- Televizyon seyrettirmeyin
- Kendisinden en fazla iki yaş büyük arkadaş bulun ve sık sık görüştürün
- İmkanınız varsa oyun guruplarına götürün (ama abidik gubidiklere götürmeyin, yoga yaptıranlar falan varmış)
- İlkokul çağındaki çocuklarla yanlız bırakmayın (cinsel taciz vb sorunlar çıkma olasılığı yüzünden)
- Her dediğini yapmayın ki gerçek hayata alışık olsun
- Hiçbirşeyi ağlıyor diye yapmayın, gerçekten ağlayacak bir durum yoksa, bırakın ağlasın

Ve şimdiye kadar zaten her kontrolde bize egzersizler verirdi, iki ya da üç aylıkken tutma egzersizleri gibi ya da dokuz aylıkken renkleri öğretmeye başlamak gibi, kırmızı dan başladık ve öğrenen kadar her kırmızı hem gösterdik hem sorduk, kesinlikle öğrenince diğer renklere geçtik, şimdi 25 aylık ve pembe, mor ve gri yi bile biliyor :-)

Aklıma gelenler bunlar,
bir de yaşıtı çocuklar her türlü aktivite için olumlu/olumsuz etkiliyor, arkadaşı konuşuyor ya da şarkı söylüyorsa bir bakmışsınız aynılarını yapmış, ama parkta kaydırakta tersen çıkan ya da geri geri kayan biri varsa mutlaka aynısını yapmak istiyor


didoba

Kesinlikle çocuğun kendinden 1-2 yaş büyük biriyle arkadaşlık kurması çok önemli. Ege 27 aylık .Bakıcımızn 4 yaşında oğlu var. çevremizde başka çocuk olmadığı için biz özellikle haftada 1 gün Ege'yi bakıcının evine götürüyoruz beraber vakit geçirsinler diye. her gidişinde bambaşka şeyler öğreniyor. Hem dil gelişiminde hem ince motor gelişiminde çok şey farketti. Çünkü Enes'e (bakıcının oğlu) hayran. Onu taklit etmeye bayılıyor. Cevaplamak için Üye ol